V nadaljevanju vam predstavljamo 10 svetih pravil, ki se jih je pri notranjem opremljanju pametno držati. Pa začnimo:
1. NE BOJTE SE BARV
Upajte si v prostor dodati malce drznejše barve, ki bodo presenetile, sploh na hodnikih. Hodniki so lahko vijolični, modri, dnevne sobe nežno zelene in podobno. Kombinirajte jih med sabo in naj ne bo vsaka soba enaka.
2. KOMBINIRAJTE STARO Z NOVIM
To pride prav predvsem takrat, ko renovirate stara stanovanja. Ustvarjanje ravnovesja med tem, kaj dodate in kaj obdržite.
3. ZAVESE OBESITE ČIM VIŠJE
S tem boste naredili iluzijo višine prostora, mu dodali eleganco.
4. DODAJTE NARAVNE ELEMENTE
Mnogi uspešni notranji oblikovalci poudarjajo, da ravno naravni elementi prostoru dodajo tisti čar, ki ga iščemo, eleganco. V prostor tako vključite lesene stole, mizice, vaze ter ne nazadnje tudi rože in zelenje. Da pridejo bolj do izraza, na drugi strani uporabite nežnejše barve, kot je na primer bela, siva, v poštev pa lahko pride tudi nežna zelena.
5. UPORABITE VERTIKALO IN NE HORIZONTALE
Če je vaše stanovanje na splošno manjše, nižje, je ravno to dober trik, da ustvarite iluzijo višine. Uporabite nizko pohištvo na eni strani in visoka ogledala na drugi. Prav tako je dobro uporabiti visoke knjižne regale in zavese, ki segajo do vrha. Če imate na stenah potiske, naj tudi ti temeljijo na vertikali.
6. UPOŠTEVAJTE PRAVILO TREH
Okrasje naj bo vedno v trojici. Če želite imeti sveče, dajte skupaj tri, a te naj bodo različne velikosti. Enako velja za vaze, rože v njih, okrasne kamne in podobno. Nekateri radi v pravilo treh vmešajo tudi uporabo različnih barv, ki prostoru po svoje dodajo igrivost.
7. UPORABITE OGLEDALA
Ogledala vam lahko ob pravilni uporabi pomagajo na več načinov. Če je vaš prostor temnejši, lahko z ogledalom vnesemo več svetlobe. Prav tako daje občutek širine in tudi višine. Preden ga obesite na steno, premislite, kaj želite z njim doseči, prostoru dodati.
8. NENEHNO SPREMINJAJTE STIL
Kot ni monotono vaše življenje, naj ne bo monotona tudi notranja oprema stanovanja. Spreminjajte jo v skladu z vašimi osebnimi premiki, počutjem in drugim. Ena izmed dobrih metod je nakup dodatkov na potovanjih, kot radi delajo globalni nomadi. Kot potrebujete spremembe vi, jih potrebuje tudi prostor.
9. INVESTIRAJTE V TISTO, KAR JE POTREBNO
Opremljanje stanovanja zna hitro postati velik finančni zalogaj. Napačno je sklepanje, da vse potrebujete takoj. Investirajte tako več denarja v stvari, ki so resnično potrebne za določen prostor, kot na primer postelja v spalnici, kavč v dnevni sobi, drobnarije pa naj ostanejo za kasneje.
10. NE ŽRTVUJTE UDOBJA
Četudi si vsi ob prenovi želimo česa novega, šik, je prvo pravilo vsakega opremljanja, da ne pozabimo na udobje. Kaj nam koristi najnovejši usnjen kavč, če na njem ne bi mogli brez bolečine sedeti niti 30 minut. Zato vedno pred nakupom preverite, ali je stvar resnično udobna, sploh ko se pogovarjamo o posteljah, kavčih in stolih.
In ne nazadnje je pomembno to, da ste pri opremljanju svojega stanovanja iskreni do sebe in se ne držite slepo trendov, ki jih vidite pri drugih. Če vam je dodatek všeč, je za vas pravi. Če ob njem čutite kanček dvoma, ga odstranite. Bodite drzni in ustvarjalni. Iz vsega starega se lahko naredi nekaj odličnega, če mu le dodate nov pridih.