Vsakdo ima kakšno zdravstveno šibko točko. Nekatere začne takrat, ko so preveč obremenjeni, boleti glava, pri drugih se pojavi astma ali zbadanje pri srcu. Če pa redno trpite zaradi slabe prebave, čira ali drugih težav v predelu trebuha, je vaša šibka točka najbrž želodec. Naučite se ga poslušati in hitro boste zdravi.
Jemo trikrat na dan, ne glede na to, ali smo lačni ali ne, in v telo trpamo hrano, ne zato, ker jo potrebujemo, temveč ker ura pravi, da je čas za kosilo oziroma večerjo. Prav tako ne vemo, kdaj imamo dovolj. Naša najpogostejša napaka je, da pojemo vse, kar imamo na krožniku, ker so nas morda naučili, da je razmetavanje s hrano grdo. Niti ne vemo, da imamo središče za nadzor teka in da lahko jemo takrat, ko smo lačni, in nehamo takrat, ko smo siti. Skratka, za zdrav želodec lahko najbolje poskrbimo z zdravimi prehranskimi navadami:
Jejte počasi. Kadar ste pod stresom, lahko hrano tlačite v usta z neverjetno naglico.
Med jedjo ne berite in ne glejte televizije. Malo umirjenega, preprostega pogovora verjetno ne bo naredilo veliko škode, toda med jedjo bi se morali kar najbolj osredotočati na hrano. Samo tako boste lahko razločili, kaj vam pripoveduje želodec. In če mu boste znali prisluhniti, vam bo marsikaj povedal.
V usta nosite majhne zalogaje. Če si na vilice naložite veliko hrane, je ne boste mogli dobro prežvečiti, žvečenje pa je bistveni del prebavnega procesa. Slina v ustih vsebuje encime, ki pomagajo hrano pripraviti za delovanje želodčnega soka.
Okušajte vsak zalogaj, ki ga pojeste. Tako ne boste jedli po nepotrebnem in prehitro.
Če jeste hitro, po vsakem zalogaju odložite nož in vilice na mizo. Tako boste jedli bistveno bolj počasi.
Ne dovolite, da vas drugi ljudje prisilijo k jedi, kadar niste lačni ali kadar vam ni do še ene porcije. Bodite pripravljeni pustiti hrano na krožniku, če ste siti.
Stremite k rednim obrokom. Če jeste redno, se želodčni sok porablja enakomerno, če pa jeste neredno, kislina v želodcu nima česa obdelovati.
Po končanem obroku si privoščite kratek počitek. Dajte želodcu čas, da opravi svoje delo, preden se spet prepustite stresnemu vsakdanu.
Ugotovite, katera hrana vam najbolj kvari želodec, in se ji skušajte izogibati. Na »črni« listi so ocvrta hrana, močan čaj ali kava, gazirane pijače, alkohol, mastna hrana, začinjena hrana, kisle kumarice, curry, poper, gorčica, stročji fižol, ohrovt, redkvice, kumare, nezrelo sadje, zelo vroča in zelo mrzla hrana, grobo mleta žita in kruh, lešniki in posušeno sadje, vsa čvrsta hrana, vključno z mesom, ki je ni lahko prežvečiti.
Nehajte kaditi.
Omejite uživanje alkohola, moški ne bi smeli spiti več kot 24 enot alkohola na teden; enota je 2,5 dl piva, kozarec vina ali mala merica žgane pijače; ženske pa ne bi smele spiti več kot 14 enot alkohola na teden.
Vzemite si čas za redno telesno vadbo.
Ugotovite, od kod izvira vaš stres, naučite se reči »ne«, dobro organizirajte svoj vsakdan in dovolite svojim čustvom na plan.
Spoznajte sebe in se vprašajte, kaj je za vas najpomembnejše, kakšne napake imate, ste do sebe strožji kot do drugih, kakšne navade imate, ali za svoje napake dolžite druge. Še enkrat; naučite se sprostiti in ubežati prehudemu delu.
Dobro je vedeti
Manjše želodčne težave, kot so vetrovi, slaba prebava, slabost in zgaga, se lahko naglo poslabšajo in trajajo cele ure ali celo dneve, če ne ukrenete ničesar, da bi se obvarovali. Naučite se biti pozorni na prve znake težav in takoj začnite ustrezno ukrepati iz svojega programa za obvladovanje stresa.
V lekarni je na voljo veliko različnih sredstev za lajšanje težav, brez recepta. Ustrezno zdravilo naj vam pomaga izbrati farmacevt. Najboljše je seveda tisto, ki vam je najbolj všeč po okusu in učinkovitosti.
Kdaj k zdravniku?
Včasih pa je treba pomisliti tudi na zdravnika, ki edini lahko izključi možnost, da gre za razjedo na želodcu oziroma za raka, in presodi o preiskavah. Kdaj?
Če težave po dveh tednih samozdravljenja ne izginejo ali ste stari več kot 40 let in so se pri vas želodčne težave pojavile prvič.
Če nepojasnjeno hujšate in izgubljate apetit.
Če imate težave pri požiranju.
Če bruhate vsebino, podobno kavni usedlini, kar pomeni, da gre za sledove krvi.
Če odvajate črno blato, ki ima videz katrana, tudi to je znak, da blato vsebuje kri.
Če imate prebavne težave ob jemanju nesteroidnih protivnetnih zdravil.
Domači pripravki
Babice so poznale zvarke in maže, s katerimi so si včasih lajšali težave.
Olje šentjanževke namažite na trebuh in vse bolečine bodo pošle, tudi pri otrocih. Olje šentjanževke lahko pripravite tudi sami, tako da sveže natrgane cvetove in popke šentjanževke napolnite v steklenico in prelijete z oljem. Steklenico pustite stati tri tedne na toplem, da se olje obarva rdečkasto.
Za vse vrste želodčnih težav je odličen čaj iz kolmeževih korenik. Poravnano čajno žličko kolmeževih korenik namakajte 12 ur v skodelici hladne vode. Nato vsebino rahlo segrejte in precedite. Požirek spijte pred vsakim obrokom, drugega po njem.
Na dan lahko spijete do tri skodelice pomirjajočega kamiličnega čaja. Zvrhano čajno žličko kamilic prelijte z vrelo vodo in pustite namakati pet minut.
Dnevno zaužijte tri čajne žličke švedske grenčice, ki jo razredčite z malo tople vode in zeliščnega čaja. Žlico švedske grenčice razredčite v polovici skodelice zeliščnega čaja in polovico te količine spijte pol ure pred vsakim obrokom, drugi del pa pol ure po njem.
Zoper pritisk v želodcu in zgago dobro dene tudi rman. Zvrhano žličko rmana prelijte s skodelico vrele vode in pustite namakati pol minute. Precedite in spijte po požirkih zjutraj in zvečer po eno skodelico.
Ob želodčnih krčih je prikladna blazina z materino dušico. Blazino napolnite s posušenimi cvetovi in stebelci materine dušice. Manjšo prevleko za blazino ali laneno krpo napolnite z zadostno količino zelišča in jo položite na predel želodca.
Tudi koprive so odlične zoper krče. Zvrhano čajno žličko kopriv prelijte z vrelo vodo in pustite namakati pet minut. Precedite in po požirkih vsak dan spijte do tri skodelice.
Ob zaprtju in napenjanju ob vsakem obroku zaužijte po tri jedilne žlice lanenih semen z malo tekočine.