Estrada

V 30 dneh do sijočega doma

J. K., Zarja
10. 4. 2018, 14.01
Deli članek:

Pomladansko čiščenje je lahko naporno, če se ga lotimo na horuk. Toda nikjer ne piše, da moramo stanovanje generalno očistiti v enem dnevu. Delo si lahko razporedimo, vsak dan naredimo kaj malega in po enem mesecu bo naš dom kot iz škatlice.

Revija Zarja

1. dan: Napolnimo pomivalni stroj – a ne s posodo!

Bodimo hvaležni za udobje, ki nam ga omogoča pomivalni stroj. Mnogi v njem pomivajo le posodo, toda aparat zmore še veliko več: čisti tudi steklene lestence, plastične igrače, kozarce za zobne ščetke in še marsikaj. Naložimo danes vanj takšne stvari ter vključimo najkrajši in najmanj vroč program.

2. dan: Okna pomivamo v oblačnem vremenu

Za čiščenje oken se splača počakati na primerno vreme. Nikar se tega ne lotevajmo na sončen dan. Takrat čistilna tekočina prehitro hlapi in se na steklu posuši, še preden ga zares očistimo. Na eni strani stekla čistimo z vertikalnimi potegi, na drugi pa s horizontalnimi. Tako bomo ob kontrolnem pogledu od daleč takoj vedeli, na kateri strani so ostale sledi.

Sončni dan izkoristimo za sesanje, saj so zaradi sončnih žarkov takrat prašni delci opaznejši.

3. dan: Dvojni predpražnik

Umazanije, ki jo v hišo prinašamo s čevlji, bo manj, če uporabljamo dva predpražnika – enega pred pragom, drugega pa na notranji strani vrat. A niti dva predpražnika ne pomagata, če sta oba umazana. Treba ju je redno čistiti in iztepati. Notranji predpražnik obrnimo in potolcimo po njem na spodnji strani: drobci, ki so se nabrali v globljih plasteh, bodo pristali na parketu, kjer jih bomo z lahkoto počistili.

4. Dan: Dan za pozabljene in skrite kotičke

V hiši je običajno kar nekaj namiznih svetilk, odej, zaves, rolojev in višjih polic, ki jih ne čistimo tako pogosto. Pomagajmo si s sušilnim strojem – ta ima tudi program suhega zračenja, ki bo izpihal nabran prah. Položimo vanj zavese, vzglavnike ipd. ter ga zaženimo za 15 minut, potem pa zavese takoj spet obesimo, da preprečimo mečkanje. Za čiščenje namiznih svetilk uporabimo omela, ki s svojimi dolgimi dlakami odlično pobirajo prah.

5. dan: Odstranimo dlake

Če je pri hiši hišni ljubljenček, je dlak seveda zmeraj preveč. Izpadajo pa ne nazadnje tudi lasje. Čiščenje vseh teh dlak je prava nočna mora – a le če ne poznamo pravih načinov! Najboljša rešitev so stare dobre gumijaste rokavice. Kar brž z njimi na roke, navlažimo jih in z rokami preprosto gladimo sporne površine, pa se bodo dlake kar same oprijemale vlažne gume.

6. dan: Preglejmo vzmetnice

Pomlad je čas, ko je treba temeljito pokukati tudi – pod rjuhe. Čas je, da obrnemo vzmetnico in jo dodobra posesamo. Če so na njej madeži, jih očistimo s krpo, prepojeno z blago milnico in ožeto. Počakajmo, da se vlažno mesto posuši, potem pa popršimo z dezinfekcijskim sprejem.

7. dan: Razmastimo kuhinjo

V kuhinji se ustvarja specifična mešanica prahu in maščobe, ki se počasi oprijemlje pohištva in delovnih površin. Potrebno je sprotno čiščenje, da se maščoba preveč trdovratno ne oprime podlage. A kljub temu se postopoma na najbolj izpostavljenih delih – npr. oprijemališčih vrat in predalov – naredi sloj mastne umazanije. Zdaj je čas, da temeljiteje podrgnemo prav ta mesta. Uporabimo posebno čistilo za razmaščevanje in počistimo vse izpostavljene površine, najobčutljivejše predele pa dvakrat in s prav posebno skrbnostjo.

8. dan: Osvežimo pomivalni stroj

Čeprav posodo pred pomivanjem v stroju oplaknemo, se majhni koščki hrane vendarle nabirajo v pomivalnem stroju. Sčasoma zaradi razkroja teh ostankov nastane neprijeten vonj. Temeljito očistimo filter, potem pa dajmo v stroj sredstvo za čiščenje pomivalnega stroja in zaženimo program. Tako moramo pomivalni stroj očistiti enkrat na mesec, da bo ohranil svojo svežino.

9. dan: Naj se nerjavne površine zasvetijo!

Na srebrnkasti nerjaveči površini, denimo na štedilniku, se kaj hitro poznajo prstni odtisi in sploh vsakršna drobna packa, izkušnje pa nas učijo, da se jih ne da odstraniti prav zlahka, z običajnim potegom s krpo. V skodelico vroče vode damo žličko čistila za posodo, vzamemo krpo iz mikrovlaken, jo navlažimo z raztopino čistila in pošteno podrgnemo po zapacanih mestih. Oplaknemo s čisto vodo in nemudoma zbrišimo s svežo krpo do suhega.

10. dan: Na vrsti so preproge

Čiščenje preprog je s sesalnikom res preprosto. Težave se pojavijo, kadar prestavimo pohištvo in se soočimo z odtisnjeno sledjo prejšnje postavitve. Nasvetov je več. Poskusimo z dvema skrajno nasprotnima – ledenim in vročim. V odtisnjeno sled položimo koščke ledenih kock. Ko se bodo topili, se bodo potlačene nitke ponovno vzravnale. Vlakna so narejena tako, da se v stiku z vlago ponovno vzravnajo. Za drug način potrebujemo likalnik na paro, segrejemo ga, približamo (samo približamo, ne položimo likalnika na preprogo!) preprogi nad predelom, kjer je potlačen, ter pritisnemo na gumb, ki sproža paro.

11. dan: Očistimo sesalnik

Da, tudi pripomočki za čiščenje morajo biti kdaj pa kdaj očiščeni. Zamenjajmo vrečko v sesalniku, prav tako filter in krtačo ter druge nastavke. Pri uporabi sesalnika bodimo natančni in uporabljajmo za sesanje preprog najkrajšo krtačko, za gole parketne in druge površine pa najdaljšo oziroma možnost rotiranja.

12. dan: Poglejmo globoko v predale

Za res temeljito čiščenje je treba predale odpreti do konca in pokukati tudi čisto na dno. V predalih in omarah z oblekami odstranimo vse tiste kose, ki jih nismo oblekli več kot eno leto. V kuhinji v predalih dodobra posesajmo prah in drobne smeti iz kotičkov predalov. Že res, da nasvet ni genialen, se bo pa zagotovo izkazalo, da je – nujen.

13. dan: Očistimo metlo

Še en čistilni pripomoček, ki mora tudi sam kdaj pa kdaj biti očiščen: metla. Ta nam bo veliko bolj pomagala čistiti, če bomo iz omela odstranili globoko zažrt prah med dlakami. Metlo očistimo z vodnim curkom ali pa s sesalnikom.

14. dan: Odstranimo nitke v sušilnem stroju

V navodilu za uporabo sušilnega stroja piše, da po vsaki uporabi odstranimo iz filtra nitke. Mnogi se tega ne držijo, toda stvar ni niti malo nedolžna – obstaja nevarnost požara, saj je temperatura v sušilniku visoka, puhasti kosmi pa zelo vnetljivi. Tudi če smo pri odstranjevanju puha iz filtra vestni, je prav, da ga občasno še temeljito posesamo s sesalnikom. Znak, da je sušilni stroj zamašen, je tudi ta, da se perilo ne posuši dovolj dobro. Pomaga le – temeljito čiščenje.

15. dan: V boj proti trdovratni umazaniji

V fugah se vodni kamen in umazanija nabirata dlje, zato je za čiščenje potrebno nekaj več vztrajnosti. Potrebujemo ¾ skodelice gospodinjskega klorovega belila, raztopljenega v 4,5 l vode. Nataknemo si gumijaste rokavice in zaščito za oči. S čistilom navlažimo manjše predele, ne celotno površino naenkrat, pustimo učinkovati nekaj minut, potem se oborožimo s trdo krtačo in dodobra zdrgnemo. Raztopina ne sme priti v stik z drugimi površinami, da jih ne poškoduje.

16. dan: Vzdrževanje pralnega stroja

Pralni stroj je treba dezinficirati, še preden se v njem pojavi neprijeten vonj. Za čiščenje uporabimo beli vinski kis in sodo. Zaženemo prazen pralni stroj in počakamo, da se voda segreje, potem dodamo ¼ skodelice kisa na 4 žličke sode, ustavimo stroj in ga pustimo neaktivnega od 30 do 60 minut. Nato ga ponovno zaženemo, počakamo, da voda odteče, in pustimo, da se stroj posuši.

17. dan: Očistimo kuhinjske deske

Sčasoma dobi kuhinjska deska rumenkasto-rdeč madež na sredini – a ta nikakor ni nujen. Odstranimo ga lahko z limono. Prerežemo jo na pol in s polovico podrgnemo desko. Limona bo odstranila ne le barvni madež, temveč tudi vonj. Za še več čistoče uporabimo še ščepec soli ali sode.

18. dan: Poskrbimo za nakupovalno vrečko

Trajne nakupovalne vrečke so prava izbira, saj pomagajo ohranjati čisto okolje. Običajno so iz tkanine ali plastike, sčasoma pa se tako ene kot druge umažejo. Pomaga le, če jih operemo. Pomembno je, da odstranimo madeže, še posebej tiste od hrane, saj se v njih rade zaredijo bakterije. Peremo jih obrnjene z notranjo stranjo navzven.

19. dan: Postelja naj bo čista

Ni dovolj le redno menjavanje posteljnine – očistiti je treba tudi zglavnike in blazine, odeje in pregrinjala. To opravimo od dva- do trikrat na leto, torej je spomladansko čiščenje res prava priložnost za to. Zglavnike in drugo lahko peremo v pralnem stroju, seveda pa pri tem upoštevamo navodila proizvajalca in čiščenje prilagodimo sestavi.

20. dan: Mikrovalovka   

Notranje stene mikrovalovke so sčasoma polne pack. Te so precej trdovratne, saj so zaradi pogoste rabe pečice zasušene. Prav pride mala zvijača: v posodo damo vodo, vanjo ožmemo limono ali limeto ali pa ji dodamo nekaj žlic vinskega kisa. Aktiviramo pečico za nekaj minut, da voda zavre in postanejo steklena vrata orošena. Ugasnimo pečico in vrat ne odpirajmo še vsaj 15 minut! Odstranimo posodo in obrišimo stene pečice z gobo.

21. dan: Izpihajmo skrite drobtine

Stojalo za nože je težko očistiti. Ni dovolj, če ga postavimo narobe, saj se nekatere drobtine oprimejo površine. Pomaga lahko fen za lase – usmerimo tok zraka v reže in izpihali bomo precej drobtinic. Veliko lahko naredi tudi sesalnik.

22. dan: Sveži in prepustni odtoki

Tudi za čiščenje odtoka v umivalniku ali kadi uporabimo sodo in kis, dodamo pa jima še sol. Polovici skodelice sode dodamo še četrt skodelice soli, zmešamo ter vsipljemo v odtok, nato dolijemo skodelico segretega belega vinskega kisa. Pustimo učinkovati 15 minut – medtem se bo mešanica kar precej penila. Na koncu pustimo teči toplo vodo vsaj od 15 do 30 sekund.

23. dan. Naj bakrena posoda zasije

Čistilo, ki ga bomo uporabili danes, je več kot nenavadno. Kečap! Ta vsebuje kislino, ki pomaga bakru ponovno zasijati. Lastnice bakrene posode vedo, da ta rada izgubi lesk. Zato danes poiščimo vso bakreno posodje in ga spolirajmo s kečapom, ki mu dodajmo še ščepec soli. Rezultat bo dobesedno – sijajen!

24. dan: Odstranimo vse, kar je odveč

Stari katalogi, revije in časopisi – stran! Ličila, ki jih ne uporabljamo več – pa četudi se nam zdi, da smo nanje rahlo čustveno navezani – v smeti! Vse, česar ne potrebujemo več – naj roma iz hiše! Vendar pozor: prav je, da pri tem pomislimo na okolje! Reciklirajmo! Kar lahko ponudimo na eBayu ali v trgovinah iz druge roke, ponudimo v uporabo drugim, ki jim morda pride prav.

25. dan: Napad na pečico

Trdovratna umazanija v pečici zahteva odločno roko – in pomoč močnega čistilnega sredstva. Ostanke hrane, ki je zapečena na stenah pečice, poškropimo s sredstvom za čiščenje pečice, če pa ta ne bo dovolj, mu dodajmo še sodo in nekaj belega vinskega kisa, pustimo minuto ali dve, potem pa odločno zdrgnimo z grobo stranjo gobice.

26. dan: Čisti ventilatorji za svež zrak

Vsak dom ima kakšno prezračevalno šobo, ki jo ob običajnem čiščenju prezremo – v kopalnici, stranišču, shrambi, na klimatski napravi, nad štedilnikom ... Vse te režice bomo danes očistili z mehko krtačko, kajti le tako bodo temeljito čiste in bomo ob vedeli, da vdihavamo čist zrak.

27. dan: Čas je za vrtno garnituro

Prebivalci hiš z večjimi terasami se danes lotimo svojih sedežnih garnitur, tisti z manjši balkonom pa balkona in udobnega naslonjala, ki bo kmalu ponujal prijeten kotiček za sprostitev. V vodo dodajmo nekaj kapljic detergenta za posodo in z vpojno krpo očistimo mizo in stole. Na vrtu jih lahko oplaknemo kar s cevko, na balkonih pa obrišemo s čisto vodo.

28. dan: Pregled zamrzovalnika

Redno čiščenje hladilnika je eno, zamrzovalnik pa je poglavje zase. Izpraznimo ga, preglejmo zaloge in odvrzimo, kar je zastaranega, odstranimo led ter temeljito očistimo notranjost, da odstranimo vse bakterije. Tako, pa je opravljeno!

29. dan: V torbici naj bo red

Ženska torbica je pravi mali misterij. Same vemo, kaj vse je v njej. A danes jo izpraznimo, mimogrede tudi zredčimo navlako, ki se je nabrala, predvsem pa – očistimo torbo. Na več kot polovici ženskih torbic so bakterije. In to dejstvo je dovolj prepričljiv razlog, da posežemo po dezinfekcijskem pršilu.

30. Dan: Osvežimo kuhinjsko korito

Marsikaj steče v odtok kuhinjskega korita, zato od tam rado zaudarja. Žrtvujmo nekaj limon: nastrgajmo lupinico, iztisnimo sok in zlijmo mešanico obojega v odtok, naj tam učinkuje nekaj časa v zamaščenih zavojih, potem pa oplaknimo z vodo.

Preberite tudi: Kakšne so letošnje smernice pri opremljanju doma? Kliknite TUKAJ!