Dobra novica je, da otroci to nehigienično razvado pogosto opustijo sami. Sicer pa se je težave najbolje lotiti s pogovorom, mirnostjo in potrpežljivostjo, pomagajo pa vam lahko tudi naši nasveti.
Nehigienična in neestetska razvada
Skoraj polovica otrok med 10. in 18. letom si občasno grize nohte, pri tem početju pa lahko zasačimo celo triletnike. Onihofagija, kot strokovno imenujemo grizenje nohtov, spada med tako imenovane živčne razvade, med katerimi so tudi sesanje palca, vrtanje po nosu, ovijanje las okoli prsta in žvečenje las.
Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je grizenje nohtov zelo nehigienična razvada, saj se za nohti nabirajo umazanija in bakterije, ki jih zaradi njihove težje dostopnosti težko odstranimo, z grizenjem pa jim odpremo vrata v svoje telo. Poleg tega so posledice neredko tudi krvavenje, infekcije, poškodbe obnohtne kožice ter ne nazadnje deformacija nohtov in celo prstov. To slabo vpliva tudi na posameznikovo samozavest, zato tisti, ki si grizejo nohte, običajno skrivajo roke v žepih.
Sproščanje napetosti
Ljudje, ki si grizejo nohte, se svojega početja običajno sploh ne zavedajo, v to škodljivo razvado pa jih ženejo različni vzroki.
Nekateri ljudje si grizejo nohte iz dolgočasja ali radovednosti, pogosto pa je povod za to početje neka napetost, vendar gre pri tem navadno za napetost prehodne narave. Na primer, ko otrok občuti strah pred pisanjem testa, pred izpraševanjem ali zgolj pred javnim nastopom oziroma pred sošolci. V takšnih primerih ni razloga za skrb, saj je grizenje nohtov le način, s katerim se vaš otrok sooča s stresnimi situacijami, oziroma sredstvo, ki mu omogoča sprostitev. Običajno otroci sami prenehajo s to razvado, pri nekaterih pa se početje lahko razvleče tudi v odraslo dobo.
Ugotovite vzrok
Ker je grizenje nohtov nezavedno početje, se ga je težko znebiti. Z grožnjami in/ali kaznijo ne boste dosegli ničesar. Še več, grajanje ali kaznovanje bo v otroku sprožilo še večji stres, zaradi česar bo še bolj zagrizel v nohte.
Najpomembnejše je ugotoviti vzrok grizenja oziroma zakaj otrok to sploh počne. Zaradi stresa, dolgočasja ali česa drugega? Diskretno ga opazujte, kdaj si grize nohte, in poskušajte dognati, kaj ga sili k temu početju. Morda je vzrok selitev, ločitev staršev, nov partner, prihod novega družinskega člana, menjava vrtca ali šole in podobno. Pogovorite se z njim o njegovih težavah in mu poskušajte pomagati s pogovorom ali konkretnimi rešitvami.
Kaj pomaga?
Kot rečeno, otroci včasih sami prenehajo gristi nohte, zato je v nekaterih primerih bolje počakati, da to mine. Če ste odločeni, da temu naredite konec čim prej, pa so vam lahko v pomoč naslednji predlogi.
Zaposlite otroka
Vsakič, ko si bo otrok grizel nohte, ga zaposlite s kako dejavnostjo. Dajte mu protistresno žogico, ki naj jo stiska v roki namesto grizenja, ali pa mu ponudite korenček, da ga bo grizljal namesto nohtov. Spodbudite ga k ustvarjanju ali drugim dejavnostim, ki ga zanimajo. Če ga boste vsakič, ko boste opazili, da si grize nohte, nežno in nevsiljivo opomnili na to, se bo postopoma začel zavedati svojega početja in ga bo lažje opustil.
Informirajte otroka
Razložite otroku, da z nohti zaužije tudi umazanijo in bakterije, ki se zadržujejo pod nohti, zaradi česar lahko zboli. Povejte pa mu tudi, da se deformirani prsti nikoli več ne povrnejo v prvotno obliko.
Odvraten okus
Premažite mu nohte s posebnim lakom proti grizenju, ki ima grenak ali pekoč okus.
Kratki nohti
Postrizite mu nohte tako na kratko, da jih ne bo mogel zajeti z zobmi in grizljati.
Lepotičenje
Deklici lahko namažete nohte s prozornim lakom in jo pohvalite, kako lepe nohte ima, obenem pa ji razložite, da pogrizeni nohti niso lepi. Lahko jo odpeljete tudi na manikiro, kjer ji bodo nohte uredili strokovno ter ji razložili, kakšne so posledice dolgoletnega grizenja nohtov (če že ne verjame vašim besedam).
Boj proti stresu
Pomembno je, da otroku omogočite dovolj gibanja in razvedrilnih dejavnosti. Tako se bo lažje spopadal z vsakdanjim stresom, ki ga sili h grizenju nohtov.
Znak za alarm
V redkih primerih grizenje nohtov kaže na resnejše težave. Če ima vaš otrok zaradi grizenja nohtov vnete ali okrvavljene konice prstov ali če navado spremljata trganje kože ter puljenje las, obrvi in trepalnic, čim prej poiščite strokovno pomoč. Onihofagija se namreč pogosto pojavlja pri ljudeh, ki trpijo za obsesivno-kompulzivnimi motnjami in neredko v povezavi s telesno dismorfično motnjo, kot sta na primer dermatilomanija oziroma trganje kože in trihotilomanija oziroma puljenje las, obrvi in trepalnic.