Estrada

10 najbolj šokantnih dokumentarcev o resničnih zločinih

kl
11. 12. 2020, 10.38
Posodobljeno: 11. 12. 2020, 11.51
Deli članek:

Dokumentarci, ki razkrivajo najmračnejše kotički človekovega uma so za mnoge izredno priljubljen žanr. Če ste med ljubitelji te zvrsti, teh ne smete spregledati

splet
Prizorišče zločina

Nekateri imajo sicer raje igrane filme in serije, ki se ukvarjajo z zločini, kajti nekje v ozadju še vedno pozvanja misel, da to, kar prikazujejo, ni resnično. Dokumentarci, po drugi strani, govorijo o stvareh, ki so se v resnici zgodile, ponavadi pa postrežejo še s poglobljenimi pogledi v psihološke in socialne okoliščine, ki so storilcem izoblikovale motiv in jih privedle do življenjske odločitve, da storijo zločin. In prav to je ponavadi tisto, ki pritegne in zadrži pozornost gledalcev.

Čeprav je dokumentarcev o resničnih zločinih obilo, je britanski portal Unilad naredil izbor desetih najbolj šokantnih.

10. Imposter/Slepar (2012.)

Leta 1994 v Teksasu izgine trinajstletni Nicholas Barclay. Družina ga išče, vendar brez uspeha. Neke noči pa zazvoni telefon. Nicholas je živ in živi v Franciji in ima dolgo in zapleteno zgodbo o tem, kaj se je zgodilo. Vendar, čeprav ga družina toplo sprejme nazaj k sebi, se zdi, da nekaj ni v redu. Nicholas ima drugačno barvo oči, zdi pa se tudi, da je veliko starejši, kot to piše v njegovem rojstnem listu ...

9. Into the Abyss/V praznino (2011.)

Zgodba spremlja dva mladeniča, ki so ju spoznali za kriva umora Sandre Stotler, njenega sina Adama in njunega prijatelja Jeremyja Richardsona iz Teksasa. Gnusni zločin naj bi storila, ker sta želela ukrasti Sandrin avtomobil. Eden od dvojice storilcev, Jason Burkett je obsojen na dosmrtni zapor, Michael Perry pa na smrtno kazen. Režiser dokumentarca Werner Herzog k primeru pristopa s stališča, da nasprotuje smrtni kazni in k moralni dilemi, ki jo ta prinaša pristopa na ostro intelektualen način.

8. Don’t F*ck With Cats / Ne se j**at z mačkami (2019.)

Potem ko je leta 2010 grozljivi video o mučenju živali postal viralen, sta Deeana Thompson in John Green na Facebooku ustanovila skupino amaterskih detektivov, ki so zbirali dokaze in iskali storilca. Vse skupaj je postalo še bolj grozljivo, ko se je izkazalo, da je moški, ki je mučil živali, prešel na ubijanje ljudi. Za vse, ki jih navdušujejo postopki in načini zbiranja dokazov in sledi, je ta Netflixova dokumentarna serija tista, ki je ne smejo preskočiti.

7. Mommy, Dead and Dearest / Mamica, mrtva in najdražja (2017.)

Dee Dee Blanchard se je v javnosti predstavljala kot mati, ki je bila nadvse predana svoji bolni hčerki Gypsy Rose. Posvečala ji je vso pozornost, kar jo je premogla, da bi ji olajšala tegobe, ki so jih ji prinašale številne bolezni - od umske zaostalosti, do težav z gibanjem. Gypsy Rose je bila na številnih operacijah in zdravljenjih, Dee Dee pa ji je s pomočjo dobrih ljudi omogočala, da je dobivala vse, česar so bili deležni drugi otroci.

Vendar je resnica drugačna in še strašnejša kot v grozljivkah. Gypsy je vseskozi bila normalen otrok, ujet v mrežo laži, ki jih je spletla njena mati. Leta 2015 je Gypsy v obupanem poskusu bega mamo ubila in s tem šokirala vse, ki so ju poznali.

6. Lorena (2019.)

Po dolgih letih domnevnega družinskega nasilja je Lorena Bobbit svojemu možu Johnu leta 1993 odrezala spolovilo in s tem uprizorila enega najbolj šokantnih in razvpitih zločinov, o katerem so poročali skoraj vsi pomembnejši svetovni mediji.

Dokumentarna serija, ki koplje globoko pod tabloidnimi naslovi iz tistega časa in osvetljuje še kako pomembni in pogosto prezrti temi o posilstvu v zakonu ter družinskem nasilju, je preprosto izvrstna.

5. I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter / Ljubim te, zdaj pa umri: Commonweath proti Michelle Carter (2019.)

Dokumentarec v dveh delih raziskuje samomor 18-letnega Conrada Roya iz Massachusettsa. Conrad si je vzel življenje leta 2014. Njegovo dekle Michelle Carter pa je bila obtožena, da je pri tem sodelovala, potem ko se je izkazalo, da mu je pošiljala SMS sporočila, s katerimi ga je spodbujala k dejanju.

HBO-jev dokumentarec poleg samega zločina raziskuje tudi vprašanje duševnega zdravja v dobi napredne digitalne tehnologije in tega, do katere mere je lahko nekdo odgovoren za samomor druge osebe.

4. The Witness / Priča (2015.)

Zgodba spremlja zloglasni primer Kitty Genovese, 28-letnega dekleta, ki je bila umorjena z nožem pred lastno hišo v newyorškem Queensu. Dva tedna po njeni smrti je časnik The New York Times objavil članek, v katerem je bilo zapisano, da je kar 38 prič videlo ali slišalo napad, vendar ji nihče ni priskočil na pomoč ali poklical policije.

Njen umor je sprožil raziskave o t.i. učinku naključnih opazovalcev, nadvse srhljivi psihološko-socialni teoriji, ki pravi, da je manjša verjetnost, da bodo ljudje pomagali žrtvi, če so v bližini tudi drugi.

3. Time: The Kalief Browder Story / Čas: Zgodba Kaliega Browderja (2017.)

Dijak iz Bronxa Kalief Browder je aretiran, potem ko so ga obtožili kraje nahrbtnika. Njegova družina ni mogla plačati 3.000 dolarjev varščine, zato so ga poslali v zloglasni zapor Rikers, ki je "slovel" po zanemarjanju in zlorabah zapornikov.

Kalief je v zaporu preživel tri leta, od teh dve leti v samici, čeprav za zločin, ki ga je bil obtožen nikoli ni bil tudi obsojen. V času svojega bivanja v Rikersu je mladostnik doživel številne zlorabe, od katerih so mnoge zabeležile tudi nadzorne kamere. Leta 2015 je naredil samomor.

2. Tell Me Who I Am / Povej mi kdo sem (2019.)

Film spremlja zgodbo Alexa Lewisa, ki se zbudi iz kome, ne more spomniti ničesar drugega razen svojega brata dvojčka Marcusa. Z njegovo pomočjo se Alex počasi spominja svojega idiličnega otroštva, polnega privilegijev in materine ljubezni. Vendar je to le privid, izmišljena zgodba, ki jo je ustvaril Marcus, da bi brata zaščitil pred spomini na strahote, ki sta jih doživela v njunem domu.

1. I’ll Be Gone In The Dark / Izginila bom v mraku (2020.)

Portal Unilad je to dokumentarno serijo označil za "absolutno vrhunsko delo". Dokumentarec je posnet na osnovi knjige z istoimenskim naslovom, ki ji je napisala Michelle McNamara, in je izšla leta 2018, dve leti po njeni smrti.

V šestih epizodah serija spremlja McNamarine mukotrpne napore, da bi izsledila enega najbolj zloglasnih ameriških serijskih morilcev, Golden State Killerja (Morilca iz Zlate države - Kalifornije, op.p.). V filmu o primeru pričajo tisti, ki so v preiskavah sodelovali. Samo dva meseca po objavi McNamarine knjige so morilca našli. To je bil 74 letni Joseph James DeAngelo, nekdanji policist, ki se je desetletja izogibal roki pravice.