Slavni britanski kuhar Jamie Oliver zadnje čase vse bolj spoznava, da zdrava prehrana ni samo nekaj, kar damo v usta. »Interier, kjer kuhamo za svojo družino, je prav tako lahko leglo slabih navad. Sladke pijače z mehurčki niso edini krivec, tudi neprivlačna podoba kuhinje in slabi pripomočki lahko pripomorejo k debelosti.«
Kuhinjski dizajn je za Oliverja zelo pomemben in zagotovo je pravi človek, ki lahko o tem deli nasvete. 41-letni kuhar je namreč v svojem življenju zamenjal že kar nekaj kuhinj. To so kuhinje v njegovih restavracijah (Barbecoa, Jamie’s Italian, Union Jacks, Jamie Oliver’s Diner, Fifteen), potem kuhinje, v katerih je poučeval, in številne snemalne kuhinje njegovih televizijskih oddaj. Zadnja med njimi, v kateri so snemali serijo oddaj Super Food, je okrašena z njegovimi družinskimi slikami, otroškimi risbami in njegovo kolekcijo lončarskih izdelkov. Prav tako je v zadnjem času sam sestavil kuhinjo za svoj novi dom. S svojo povečano družino (novorojenko River Rocket, 14-letno Poppy Honey, 13-letno Daisy Boo, 7-letno Petal Blossom, in 6-letnim Buddyjem Bearom) so se preselili v hišo v severnem predelu Londona.
Njihova kuhinja bo preprosta, s poudarkom na elementih, ki podpirajo zdravo, srečno družinsko življenje in sledijo pravilom za kuhinjski dizajn.
In katera so ta pravila? Velikost kuhinje ni toliko pomembna, pomembnejši je videz. »Prostornost je sicer mamljiva, vendar postane v veliki kuhinji gibanje hitro neučinkovito. V manjši kuhinji so jedi pripravljene hitreje, kuhanje je učinkovitejše, manj je zmešnjave in na koncu tudi manj pomivanja in pospravljanja.«
Oliver odsvetuje nakup cvrtnikov, neopredeljen pa je do dvojnih hladilnikov, ki so postali ameriški statusni simbol. »Lepo, če si jih lahko privoščite in imate prostor zanje. Sam doma nimam masivnih hladilnikov,« pravi in dodaja, da pa je po drugi strani zelo privržen zamrzovalnikom. »Zamrzovalna tehnologija je kuharjev najboljši prijatelj. Če pripravljate omako boloneze, je ne kuhajte za štiri osebe, ampak za dvajset. Ceno na porcijo boste prepolovili.«
Prav tako kot zamrzovalnik pa po njegovem mnenju v kuhinji ne sme manjkati pomivalni stroj. Njegova največja razvada sta kar dva pomivalna stoja v eni kuhinji, in četudi bi živela z ženo sama, brez otrok, bi si kupil dva. »Ob koncu tedna, ko kuham cele dneve, nočem biti suženj pomivanja. Samo zlagam v pomivalni stroj in iz njega.«
Kaj pa jedilna miza? Po Oliverjevem mnenju je zelo pomembno, da je čim večja, navsezadnje tu preživimo veliko časa, tudi samo posedamo ali se pogovarjamo. Za novo hišo je na sejmu starin kupil mizo za deset ljudi. »Na zadnjem sejmu v Ardinglyju sem na primer kupil kar štiri čudovite masivne starinske mize za svoje restavracije. To priporočam vsem, saj ima takšna miza srce, ne deluje sterilno in lahko hitro postane središče vašega doma.«