Devet moških in prav toliko žensk je na spisku "herojev bodočih ameriških vesoljskih raziskav", kot jih je imenoval ameriški popredsednik Mike Pence ob njihovi predstavitvi v ameriškem vesoljskem centru Kennedy.
Potem ko je prebral imena vseh 18-ih kandidatov in jih pozdravil ob njihovem prihodu, je dejal, da je "misel na to, da naslednji moški in ženska, ki bosta stala na Luni, prav zdaj stojita v tej sobi skupaj z nami, resnično vznemirljiva."
Ob nagovoru se je Pence spomnil tudi v tem tednu preminulega testnega pilota Chucka Yeaggerja, ki je bil prvi človek, ki je z letalom "prebil" zvočni zid.
"Začeli smo s spominom na velikega heroja preteklosti," je dejal Pence, "Astronavti programa Artemis so heroji ameriškega raziskovanja vesolja prihodnosti."
Na Luno se bodo ameriški astronavti v okviru programa, poimenovanega po grški boginji lova Artemidi, odpravili konec tega desetletja.
Ekipo izbrancev so predstavili v prostoru vesoljskega centra, kjer je razstava o raketi Saturn V, ki je na Luno ponesla prve Zemljane zdaj že davnega leta 1969. Američani so na Luno poslali šest odprav med letoma, zadnjo pred skoraj natačno 48 leti - zadnja je na Luni pristala posadka odprave Apollo 17, 14. decembra 1972.
Ameriška vesoljska agencija Nasa je sicer v zadnji fazi testiranj raketnih sistemov, ki bodo konec naslednjega leta v Lunino orbito ponesli kapsulo Orion brez posadke.
Naslednji polet s štiričlansko posadko, ki bo preizkusila kapsulo, ne da bi pristala na Luni, načrtujejo za leto 2023.