Estrada

Med gospodinjskimi deli pazite na hrbtenico

J. K., Zarja
28. 2. 2018, 15.01
Posodobljeno: 16. 6. 2024, 08.49
Deli članek:

Za bolečine v križu in hrbtenici je najpogosteje vzrok slaba drža, še posebej škodljiva je nepravilna drža med delom. Gospodinjsko delo je kar precejšnja obremenitev za telo, zato ni nepomembno, kako ga opravljamo.

Profimedia
Če je delovni pult v kuhinji prenizek, nas prisili v nepravilno držo. In to pušča posledice, morda ne danes in jutri, v mesecih in letih pa zagotovo.

Gospodinjstvo zahteva kar precej telesne dejavnosti: čiščenje oken, sesanje, obešanje perila, drgnjenje kadi. Zato skušajmo gospodinjsko delo razumeti kot obliko razgibavanja. In kar velja za šport, velja tudi za gospodinjenje: napačna drža je lahko usodna. Preprečimo poškodbe in bolečine v hrbtu zaradi napačne drže med delom. Kakšne so torej najpogostejše napake med opravljanjem gospodinjskih del?

Višina delovnega pulta

Če je delovni pult v kuhinji prenizek, nas prisili v nepravilno držo. In to pušča posledice, morda ne danes in jutri, v mesecih in letih pa zagotovo. Pravšnjo višino odmerimo tako, da dlani položimo na delovni pult – če pri tem kot v komolcu meri 90 stopinj, je višina idealna. Dovoljena so odstopanja v obsegu 10–15 cm, če pa je pult prenizek, se vsekakor splača nadgradnja v obliki dodatne debele delovne plošče. Dodatni nasvet: če boste v kratkem obnavljali kuhinjo, se pri nakupu odločite za čim več izvlečnih predalov, kajti iz njih lažje vzamemo iskan predmet kot s polic za navadnimi vratci.

Težka posoda

Pri shranjevanju težke posode pogosto naredimo napako, da jo zaradi njene teže, velikosti in okornosti spravljamo na odročna mesta. A pogosto dvigovanje težkih loncev s previsokih ali prenizkih polic ni zdravo, saj zelo obremenjuje hrbet. Te vrste posoda naj bo shranjena čim bližje dosegu rok, najbolje takoj pod delovnim pultom ali na najnižjih policah visečih omaric. Vsekakor naj ne bo spravljena višje od ramen.

Nastavljiva držala

Uporabljajmo omela, gobe, metle itd. z držali, ki jih lahko nastavimo na želeno dolžino, da nas ne bo prekratko držalo sililo v sključeno držo. Ne gre le za držo, saj je vsekakor bolj praktično, če lahko po želji nastavljamo dolžino držala z omelom ter tako lažje dosežemo odročne kote.

Pomivanje tal

Vedro z vodo je najbolje položiti na pručko ali podoben nizek stolček, da se pri izpiranju krpe ne sklanjamo pregloboko. Držalo metle z vlažno krpo oziroma vlažnega omela za umivanje tal naj bo dovolj dolgo, da nam omogoča vzravnano držo hrbtenice. Tla pomivamo tako, da držaja ne potiskamo naprej z zgornjim delom telesa, ampak zmeraj naredimo neke vrste izpadni korak naprej ter metlo potiskamo naprej z močjo nog in rok, hrbet pa pri tem ostane vzravnan.

Sesanje

Z uporabo sesalnika je zelo podobno kot z uporabo metle – nastavljivo držalo mora biti dovolj dolgo, da omogoča vzravnano držo. A pri sesanju nas rado zanese v pretirano sukanje na levo in desno, kar pa hrbtenico zelo obremeni. Gibi naj bodo enakomerni, stojimo rahlo razkoračeno, pri potisku naprej prenesemo težo telesa na sprednjo nogo, pri potisku nazaj pa na zadnjo nogo, gibanju levo-desno pa se raje izognimo.

Likanje

Višino likalne deske nastavimo dovolj visoko, da lahko likamo v vzravnani drži. Prav tako pomembno pa je, da med likanjem prenašamo težo z ene noge na drugo. Če nas po likanju dajejo bolečine v križu, je to znak, da naša drža ni ustrezna. Poskusimo lahko z 10 cm visoko desko ali pručko, na katero med likanjem izmenično polagamo eno nogo, potem drugo. S tem se prisilimo v vzravnano držo.

Višina električnih kuhinjskih pripomočkov

Idealna postavitev pečice, pomivalnega stroja, mikrovalovke itd. je v višini pogleda oziroma prijema. Če v kuhinji ni dovolj prostora, da bi vse tovrstne aparate postavili v tej višini, dobro premislite, katere uporabljate najpogosteje, in tistim odmerite najugodnejše mesto. Pomivalni stroj je najbrž pogosteje v uporabi kot mikrovalovka. In tudi pogosteje kot pečica. Vsekakor velja, da pravila ni in morate kuhinjo samo čim bolje prilagoditi svojim navadam.

Brez nepotrebnega stegovanja

Vsako pretirano stegovanje pomeni nevarnost za pojav bolečin v križu. Še posebej občutljiva točka pri opravljanju gospodinjskih del na policah, ki so nad višino glave, pa je vrat. Tako delo zahteva – če ga seveda opravljamo stoje na tleh – poudarjen nagib glave nazaj, kar nikakor ni prav. Zato za pomivanje oken, pospravljanje vrhnjih polic, menjavo zaves ipd. raje stopite na ustrezno višji podest – a pazite, da bo dovolj stabilen. To naj ne bo stolček, pručka, kakšna zasilna polička ali kaj podobno improviziranega. Kupite raje stabilno gospodinjsko lestev. Naj vam ne bo žal stroška – ko enkrat nerodno padete, je žal že prepozno. 

Preberite tudi: Mraz lahko tudi ubija. Kliknite TUKAJ!