Estrada

Kaj res pomaga pri suhi koži?

Mateja Bevk
5. 2. 2018, 13.01
Deli članek:

Izbrali smo 7 receptov, ki preverjeno pomagajo pri težavah s suho kožo.

Revija Maja

V zimskih mesecih se vas mnogo srečuje s suho kožo in ta je več kot nadležna. Srbi, zateguje, se lušči, in če ji hitro ne pomagate, se mimogrede spraskate do krvi in za povrh staknete še infekcijo. V pomoč so vam lahko razna mazila iz lekarn in drogerij ter tudi domači pripravki, ki koži vračajo vlago.

Kako nastane suha koža? 

Koža postane suha takrat, ko v telesu primanjkuje vode oziroma je zaščitni kožni plašč poškodovan, tako da v koži ne more zadrževati vlage v zadostni meri. Pomanjkanje vlage pa je posledica številnih razlogov, največkrat gre za preplet več dejavnikov skupaj:

Kožne bolezni: luskavica, ekcem, nevrodermitis.

Splošne bolezni: diabetes, avtoimunske bolezni, alergije, slabo delovanje ščitnice.

Dehidracija: ko v telesu ni zadosti vode, se koža izsuši.

Suhost: suh zrak zaradi ogrevanja prostorov ali delovanja klimatskih naprav potegne vlago iz kože.

Življenjski slog: premalo gibanja, alkohol, nikotin, stres in pomanjkanje spanja vodijo v pomanjkanje vlage v koži ter povečano izločanje sebuma.

Škodljive snovi: neposreden stik kože s čistili, dezinfekcijskimi sredstvi in kemikalijami.

Neprimerna nega: kopanje in prhanje s prevročo vodo, preveč agresivni negovalni izdelki, ki poškodujejo kožni plašč.

Starost: z leti postaja koža vse tanjša in njena sposobnost kopičenja vlage se zmanjšuje.

Hormoni: hormoni imajo velik vpliv na stanje kože. To se kaže v puberteti z mastno kožo, kasneje v menopavzi pa s pretirano suho kožo.

Se suhi koži lahko izognemo?

Če ste nagnjeni k suhi koži, lahko to učinkovito preprečujete. Med glavnimi napotki dermatologov so naslednji:

Več tekočine: dnevno popijte vsaj 2,5 l tekočine, najbolje vode, ne pa tudi kave in alkohola. Če vam navadna voda ne ustreza, jo izboljšajte z limono, koščkom kumare, sokom brez dodanega sladkorja ali pa pijte čaj.

Več vlage: redno prezračujte prostore in uporabljajte vlažilnik zraka, zlasti čez zimo. Pomaga tudi, če na radiator položite vlažno brisačo ali skodelico z vodo.

Več vitalnih snovi: na vašem jedilniku naj bo veliko sadja in zelenjave. Tudi zdravim maščobam (omega-3) se ne izogibajte.

Več gibanja na svežem zraku: telesna aktivnost na prvi pogled nima veliko opraviti s preprečevanjem suhe kože. Vendar z več gibanja izboljšamo prekrvitev in s tem preskrbo kože z vlago in kisikom.

Več počitka: nadure, vsakodnevne obveznosti, stres, težave v družini, pomanjkanje spanja … Vse to vpliva na zdravje in tudi na kožno sliko. Vzemite si čas za sprostitev, že 5 minut meditacije lahko prinese dobre učinke.

Več nežne nege: izogibajte se vročim kopelim, izdelkom s konzervansi in umetnimi aromami. Raje se na hitro oprhajte z mlačno vodo in takoj zatem nanesite na telo vlažilne izdelke.

Revija Maja

Od aloe vere do ovsenih kosmičev

Istočasno pa lahko tudi sami poskusite stanje izboljšati z uporabo domačih pripravkov. Obstaja jih vsaj sedem, ki dokazano pomagajo odpravljati srbečo, razdraženo in zategujočo kožo.

Aloe vera: Pomirja kožo in ji vrača vlago. Odrežite od rastline del lista. Prerežite ga po dolžini in notranjost z žlico ali nožem izpraskajte v posodico. Vsebino zmečkajte z vilicami ali jo na hitro spasirajte v električnem mešalniku, da dobite čim bolj gladek gel. Počasi in v krožnih gibih ga vtrite v kožo. Po približno pol ure lahko ostanek gela, ki se ni vpil, obrišete z vlažno krpico.

Banana: Bananina maska gladi, dezinficira, blaži infekcije in nahrani kožo. Polovico zrele banane zmečkajte z vilicami in ji primešajte dve žlici naravnega jogurta in žlico medu. V izdatnem sloju nanesite masko na zrelo kožo in pustite učinkovati 15 minut. Sperite z mlačno vodo.

Revija Maja

Arganovo olje: Arganovo olje ima številne dobre učinke na kožo, vendar ga je treba uporabljati pazljivo, saj v prevelikih odmerkih lahko kožo obremeni in jo samo še dodatno izsuši. Nekaj kapljic arganovega olja zmešajte s skodelico mandljevega ali olivnega olja. Namažite predele s suho kožo. Lahko pa arganovo olje tudi zaužijete, na primer uporabite ga na solati ali pri pripravi zmešančkov. Vendar zmerno, jedilna žlica na dan zadostuje.

Avokado: Kožo oskrbi z vlago, vitamini in dragocenimi maščobnimi kislinami. Avokadovo meso zmečkajte z vilicami in ga v razmerju 4 : 1 zmešajte z medom. S pripravkom namažite suho kožo in po 20 minutah temeljito sperite.

Revija Maja

Glicerin: Glicerin je pogosta sestavina negovalnih izdelkov. Na kožo ga lahko nanašate tudi samega in ga pustite učinkovati čez noč. Ali pa ga dodate kopeli. V tem primeru v kopalno vodo zamešajte 200 ml glicerina in se v njej namakajte 20 minut. Po takšni kopeli se ne otirajte z brisačo, ampak kožo le narahlo popivnajte in počakajte, da se posuši na zraku.

Ovseni kosmiči: Tako kosmiči kot ovsena moka uravnavajo vlago v koži, nasploh se dobro obnesejo pri preprečevanju srbečice. Lahko jih dodate v kopal ali maske, še bolje pa v piling. Zdrobljeni kosmiči nežno odluščijo s telesa odmrle kožne celice, razkrijejo rožnato plast kože in jo naredijo dovzetnejšo za sprejemanje hranljivih snovi. Kosmiče zmešajte z jogurtom, mlekom ali skuto in počakajte, da nabreknejo. Nanesite na prizadeto kožo za 20 minut, nato masko s krožnimi gibi nežno vtrite. Ostanke odstranite z vlažnim robčkom, kožo pa splaknite z mlačno vodo.

Revija Maja

Ingverjev čaj: Ni primeren za zunanjo uporabo, temveč deluje od znotraj. Ostra ingverjeva korenina spodbudi prekrvitev, izboljša preskrbo kože, obnavlja kožne celice in preprečuje izsuševanje povrhnjice. Naribajte za palec velik kos ingverjeve korenine in iz ostružkov iztisnite sok. Zmešajte ga s 100 ml svežega limoninega soka ter vse skupaj vlijte v liter vroče (ne vrele!) vode. Dodajte še ščep kajenskega popra in počakajte eno uro. Popijte čez dan.

Kdaj k zdravniku?

Če nič od naštetega ne pomaga ali če imate hujše težave s suho kožo, pa naj vam ne bo odveč poiskati strokovno pomoč. Dermatologa nujno obiščite v primeru, da se suha koža še dodatno vname in da jo spremljajo tudi spremembe na nohtih in laseh.

Preberite tudi: Ali zareza v obliki črke V pomaga pri vraščenem nohtu? Kliknite TUKAJ!