Nekateri najstniki nikoli ne objavljajo svojih selfijev na Facebooku ali Instagramu, drugi pa jih objavljajo tudi po večkrat na dan. Starši težko razumejo, zakaj bi sploh delali selfije in jih objavljali. Zakaj bi njihova hči ali sin naredila 50 selfijev v njihovi kopalnici, izbrala najboljšega in ga potem objavila na svojem profilu, drugi pa bi potem to komentirali? No, pri nekaterih gre le za zabavno, ki je popolnoma neškodljiva. Za nekatere najstnike pa imajo selfiji večji pomen in nakazujejo na globlje težave.
Selfiji in samovrednotenje
Nekateri najstniki vrednotijo sebe na podlagi povratnih informacij, ki jih dobijo na svoje objavljene selfije. Več ko dobijo všečkov, srčkov ali pozitivnih komentarjev, bolje se počutijo. Če dobijo le negativno pozornost ali pa sploh nobene, njihova samozavest in samovrednotenje strmo pade. Njihova interpretacija tega je: »Nisem ljubljen/ljubljena, sem neprivlačen/neprivlačna.«
Mnogo najstnikov postane zasvojenih s selfiji in odzivom nanje. Postanejo obsedeni s fotografiranjem atraktivnih selfijev, zato da bi dobili pozitivno pozornost drugih.
Najstniki s težavami na področju mentalnega zdravja in osebne zrelosti so še posebej v nevarnosti, da postanejo zasvojeni s selfiji. Mnogo jih preživi po več ur na dan pred objektivom fotoaparata, da bi ujeli najboljšo fotografijo za čim več všečkov na družbenih omrežjih.
Pri nekaterih gre celo tako daleč, da se pojavljajo težave tudi v družabnem življenju, šoli in doma.
Selfiji in najstnikov ugled
Čeprav večina ne bo razvila prave obsesije s selfiji, nanje prežijo tudi druge nevarnosti. Če najstniki niso previdni, kakšen tip fotografije objavljajo, jim lahko kak selfi popolnoma uniči ugled.
Mnogi namreč delijo popolnoma neprimerne fotografije s celim svetom. Nekateri pričakujejo, da bo deljenje selfija ostalo le pri eni osebi, a se ne zavedajo, da fotografija, objavljena na spletu, ostane večno na spletu.
Najstnice, ki pošiljajo skoraj gole selfije svojim fantom, se lahko znajdejo v izjemno neprijetni situaciji, ko fant po koncu njune zveze to fotografijo objavi na spletu ali pa se že prej z njo pobaha pred prijatelji.
Fizične nevarnosti selfijev
Trend, ki je prisoten že nekaj časa, so selfiji, posneti na nenavadnih in nevarnih krajih. Najstniki se slikajo pred gorečimi stavbami, pod slapovi, na robu visokih zgradb ali podobno. Mnogo jih je na ta način že izgubilo življenje, ko so hoteli, da bi bili s selfijem videti kul na družbenem omrežju.
Druga nevarnost, ki se ji izpostavljajo, je ta, da nezavedno objavljajo svojo lokacijo, s tem pa izzivajo ljudi, ki imajo slabe namene.
Govorite z njimi o selfijih
Selfiji so lahko tudi popolnoma zdrav način najstnikovega izražanja, a vseeno potrebujejo nekaj smernic o tem, kaj je primerno in kaj ne. Pomagajte svojim najstniškim otrokom to spoznati in razumeti. Opazujte količino in vsebino njihovih selfijev. Dokler zadeva ne škodi življenju najstnika, ga pustite. Če pa opazite karkoli sumljivega, ukrepajte takoj, preden bo prepozno.
Pogovarjajte se z njimi, razkrijte jim vse nevarnosti. Povejte jim, da jim neprimerni selfiji lahko v prihodnosti zaprejo vsa vrata. Ne prepovedujte jih, le bodite pozorni na vsa področja življenja vašega otroka.