Zunanja in notranja motivacija
Dr. Sanjay Parashar iz estetskega centra Cocoona pravi, da obstajata dva motivacijska razloga za obisk lepotnega kirurga. »Eden je zunanja motivacija, ki je lahko strah pred diskriminacijo na podlagi starosti ali strah pred zavrnitvijo,« našteva. Drugi razlog je interna motivacija, to je želja, da zmanjšamo občutke depresije, sramu, družbene tesnobnosti, ki nam zaradi neke vizualne pomanjkljivosti greni življenje.
»Plastična operacija je v svojem bistvu postopek za obnovo videza, ki je iznakažen zaradi bolezni, poškodbe, staranja ali okoljskih dejavnikov. Ter da nekomu pomagamo izboljšati videz zaradi boljšega fizičnega, psihičnega počutja in lažjega delovanja v družbi,« dodaja Parashar.
Napačni razlogi
Obstajajo torej pravi in napačni razlogi pri odločitvi za lepotno operacijo. Dober razlog je, ko je neka pomanjkljivost tudi fizični problem, na primer velika bula na nosu ali zelo ukrivljen nos, ki ne omogoča normalnega dihanja. Dober razlog za operacijo je tudi takrat, kadar ima posameznik stvarna pričakovanja, razume tveganja in je telesno sposoben prestati poseg. Pravi razlogi pa so še naslednji:
- Če že dlje časa razmišljate o določenem lepotnem popravku in ste se o operaciji že pozanimali iz literature ter odšli na pogovor k nekaterim kirurgom.
- Če se zavedate, da boste z operacijo samo izboljšali videz in ga ne popolnoma spremenili.
- Če čutite, da vam bo operacija izboljšala samozavest in samovrednotenje.
Napačni razlogi za odločitev za operacijo pa so po drugi strani pritiski partnerja, družine ali prijateljev, želja po posnemanju videza slavnih ali če se za operacijo odločimo samo za to, ker nam jo je pač nekdo plačal, podaril. Prav tako je slab razlog tudi to, da si želimo spremembe v smislu modne muhe.
Kviz
Poskrbite, da vam bo izbrani kirurg odgovoril na vse vaše pomisleke, skrbi, vprašanja ter vas seznanil s prednostmi in tveganji želenega posega. Za lažjo odločitev pa si navsezadnje lahko pomagate tudi s spodnjim vprašalnikom, ki vam bo dal pravi odgovor: da ali ne na lepotno operacijo?
1. Ali želite rešiti neki psihološki problem s fizično spremembo?
2. Vprašajte se, ali sploh imate problem. Če ste zdravi in imate dobre gene, ali imate res takšno težavo, ki jo je treba rešiti kirurško?
3. Zaradi česa mislite, da potrebujete lepotno operacijo? Ali morda negirate svoje pozitivne vrline (iskrenost, zvestoba, inteligenca, humor …) in upate, da si jih boste z lepotno operacijo povrnili?
4. Razmislite, kako se boste počutili po operaciji. Ali iščete drugačno telo ali si želite samo več samozavesti?
5. Pomembno je, kako vidite sami sebe. Če je vaša samozavest nizka in se zavračate (sem grda, sem debela …), nobena lepotna operacija na svetu tega ne bo popravila. Kajti če ne boste spremenili leče, skozi katero se vidite v ogledalu, ne boste niti po številnih lepotnih popravkih zares srečni.
Nekateri zvezdniki pretiravajo
In kaj se zgodi v tem primeru, kažejo zvezdniki, ki so v želji po večni mladosti pretiravali. »To, da si nekdo popravi nekaj, kar je resnično moteče na njegovem obrazu ali telesu, je povsem razumljivo, a pretiravanja največkrat vodijo do katastrofalnih rezultatov,« pove estetski kirurg John M. Rosenberg, ki je operiral že na stotine zvezdnic in zvezdnikov. Med najbolj »plastične« zvezdnike po njegovem spadajo Pamela Anderson, Cher, Mickey Rourke, Meg Ryan, Melanie Griffith, Donatella Versace in Joan Rivers. Njihove fotografije kažejo, da so si z lepotnimi popravki naredili več škode kot koristi.