Estrada

Intervalna dieta z osmimi superživili

J. K.
29. 1. 2018, 16.01
Deli članek:

Pozen zajtrk, zgodnja večerja – to je osnova intervalne diete, ki s prehranjevanjem, prilagojenim bioritmu, zagotavlja izgubo kilogramov.

Revija Zarja

Več manjših obrokov, porazdeljenih čez ves dan, je bilo za prehranske strokovnjake dolgo najuspešnejša shujševalna formula. Diete so seveda specifične, a večina je temeljila na omejenosti količine obroka, medtem ko je bil časovni vidik hranjenja nekoliko zanemarjen oziroma poenostavljen. Ameriška raziskava, ki so jo opravili v Beltsvillu, v tamkajšnjem Centru za nutricionistične raziskave (Nutrition Research Centers), ta pogled spreminja, saj je pokazala, da prav časovni vidik zelo pomembno vpliva na uspešnost diete. Testne osebe so zaužile enako količino kalorij, vendar eni v točno določenem časovnem okviru, drugi enakomerno razporejeno čez ves dan, izguba kilogramov pa ni bila enaka. Prva skupina, torej tista, ki je jedla v točno določenem časovnem okviru, je porabila več zalog maščob kot tisti, ki so svoje obroke jedli skozi ves dan.

Učinki intervalne diete

Nova formula se glasi: pozen zajtrk in zgodnja večerja sta najučinkovitejši način hujšanja. Osemurna dieta temelji na spoznanju, da tisti, ki dnevno količino kalorij zaužijejo v razponu osmih ur, preostalih 16 ur pa energijo le še porabljajo, najučinkoviteje izgubljajo odvečne kilograme. Izkušnje kažejo, da tudi do 5 kg na teden! V tem sicer kratkem osemurnem časovnem okviru pa je dovoljeno jesti pravzaprav skoraj vse in kolikor želite.

Revija Zarja

Pred zajtrkom v gibanje

Če se želite znebiti odvečne telesne teže, je pomembno, kaj zaužijete ob katerem času. Zjutraj je tako čas za kavo, čaj ali smuti, predvsem pa tudi – za 8 minut športa. Gibanje naj bo intenzivno (hitra hoja, skakanje s kolebnico, dviganje trupa v ležečem položaju ipd.), kajti prav to najbolj požene presnovo.

Zajtrk ne sme biti preobilen, kajti zjutraj si prebujeno telo želi predvsem delovati, kar z drugimi besedami pomeni – v telesu se zažene proces izgorevanje energije. Če mu z energijo ne postrežemo pri zajtrku, bo telo črpalo iz lastnih zalog. Namesto obilnega zajtrka torej aktivno športno razgibavanje in šele okoli 11. uri pride na vrsto prvi izdatnejši obrok.

Sicer pa je v časovnem okviru osmih ur načeloma dovoljeno jesti po lastnih željah. Ta trditev zahteva premislek, saj se le sliši preprosto – zagotovo to pravilo zahteva dobro organiziranost. Vsak posameznik mora osemurni interval prehranjevanja čim bolje vgraditi v svoj vsakdanji slog življenja. Tisti, ki začenjate svoj dan zgodaj, boste morda prvi obrok zaužili ob 9. uri, povečerjali pa boste ob 17. Za tiste z daljšim delovnim časom je bolje, če pozajtrkujete ob 11. uri, svoje osemurno prehranjevalno okno pa boste zaprli z večerjo ob 19.

Super hrana

V intervalni dieti se mora na krožniku vedno znajti katero od osmih superživil, in sicer vedno v dvojicah. Dnevno pa morajo priti na krožnik osemkrat. Povsem vseeno je, kako jih kombinirate, pa tudi sicer je v osemurnem intervalu dovoljeno jesti ne oziraje se na kalorije in količino. Seveda pa ni odveč vedeti – in upoštevati – da sladkarije, riž, beli kruh ter obdelani ogljikovi hidrati zvišujejo raven inzulina v krvi in povzročajo napade nebrzdane lakote ter upočasnjujejo zgorevanje maščob. Vsem ljubiteljem testenin tale nasvet: kombinirajte ogljikove hidrate z dvema super živiloma iz razpredelnice. Tako si privoščite opečenec z avokadom in skutnim namazom, koruzne kosmiče z mlekom in jagodičjem, pico z zelenjavo. Pravilo se da tudi še bolj poenostaviti, in sicer tako, da preprosto k vsakemu obroku pojeste solato, za desert pa sadje. Izkušnje kažejo, da je najbolje prehrano organizirati v treh večjih obrokih.

Po osmih urah se ne je več

To pravilo velja brez odstopanja. Nobeni prigrizki ne pridejo v poštev. Samo če povečerjamo dovolj zgodaj, se glikogenske zaloge izpraznijo toliko prej in začne telo ponoči porabljati lastne maščobne zaloge. Dodaten plus pri odpovedi prigrizkom je v tem, da se bo vaša mišična masa večala.

Intervalna dieta dolgoročno

David Zinczenko in Peter Moore, avtorja intervalne diete, pravita, da je ta primerna tudi za trajno vzdrževanje pridobljene postave. Po uvodni shujševalni fazi, ki je potrebna, da pridete do želene teže, se je priporočljivo intervalne diete držati še naprej, in sicer tri dni na teden. Ni treba, da si ti trije dnevi sledijo. Intervalna dieta je v tem smislu zelo fleksibilna. Če se zgodi, da se denimo večerja zavleče in konča šele ob 21., bo pač zajtrk naslednji dan šele ob 13. uri

Ob lakoti med 16-urno prepovedjo hrane avtorja svetujeta, da želodec pretentate s pijačami. Vroč sadni ali zeliščni čaj najbolje ukroti hudo lakoto. Kava sicer zmanjšuje apetit, a se ji je treba proti večeru zaradi kofeina izogibati, saj ta ostaja v telesu do osem ur in ne le da moti spanje, temveč tudi povzroča motnje v nočnem procesu izgorevanja maščob v spečem organizmu. 

Revija Zarja

Osem superživil

1.Puran, ali piščanec, ali jajca, ali ribe

2.Oreščki

3.Mlečni izdelki

4.Stročnice

5.Jagodičevje

6.Jabolka ali pomaranče

7.Špinača ali druga zelena zelenjava

8.Polnozrnati izdelki

Osnovna pravila intervalne diete – razmerje 16 : 8

8 ur na dan je na voljo za prehranjevanje, 16 ur se ne je.

Popiti je treba 8 kozarcev (okoli 2 l) vode na dan.

Hitra prehrana je prepovedana, dovoljena je le hrana, ki zares nasiti.

Obvezna je kombinacija dveh kakovostnih energijskih virov v enem obroku. Seznam energijskih virov, imenovanih tudi superživila, pa je naslednji: mlečni izdelki, stročnice, sadje, zelena zelenjava, oreški, pusto meso, jagodičje, polnozrnati izdelki.

Kava po 14. uri je prepovedana.

Dnevno le kozarec vina.

Vsak dan posvetite najmanj 8 minut športu, še bolje pa več.

Optimalni potek dneva z intervalno dieto

Tukaj je preprosta časovnica, ki predstavlja osnovno shemo in je namenjena temu, da vam pomaga urediti urnik. Če svojo osemurno fazo hranjenja premaknete za nekaj ur naprej ali nazaj, ustrezno prilagodite časovnico.

7.00 – vstajanje, kratka športna vadba

8.00 – spijte dva kozarca vode

10.00 – čas za vroč napitek, ki pospeši presnovo (kava ali čaj)

11.00 – zajtrk, na primer kosmiči s sadjem

13.30 – kosilo, na primer sendvič s polnozrnatim kruhom s solato in šunko

14.00 – zadnja priložnost za kavo

17.00 – najboljši čas za šport. Raziskave dokazujejo, da se med telesno dejavnostjo pred 20. uro ustvari več mišične mase.

18.30 – večerja. Napočil je čas za dobre maščobe in beljakovine. Če radi popijete tudi kozarec vina, je to pravi trenutek, kasneje zaužit alkohol moti spanec.

19.00 – zadnja priložnost za posladek (primerna količina je dve rebri čokolade), potem pa se začne 16-urni post.

23.00 – pojdite spat.

Revija Zarja

Kako premagati lakoto?

Za dolgih 16 ur brez hrane je na voljo nekaj pomoči, ki jo ponuja kar znanost. Gre namreč za preverjene zvijače, ki zanesljivo delujejo. Preizkusite jih tudi vi!

Smeh odvrača misli od hrane – med smehom telo izloča hormon sreče. V takem stanju ne mislimo na hrano.

Vsako noč spite osem ur – pomanjkanje spanca skorajda podvoji možnost, da se zredite. Pri pomanjkanju spanca telo izloča manj leptina, ki je tudi hormon sitosti, čez dan pa izloča več grelina, presnovnega hormona, ki krepi apetit.

Pokličite prijatelje – kadar nastopi kriza in si močno želite čokolado, pomaga prijazen glas prijateljskega bitja, saj bo telo začelo izločati hormon oksitocin. Ta sprošča in zmanjšuje apetit.

Dovolj pijte – voda je dovoljena kadarkoli. Če popijemo več vode, porabi telo več kalorij – okoli 100 kcal na liter. Če vam je bolj pri srcu topel napitek, si postrezite z zelenim čajem, ki zavira kopičenje maščobe v telesu.

Osem receptov s superživili

Vsak izmed predlaganih receptov vsebuje zahtevani dve sestavini iz nabora superživil. Recepti so primerni tako za zajtrk kot za kosilo in večerjo.

Revija Zarja

Solata iz njokov, fižola in paradižnika

570 kcal / 2 superživili

Iz žlice kisa, 2 žlic olivnega olja ter soli in popra naredite preliv za solato. 100 g zeliščnih njokov pecite v ponvi 5 minut, nato jih ohladite. V solatno skledo dajte 5 češnjevcev, 100 g belega fižola iz pločevinke, sesekljano svežo baziliko, vmešajte njoke ter prelijte s solatnim prelivom, po vrhu potresite 20 g parmezana.

Revija Zarja

Zelenjavni riž

360 kcal / 3 superživila

Pol sesekljane šalotke podušite na žlici olja, dodajte 50 g riža in še malo dušite, nato prelijte s 100 ml zelenjavne jušne osnove ter kuhajte na srednji temperaturi 5 minut. Dodajte 200 g paradižnika, razrezanega na drobne koščke, ter eno prav tako razrezano bučko. Posolite in popoprajte ter posipajte z na grobo sesekljanimi bazilikinimi listi.

Revija Zarja

Bananalatte

335 kcal /2 superživili

Zrelo banano ukašite s 100 ml mleka, 1 žlico arašidovega masla, 1 žličko agavinega sirupa in 4 ledenimi kockami. Potem prilijte skodelico kave in si postrezite v veliki skodelici za kavo.

Revija Zarja

Smuti iz jagodičja

270 kcal /3 superživila

200 g borovnic, 100 ml borovničevega soka, 100 g jogurta, 4 kocke ledu in 1 žličko lanenih semen ukašite v kremast smuti.

Revija Zarja

Riba v foliji

220kcal /3 superživila

Pečico segrejte na 220 stopinj. 200 g ribjega fileja – denimo trskinega – operite ter pokapljajte z 2 žlicama limetinega soka, posolite in popoprajte. Pol bučke in 1 dolgo papriko (lahko tudi peperoni) narežite na trakce. Iz alufolije oblikujte ladjico ter vanjo položite ribo in zelenjavo. Po želji še posolite in poprajte ter potresite s timijanom. Lahko dodate tudi limetino lupinico. Prelijte z belim vinom in v zaprti ladjici pecite v pečici 15 minut.

Revija Zarja

Solata s piščančjim mesom

490 kcal /3 superživila

150 g mešane listnate solate (glavnate, radiča, rukole …) operite in dodobra posušite. 4 češnjeve paradižnike razpolovite. Polovico paprike očistite in razrežite na kocke. Solatni preliv pripravite iz žlice limoninega soka, žlice olja, soli in popra. 200 g piščančjih prsi razrežite na za grižljaj velike kose ter jih posolite in popoprajte. Popecite jih na žlici segretega olja v ponvi. Zmešajte vse solatne sestavine, prelijte s prelivom, po vrhu pa položite pečeno piščančje meso.

Revija Zarja

Pisana testeninska solata

550 kcal /2 superživili

100 g testenin skuhajte po navodilih proizvajalca, odcedite in počakajte, da se ohladijo. 8 češnjevcev razpolovite, jih primešajte testeninam in dodajte še 10 suhih oliv. Preliv naredite z žlico olja, žličko limoninega soka in 2 žlicama jogurta, zmešajte ter po okusu posolite in popoprajte. Preliv vmešajte v solato in po vrhu potresite s sesekljanimi bazilikinimi listi.

Revija Zarja

Losos s šparglji

600 kcal / 3 superživila

200 g zelenih špargljev očistite in 7 minut kuhajte v vreli slani vodi. Lososov filet (200 g) popecite v na žlici segretega olivnega olja. Iztisnite sok 1 bio pomaranče, dodajte nekaj nastrgane lupinice in prilijte 50 ml zelenjavne jušne osnove. S tem prelijte file in dušite še 5 minut. Solite in poprajte ter postrezite skupaj s šparglji.

Preberite tudi: Težava ni v želji, težava je v cilju. Kliknite TUKAJ!

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu