Če še vedno varčujete tako, da vsak mesec v skrinjico ali pod vzglavnik položite nekaj gotovine, potem pa ob novem plašču, ki ste ga zagledali v eni izmed trgovin, hitro posežete po prihrankih – iz te moke ne bo kruha. Uvesti boste morali nekoliko strožji varčevalni ukrep, ki bo preprečil nenehno uhajanje denarja.
Varčevalni račun
Zraven navadnega računa, na katerega dobivate plačilo, si omislite varčevalni račun. Določite znesek, ki ga lahko mesečno namenite varčevanju in brez katerega boste lahko brez težav prišli skozi mesec. Pomembno pa je, da medtem ne razmišljate o tem denarju, sicer ga boste nenehno pogrešali. Ne načrtujte, kaj vse bi lahko kupili z njim, tako se boste le vrnili na začetek. Jemljite ga kot varovalko in razmišljajte o njem kot o zagotovilu, da se boste znašli tudi v kritičnih finančnih situacijah.
Preverite naročnine
Ste prepričani, da potrebujete zakup 300 minut pogovorov, 150 sporočil in 3 GB prenosa spletnih podatkov? Zelo verjetno ne porabite niti polovice zakupljenega paketa, zato razmislite in ga zamenjajte za tistega, ki bo bolj pisan na kožo vašim potrebam in vaši denarnici. Koliko časa na dan v povprečju preživite pred televizorjem? Res potrebujete 300 programov, ki so vam na voljo? Razmislite, kaj vse bi dobili za 20 evrov cenejši paket na letni ravni – 240 evrov se vendarle ne sliši več tako malo, kajne?
Akcije in znižanja
Naše poštne nabiralnike vsak dan polnijo najrazličnejše reklame. Spremljajte akcije in znižanja, ki jih ponujajo trgovine, in izdelke, ki jih pogosto uporabljate, kupujte po nižji ceni. Akcije in znižanja lahko zelo pozitivno vplivajo na denarnico. Če ste se odločili, da reklamnega materiala ne potrebujete, lahko akcije še vedno preverite na spletnih straneh trgovin, v katerih pogosto nakupujete.
Čustveno nakupovanje
Predvsem ženske rade »čustveno« nakupujejo, saj tako zmanjšajo stres. A to nikakor ni dobro za vašo denarnico. Upoštevajte pravilo 30 dni. Počakajte, in če po vsem tem času neko stvar še vedno potrebujete, je res vredna nakupa.
Kreditna kartica
Ta naj čim pogosteje ostane doma. Uporabljajte jo zgolj na potovanjih ali v času velikih nakupov – kadar kupujete pohištvo, belo tehniko ali zimske pnevmatike, vinjeto …
Nakup hrane
Načrtujte obroke vnaprej in kupujte le tisto, kar zares potrebujete. Ne načrtujte velikih mesečnih nakupov, saj tako tvegate večjo potrošnjo denarja in več zavržene hrane.