Estrada

Piling za mlajšo, nežnejšo in lepšo kožo

J. K., Zarja
27. 2. 2018, 13.01
Posodobljeno: 12. 11. 2024, 08.35
Deli članek:

Naša koža je pravi mali čudež narave – vsakih 28 dni je povsem obnovljena. V tem času prodrejo celice iz globljih plasti kože na povrhnjico, tiste na povrhnjici pa oroženijo, postanejo bolj hrapave in naposled odmrejo. Ne odpadejo takoj, marveč ostajajo na koži v tanki plasti, ki ji daje pust videz. K sreči obstaja pomoč – piling.

Revija Zarja

Kako učinkuje

S pilingom odstranimo poroženele celice na povrhnjici, kar kožo pomladi in osveži. Ne gre le za lepotni učinek, saj kožo s pilingom tudi temeljito očistimo, pospešimo pretok krvi in s tem zagotovimo njeno boljšo prehranjenost. Piling lahko celo zmanjša intenzivnost nekaterih pigmentnih znamenj, predvsem pa prisili telo k aktivnejši obnovi celic in obilnejši proizvodnji kolagena. Zaradi vsega naštetega velja za eno najučinkovitejših pomlajevalnih sredstev. In kar je najbolje – učinek je viden v trenutku! Takoj po opravljenem tretmaju je polt bolj sijoča, sveža in gladka.

Kdaj je čas za intenzivno čiščenje?

Piling je primeren za večino, le tisti, ki imajo rosaceo ali nevrodermitis, morajo biti previdni, saj lahko dodatno razdraži že tako občutljivo kožo. Pomembno je predvsem izbrati pravega.

Za obraz so najboljši lahki pilingi z encimi, običajno iz papaje, ki ne vsebujejo ostrih delcev. Vrhnjo plast kože obogatijo z beljakovinami. Te koža vpije na način, ki morda nelepo, a ustrezno spominja na malto med zidaki v zidu. Odmrle celice se po kratkem času učinkovanja zlepijo s sestavinami v pilingu in jih potem le še speremo. Sicer pa so za obraz na voljo tudi kemični pilingi, narejeni iz majhnih odmerkov sadnih in mlečnih kislin, ki učinkujejo podobno kot prej opisani papajin encim. Sočasno zmanjšujejo pore ter vzpodbujajo proizvodnjo kolagena, ki kožo gladi in neguje.

Za nego telesa je najprimernejši klasičen piling, ki je mehanski. Z ostrimi drobnimi delci v njem bomo s krožnimi masažnimi gibi pravzaprav čisto mehansko odstranili odmrle celice. Še posebej intenziven naj bo piling komolcev in kolen, kjer je koža najbolj groba.

Na kaj moramo biti pozorni

S pilingom se ne sme pretiravati – od enkrat do dvakrat na teden je dovolj, pogostejši pilingi bi kožo le razdražili. Najbolje ga je narediti zvečer, da ima koža med nočnim spanjem dovolj časa za obnovo. Čisto drugače je s kemičnimi pilingi – šele ko se koža nanje navadi, začnejo zares učinkovati. Najboljša je torej vsakodnevna uporaba, da je učinek izrazitejši. Pomembno opozorilo: koža je po pilingu občutljivejša za svetlobne žarke, zato jo je treba zaščititi pred soncem s kremo z visokim UV-faktorjem.

Revija Zarja

Pomembna je kakovost

Piling koži ne škoduje, saj je poseg čisto mehanski. A zaradi varovanja okolja je bolje, če uporabljamo take z naravnimi delci, npr. morsko soljo, fino mletimi koščicami ali mandlji. V manj naravnih izdelkih pa je kar precej plastičnih mikrodelcev, ki niso razgradljivi. Ker so majhni, jih ni mogoče filtrirati, zato, če zaidejo v vodni krog, postanejo del pitne vode. Vodni krog pa se začne prav v našem domačem odtoku, se nadaljuje z odtekanjem v naravo, hlapenjem v zrak, ponovnim padanjem na zemljo in pronicanjem v prst do pitne vode. Zato je dolgoročno pametno, da preverimo embalažo pilinga, kjer naj ne bo sestavin z oznako B, PE ali PP, da ne bo imelo naše pomlajevanje kože previsoke cene za okolje. 

Kdaj je smiseln medicinski piling?

Pri resnejših težavah s kožo, kot so npr. akne, melazma, brazgotine ipd., je primeren le višje odmerjen kemični piling, ki ne vsebuje drobnih ostrih delcev. Najpogosteje je potrebnih več tretmajev, koža pa potrebuje dneve ali celo tedne, da se pozdravi.

Preberite tudi: Mraz lahko tudi ubija. Kliknite TUKAJ!