Razmišljate o povečavi ali preoblikovanju prsi? Dr. Andrej Testen ima na tem področju veliko izkušenj, zato je pravi naslov za vprašanje, kakšne so posledice takega posega, za katerega se – vsaj pri njem – odločajo predvsem ženske, ki so se jim prsi spremenile po porodu. Takih je okoli 70 odstotkov.
"Treba pa se je zavedati, da se vsadki sicer ne starajo, se pa stara tkivo, kar pomeni, da bo morda po desetih letih treba opraviti manjši popravek."
»Ženske si želijo zapolniti praznino, ki sta jo povzročila dojenje in nihanje v telesni teži. Nekaj se jih odloči za povečavo s prenosom maščobe, večina pa še vedno za prsne vsadke. Vsadki Mentor, ki jih uporabljam, imajo dosmrtno garancijo na razpok in na razvoj močnejše vezivne ovojnice, ki nastane okoli vsadka. Vsadke je treba menjati samo, če stranka ni zadovoljna, torej če se ji vsadki zdijo preveliki, premajhni ali če bi vsadek počil, kar je sicer izredno redko. Treba pa se je zavedati, da se vsadki sicer ne starajo, se pa stara tkivo, kar pomeni, da bo morda po desetih letih treba opraviti manjši popravek. Lahko pa se vsadki zamenjajo za večje, kar spet napne nekoliko povešeno kožo.«
Dr. Testen pravi, da so kapljičasti vsadki nekoliko bolj čvrsti kot okrogli, kar je dobro, saj se v stoječem položaju manj posedejo. »Tako pridejo višje na prsnem košu, ker je gel čvrstejši, tudi nekoliko bolj razpnejo tkivo, tako v spodnje polu kot tudi v zgornjem delu prsi, s čimer se ustvari videz lepih, polnih prsi.«
Bolezen prsnih vsadkov - kaj je to?
V zadnjem času se več govori o bolezni prsnih vsadkov. »Gre za skupek bolezenskih simptomov. Mislim, da jih je okoli 30. V zadnji številki strokovne literature so vpisani vsi do zdaj znani simptomi, od depresije, slabega počutja do težav z ledvicami … Avtorji se resno ukvarjajo z vsemi vidiki bolezenskih vsadkov in na podlagi vseh znanih študij so prišli do zaključka, da ni dokazov, da bi vsadki povzročili omenjene bolezenske simptome.
Dr. Testen še poudarja, da je to vendarle operacija, torej resen poseg. »Gre za resen poseg, operacijo, kjer uporabimo medicinsko napravo, vsadek, podobno kot pri zamenjavi kolenskega sklepa. Le da je rehabilitacija veliko krajša, saj se stranke večinoma vrnejo na delovno mesto po tednu dni.«
Nekatere pacientke, ki so imele težave, so po odstranitvi dejansko ozdravele, a najverjetneje zaradi učinka placeba. Sicer pa telo okoli vsakega tujka v telesu ustvari ovojnico in se s tem zaščiti proti vplivu tujka v telesu. Mnogo vojnih veteranov je imelo v telesu veliko zares strupenih svinčenih tujkov, pa niso zaradi njih nič prej umirali ali zbolevali za 'boleznijo nabojev'. Stranke včasih pozabljajo, da se telo stara. Ko si pri 24 letih povečajo prsi, potem pa so pri 33 letih nekoliko utrujene, depresivne, ko imajo morda dva ali tri majhne otroke, moža, službo, vse manj časa in so deset let starejše ... Pravico imajo biti nekoliko utrujene, občasno depresivne, kar je povsem nepovezano z vsadki.«