Estrada

"Pravkar sem ustrelil Johna Lennona"

kl
8. 12. 2020, 13.15
Posodobljeno: 8. 12. 2020, 16.43
Deli članek:

Danes mineva 40 let od smrti glasbene ikone. Ime njegovega morilca bo za vedno povezano z njim. To je zgodba o njegovi smrti in dnevu, ki je pretresel svet.

wikipedia
John Lennon podpisuje album svojega morilca le nekaj ur pred smrtjo

New York, 8. december 1980, okoli 17h.

Nekdanji član Beatlesov, John Lennon in njegova žena Yoko Ono sta se odpravljala proti studiu, kjer sta nameravala posneti nove pesmi. Kot ponavadi, so pred njunim domovanjem čakali njuni oboževalci in glasbeni legendi prosili za avtogram. John jim je običajno rad ustregel in poleg avtogramov delil tudi svoje fotografije ali pa se fotografiral z oboževalci. Med tistimi, ki so nestrpno čakali na podpis je bil tudi takrat 25 letni Mark David Chapman, ki je posebej za to priložnost priletel s Havajev v Veliko Jabolko, kot pravijo New Yorku.

Lennonu je v podpis ponudil album "Double Fantasy", ki ga je legendarni glasbenik tudi podpisal, trenutek pa je ovekovečil naključni fotograf. "Zelo je bil prijazen," bo kasneje povedal Chapman. Ironično, zelo je bil prijazen in zelo potrpežljiv. Limuzina ga je že čakala, on pa si je vseeeno vzel čas zame, si od nekoga sposodil pisalo in podpisal moj album. Vprašal me je, če želim še kaj, pa sem rekel: 'Ne, ne gospod.' In potem je odšel. Zelo ljubezniv in prijeten možak."

wikipedia
Zgradba Dakota, v kateri je bilo stanovanje Johna Lennona in Yoko Ono

New York, 8. december 1980, okoli 22:50.

Po celodnevnem snemanju se je John Lennon odločil, da bo odšel domov, zaželel sinu lahko noč, potem pa bosta z Yoko odšla na večerjo. Ko sta se z limuzino pripeljala v bližino domovanja, sta se Lennonova odločila, da se bosta do doma sprehodila. V senci obokanega vhoda v stavbo, imenovano Dakota, kjer je bilo njuno stanovanje, je stal mlad moški. Prikimal je Yoko, ki je odšla naprej. Lennon, ki je hodil za njo, je moškega na hitro ošinill in ga prepoznal. Bil je fant, ki mu je pred nekaj urami v podpis pomolil svoj album. Pokimal je z glavo v pozdrav in stopil mimo njega, da bi vstopil v zgrabo. Nekaj sekund kasneje je Mark David Chapman izvlekel revolver in izstrelil pet strelov v Lennonov hrbet. John je bil oddaljen od njega okoli 3 metre. Yoko je pričela kričati in klicati na pomoč, vratar stavbe, ki vse to videl, pa je planil proti Chapmanu. "Ali veš, kaj si pravkar storil?!" se je zadrl nanj. Chapman, pa je z obrazom, okrvavljenim s krvjo svoje žrtve, hladnokrvno dejal: "Pravkar sem ustrelil Johna Lennona."

wikipedia
Vhod v zgradbo Dakota iz 72 ulice, kjer je bil ustreljen John Lennon

Nekaj minut kasneje je novica pretresla svet. Mark Chapman je v hipu postal slaven. Njegovo ime bo odslej za vedno povezano z imenom Johna Lennona, kot je Lennonovo ime povezano z Beatlesi, za katere je prav on v nekem intervjuju leta 1966 dejal: "Bolj slavni smo od Jezusa". In s tem stavkom je John Lennon nevede zapečatil svojo usodo. Prav ta izjava je namreč razjezila njegovega morilca, poleg te pa mu je zameril tudi "zlaganost" med Lennonovimi pesmimi, v katerih je zagovarjal altruizem ter preprosto in skromno življenje, sam pa živel v luksuzu.

Mark Chapman z mesta zločina ni pobegnil. Mirno je pričakal policijo, medtem pa prebiral knjigo "Varuh v rži" (The Catcher in the Rye). Ustreljenega Johna Lennona so z reševalnim vozilom odpeljali v bolnišnico, vendar so že ob prihodu potrdili njegovo smrt.

splet
Spominsko obeležje Strawberry Fields v newyorškem Centralnem parku

Odziv sveta, pogreb, ki ga ni bilo in kazen za morilca

Pred bolnišnico, v kateri je bilo Lennonovo truplo in pred njegovim domovanjem so se zbrale množice ljudi. V sosednjih zgradbah so ljudje na oknih prižigali sveče. Vsaj trije njegovi oboževalci so samo v New Yorku naredili samomor. Odzval se je ves svet. Celo v Moskvi so ljudje na oknih prižigali sveče, drugod so se zbirali na ulicah, prižigali sveče in prepevali njegove pesmi.

Lennona so upepelili štiri dni kasneje, pepel pa predali njegovi vdovi, ki je namesto pogreba zaprosila svet za 10 minut tišine. "Johnovega pogreba ne bo," je takrat izjavila Yoko Ono. "John je ljubil človeštvo in molil zanj. Prosim, storite enako zanj."

Kasneje je njegov pepel raztresla v newyorškem Centralnem parku, kjer je kasneje nastalo spominsko obeležje "Strawberry Fields" ("Jagodna polja"), poimenovano po eni od pesmi, ki jih je za Beatlese napisal John Lennon.

Marka Davida Chapmana, ki je na sojenju priznal krivdo, so obsodili na dosmrtni zapor z možnostjo pomilostitve po 20-ih letih. Od leta 2000, ko je za pomilostitev prvič lahko zaprosil, so mu jo že enajstkrat zavrnili.

splet
Mark Chapman je še vedno v zaporu. Prošnjo za pomilostitev so mu od leta 2000 že 11-krat zavrnili.

Wikimedia
John Lennon