ANSAMBEL NAVEZA

12-dnevno gostovanje pri izseljencih v Kanadi

Sara Štrk,Janja Ulaga
11. 11. 2019, 21.00
Deli članek:

Na hladnem severu jih je pričakal topel sprejem.

Ansambel Naveza
Fantje iz Ansambla Naveza so vedno veseli takšnih priložnosti.

Tokrat podoživljamo izkušnjo Ansambla Naveza, ki se je po 12-dnevnem gostovanju pri slovenskih izseljencih v Kanadi vrnil domov.

Ansamblu pot seveda ne bi uspela brez pomoči. »Z dobro voljo in lepim posluhom naših nadrejenih, ki so nam dali to priložnost, nam je uspelo oditi v Kanado. Vsi imamo namreč tudi redne službe, zato smo nekateri vzeli očetovski dopust, nekaterim pa je ostalo še toliko starega, da so ga lahko izkoristili.«

V Kanadi vsako leto društva iz treh različnih mest organizirajo dogodek, na katerega je ansambel povabil gospod Jože iz Calgaryja. On je tudi organizator, seveda pa so fantje ponudbo hitro sprejeli, saj so vedno veseli takšnih priložnosti. »Vse skupaj je bilo organizirano odlično. Za nas so si vsi vzeli res veliko časa, ljudje, pri katerih smo živeli, so si celo vzeli dopust, da bi lahko več časa preživeli z nami. Bili so nas res veseli in srečni, da so videli Slovence. Izžarevali so prav posebno veselje. Dnevi tako res niso bili naporni, saj so nas razvajali, prav tako pa smo videli velik košček Kanade. Obiskali smo Vancouver, Calgary in Edmonton.«

Skupino je ob obisku najbolj presenetilo znanje izseljencev o trenutnih razmerah v Sloveniji, saj naj bi bili na tekočem z vsemi aktualnimi novicami, čeprav Slovenijo obiščejo le enkrat na leto. »Poznajo vse razmere. Od politike do glasbe. Nasmejalo nas je tudi to, da so poznali veliko novic iz sveta narodnozabavne glasbe, za katere nismo vedeli niti mi. Ko smo preverjali ozadje, je držalo vse, torej res zelo dobro spremljajo slovensko glasbo.«

Slak, Avseniki in prepevanje himne

»Najbolj so si seveda želeli slišati repertoar Lojzeta Slaka in Avsenikov. Še vedno obožujejo Golico in V dolini tihi, preden pa se je prireditev začela, so predvajali slovensko himno, ob kateri so vsi vstali in zapeli.« V Kanadi se sicer Slovenci med sabo ne družijo veliko, razen če so med njimi sorodstvene vezi. Muzikantom so torej potožili, da se tam držijo vsak zase in da je takšnih dogodkov premalo. »Na naše nastope je prišlo kar nekaj ljudi, nekje med 150 in 300, čeprav niso bili vsi Slovenci. Res pa je, da so bili to večinoma starejši, saj mladih to ne zanima več. A so nas nekateri gostje prijetno presenetili, ko so na dogodke prišli v narodnih nošah, ki jo zelo spoštujejo.«