Estrada

Večini nam ga primanjkuje …

Sendi Lešnjak, mag. inž. prehrane, certificirana bioresonančna terapevtka
1. 1. 2018, 15.01
Deli članek:

V temačnih dnevnih, ob pomanjkanju sončnih žarkov, nam primanjkuje pozitivne življenjske energije, vitalnosti in motivacije.

Revija Ženska

Vsi se kdaj pa kdaj znajdemo v obdobju, ko stvari preprosto ne potekajo po naših željah, ko smo »na tleh«, pod stresom, počutimo se kar nekako odveč in nasičeni z vrvežem dogodkov okoli sebe.

Kaj je skupno takšnemu počutju in vse večjim bremenitvam našega zdravja? Pomanjkanje vitamina D. Skrb vzbujajoče je namreč, da vitamina D primanjkuje že več kot polovici »zdravega prebivalstva« in to pri večini sploh ni diagnosticirano. Zelo prizadene kakovost življenja, odraža se v utrujenosti, mišični oslabelosti, depresivnih stanjih, povečani stopnji stresa, pogostem obolevanju, hormonskem neravnovesju, pri hudih pomanjkanjih pa je že povečano tveganje za pojav raka, avtoimunske in druge bolezni.
»Izogibajmo se soncu in ne bomo zboleli za kožnim rakom.« To je še ena od velikih laži, ki se je razvila kot plod razvoja kozmetične industrije ter »zaščitnih krem«. Prav nasprotno, saj so prav zaščitne kreme glavni krivec porasta kožnega raka v zadnjih desetletjih. Sintetične sestavine v teh kremah se vmešajo v naravni cikel organizma in povzročajo hormonske, nevrološke, imunske in druge motnje. Ne pozabimo, sonce je vir življenja v vseh pogledih. Je tudi pogoj, da se v našem telesu pod vplivom UVB-žarkov tvori vitamin D3 oziroma bolj natančno steroidni hormon (kalcitriol). Ključen je za normalen potek zelo zapletenih bioloških funkcij v našem telesu. Če jih omenimo le nekaj, regulira več kot 1000 genov, pospešuje zorenje celic, uravnava presnovo kalcija ter vpliva na normalno funkcijo imunskega in živčnega sistema. Nasprotno pa je njegovo kronično pomanjkanje povezano z zelo hudimi boleznimi, kot so avtoimunske, nevrološke, srčno-žilne, sladkorna bolezen tipa 1 in 2, Crohnova bolezen in druge. Prav tako lahko v pomanjkanju vitamina D3 tiči razlog, da ne morete shujšati, imate pogoste alergije in vnetja, pomanjkanje libida ter vitalnosti nasploh.

Odkrili so, da vitamin D prehaja v možgane, kjer se veže na svoje posebne sprejemne molekule v živčnih celicah. Ta vezava sproži več vrst zaščitnih mehanizmov proti degenerativnim nevrološkim procesom, katerih posledica so lahko Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen, shizofrenija, možganska kap, epilepsija, depresija in druge. Pomanjkanje vitamina D botruje tudi sezonskim čustvenim motnjam. Živčni sistem je prav tako v neposredni povezavi s črevesjem, tako da se nepravilnosti enega, odražajo tudi v drugem sistemu. Ni torej nenavadno, da se prebavne težave zrcalijo tudi na našem razpoloženju, koncentraciji in kognitivnih sposobnostih. Vitamin D3 dokazano zmanjša simptome črevesnih vnetnih bolezni, prepustnost črevesa in izboljša kakovost življenja.

Kaj imajo skupnega hormoni, vitalnost in vitamin D?

Vitamin D neposredno vpliva na sintezo spolnih hormonov, tako estrogena kot tudi testosterona. Ni torej nenavadno, da imamo poleti, ko imamo sonca na pretek, toliko več pozitivne energije in tudi libida. Študije so pokazale, da imajo moški z ustrezno koncentracijo vitamina D v telesu višjo raven testosterona v primerjavi z ostalimi. In ne le to, vitamin D preko spolnih hormonov vpliva na izražanje živčnih prenašalcev dopamina in serotonina, ki sta povezana z razpoloženjem.

Trebušna debelost, sladkorna bolezen tipa 1 in 2 ter zapleti takšnega stanja so žal v porastu. Ustrezna raven vitamin D v telesu ima pri tem veliko pozitivnih učinkov. Klinična raziskava objavljena v znanstveni reviji The Lancet je pokazala, da dodajanje 2000 IE vitamina D3 v prvem letu starosti, zmanjša tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 1 za kar 88 odstotkov. Zaradi vpliva na inzulin in raven glukoze v krvi je prav tako pomemben preventivni in kurativni dejavnik pri sladkorni bolezni tipa 2. Vemo, kako težko se je v današnjem času držati pravilne prehrane. Zelo hitro se zgodi, da sladkor v krvi dosega previsoke vrednosti, začne se kopičiti trebušna maščoba, vse težje reguliramo ustrezno aktivnost inzulina in seveda tudi telesno težo. To je ob neustreznem ravnanju le še korak naprej k zapletom sladkorne bolezni. Nasvet: poskrbite vsaj za zadosten vnos vitamina D3.
Bioloških procesov, odvisnih od preskrbljenosti z vitaminom D3 je seveda še veliko več. Med drugim vpliva tudi na tumorske celice. Kakor koli že, začetni korak je za vse enak: naročite se na testiranje vitamina D3 oziroma kalcidiola v krvi. Optimalna vrednost kalcidiola je od 40 do 70 ng/ml. Žal pri večini rezultat pokaže vrednosti pod 30 ng/ml. Tedaj je ključnega pomena dopolnjevanje prehrane z vitaminom D3, v odmerkih od 1000 do 5000 internacionalnih enot (IE) dnevno.

Preberite tudi: Koliko je stara vaša kozmetika? Kliknite TUKAJ!