Estrada

Vas napenja in vas mučijo vetrovi?

Petra Arula, Bodi zdrava
12. 2. 2018, 12.01
Deli članek:

Napihnjenost moramo resno obravnavati in jo tudi odpraviti.

Revija Bodi zdrava

»Napihuje nas, ker preveč jemo in pijemo, povrhu pa hočemo biti še brez napetih trebuhov,« pravi Alja Dimic iz Holistic centra (www.holistic.si), ki dodaja: »Napihnjenost je postala težava sodobnega prebivalstva in doleti tako moške, ženske kot otroke. Je sila neprijetna in stalno napenjanje ali napihnjenost je signal telesa, ki ga je treba jemati resno. Prav tako čezmerni vetrovi kažejo na neravnovesje v prebavnem sistemu, ki lahko zelo ekstremno vpliva na splošno zdravje in sproži resne bolezni. Napihnjenost je torej treba resno obravnavati in tudi odpraviti.«

Vsem se kdaj zgodi

Prehranska strokovnjakinja opozarja, da čezmerno tiščanje na pline lahko nakazuje na intoleranco na hrano, na različne bolezni ali na premalo dobrih probiotičnih bakterij. »Nenehna napihnjenost je posledica tvorbe presežka plinov strupenega gnitja v črevesju, ki povzročajo škodo prebavnemu sistemu in poškodujejo črevesno floro ter oslabijo delovanje jeter. Prav zato je pomembno odpraviti nastajanje strupenih plinov in zaščititi telo pred samozastrupitvijo,« opozarja Alja Dimic, ki dodaja, da je napihnjenost opozorilni znak, da je obrambna moč telesa šibka. »Zdrava črevesna flora tvori velik del našega imunskega sistema. Ko je mikroflora motena, se obramba organizma pred vdorom patogenov močno zmanjša. Telo pa je v nenehnem stresu, saj se spoprijema s strupenimi plini

Posledice nenehne napihnjenosti

»Posledice nenehne napihnjenosti so kronična črevesna obolenja, Chronova bolezen, ulcerozni kolitis, alergije, vnetja, avtoimunska obolenja (revmatizem, lupus …) in hormonska neravnovesja,« opozarja Alja Dimic, ki razlaga, da so najpogostejši vzroki za nastanek razdražljivega črevesja nepravilna prehrana, jemanje hormonov in nekaterih zdravil, presežek težkih kovin, virusov, zajedavcev, gliv in bakterij, prav tako pa tudi premalo gibanja in pomanjkljiva higienska merila.

Preobčutljivost pri prebavi hrane in hormoni

»Preobčutljivost pri prebavi hrane, pomanjkanje encimov in prehranska intoleranca so zelo pogosti sprožilci sindroma razdražljivega črevesja, prav tako pa tudi preveč razširjene črevesne bakterije, premalo dobrih probiotičnih bakterij, preveč razširjeni zajedavci in druge virusne ali bakterijske okužbe želodca,« opozarja prehranska strokovnjakinja, ki dodaja, da imajo lahko pri sindromu razdražljivega črevesja pomembno vlogo neuravnovešeni hormoni. »Velikokrat se težave še stopnjujejo pred menstruacijami, v menopavzi, ob jemanju hormonske terapije in pri drugih težavah endokrinega sistema, več težav s sindromom razdražljivega črevesja pa so opazili tudi ob pojavih tesnobe in depresiji.«

Kriva je (tudi) hrana

»Napihnjenost povzročajo prepozno ali nočno hranjenje, prenajedanje, prehitro hranjenje, premalo žvečenja, prevelike količine hrane naenkrat, prehranjevanje in pitje hkrati, mnoga zdravila, ki vplivajo na prebavni sistem, saj poškodujejo zdravo črevesno floro in povzročijo napenjanje. Takšni so antibiotiki, protibolečinska zdravila,« opozarja Alja Dimic in dodaja, da smo lahko napihnjeni tudi zaradi napačne kombinacije živil, kot so žita s sadjem, žita z mlečnimi izdelki, banane v smutijih z zelenjavo in drugim sadjem, zaradi intolerance na določeno hrano, kot so fruktoza, laktoza, gluten, histamin, oreščki, stročnice … »Že majhno jabolko je dovolj za grozno napenjanje,« opozarja Alja Dimic, ki dodaja, da k napihnjenosti lahko vodijo tudi sladkorni nadomestki, kot so sorbitol, maltitol, ksilitol: »Ti nadomestki sladkorja so v različnih izdelkih z oznako 'brez sladkorja', v brezalkoholnih pijačah, sladkarijah, žvečilnih gumijih, v zdravilih, dražejih za lizanje …«

Napihnjenost pa spodbujajo tudi nekatera živila:
- predelana hrana,
- sladkor in vsa vnaprej pripravljena hrana,
- bela moka in vsi pekovski izdelki,
- transmaščobe in ocvrta hrana,
- presežek živalskih beljakovin in beljakovinskih dopolnil; proteini se pogosto slabo prebavijo, povzročajo gnitje v črevesju, kar vodi v razširjenosti patogenih bakterij,
- zažgana oziroma prežgana hrana,
- živalski izdelki,
- alkohol, nikotin, gazirane in industrijske pijače.

Napihnjenosti ne povzroča le hrana! »Veliki povzročitelji so tudi stres, premalo spanja, premalo gibanja na svežem zraku, kemikalije iz čistil in kozmetike, celo amalgam iz zobnih zalivk, živo srebro iz rib, okoljski toksini, strupi iz detergentov, onesnažena voda in zrak lahko poškodujejo črevesno floro in posledično sprožijo napenjanje,« razlaga Alja Dimic.

Hrana, ki pomaga proti napihnjenosti

»To so vsa živila, ki imajo protivnetne lastnosti, vsebujejo veliko antioksidantov, mineralov, kalija in nujno potrebne maščobne kisline,« našteva Alja Dimic in spodbuja: »Z dodajanjem teh protivnetnih živil v svoj jedilnik lahko obnovite dobro delovanje imunskega sistema, lahko zmanjšate ali preprečite vnetja in se izognete številnim boleznim.«

Revija Bodi zdrava

Napihnjeni sredi zabave

Lepa oblekica, ki vam je še doma pristajala kot ulita, objema trebušček, ki se je spremenil v konkreten trebuh, ki se še bolj napihuje … in to sredi vrhunca zabave. Vam se vse skupaj ne zdi nič več zabavno, saj se ob tolikšnem napihovanju počutite le še – napeti. Alja Dimic vam predlaga zmernost in vztrajnost: »Zame ni boljšega od dobrega počutja, zato ne uživam alkohola niti ne jem hrane, ki mi ne ustreza. In to resnično vsem tudi svetujem. Če vseeno ne morete biti tako dosledni, vsaj omejite uživanje alkohola, sladkorja v obliki slaščic in vse predelane hrane, rdečega mesa in mlečnih izdelkov ter hrane, ki je vnaprej pripravljena,« svetuje strokovnjakinja in dodaja: »Preden greste na družabni dogodek, se doma zdravo najejte, tja ne pojdite lačni, in še preden posežete po slastni hrani, pomislite, kako se boste pozneje počutili. Preden se odpravite od doma, s seboj za prvo silo vzemite zeolit in klinčke, če nimate ničesar pri sebi, pa izberite vsaj kozarec tople vode z limono.«

Revija Bodi zdrava

Glavni na zabavi

Alja Dimic nam je zaupala nekaj trikov, da glavni na vaši zabavi ne bodo vetrovi, temveč vi.
- Najbolj pomaga, da takoj po »napačni« hrani oziroma ko začutimo, da nekaj ni v redu (ko nas začne mučiti napihnjenost, napenjanje ali zgaga), v malo skoraj vroče vode vmešamo čajno žličko (pazite, da ne bo kovinska!) zeolita. Zeolit je vulkanski mineral, povsem naravni izdelek, narejen s finim mletjem naravnega kamna po imenu zeolit (klinoptilolit) in je na podlagi številnih znanstvenih raziskav najmočnejši naravni razstrupljevalec. Iz telesa uspešno odstrani vse strupe, toksine, bakterije, viruse, glive in alkohol, hkrati pa telesu oddaja potrebne minerale, kot so kalcij, kalij in magnezij.
- Zelo pomaga žvečenje klinčkov, ki jih pozneje kar pogoltnite, pripravite si metin ali komarčkov čaj, tudi janež in kamilica sta odlična izbira.
- V hrano dodajte rožmarin in ingver.
- Pijte skoraj vročo vodo z limono.
- Masirajte si trebuh z nekaj kapljicami eteričnega olja poprove mete in kokosove maščobe.
- Pomagajo tudi topli obkladki in hiter sprehod po svežem zraku.

Preberite tudi: Kuga - obujena črna smrt. Kliknite TUKAJ!