Ko odkrijemo, kaj nas v življenju osrečuje, lahko sprostimo moči samozdravljenja za ohranjanje zdravja ali da se spet postavimo na noge. Počivajo namreč v vseh nas, samo sprožiti jih moramo. Naše telo zmore veliko več, kot si predstavljamo. Ne da sploh opazimo, se namreč obnavlja samo vse življenje: v vsaki sekundi se obnovi petdeset milijonov celic, prav tako kot jetrno tkivo koža zaceli poškodbe in ureznine, kosti – tudi mavec samo pomaga pri celjenju. Kljub temu pogosto jemljemo zdravila ali obiščemo zdravnika že za malenkosti in mu ne zaupamo, da se zmore pozdraviti. A številne raziskave potrjujejo, da lahko naše notranje zdravilne moči omilijo ali celo pozdravijo dve tretjini bolezni, celo najhujše.
Ne prezrite signalov
Poslušajte telo – budisti temu pravijo učenje pozornosti. Naše telo namreč nenehno komunicira z nami, samo poslušamo ga ne, in sicer s signali, kot so utrujenost, bolečina in nelagodje. V otroštvu so vas položili v posteljo že ob glavobolu in bolečinah v trebuhu, kot odrasli pa se še kar ženete dalje. Prav tako bodite pozorni na to, katere težave lahko pozdravi samo, katere pa potrebujejo zdravstveno ukrepanje. Obstajajo tudi tehnike, ki nas povežejo s telesom in uravnotežijo porušeno povezavo. Taki so na primer nekateri šamanski rituali. Doma pa se lahko preprosto umirite in poslušate, kaj vam govorijo telo in občutki. Pri meditaciji z dihalnimi tehnikami se na primer bogato založimo s kisikom, znižamo krvni tlak in srce nam začne počasneje biti. Redna meditacija omili bolečino in depresijo, saj deluje kot antidepresiv, samo brez stranskih učinkov.
Prebudite notranjo moč!
Kraj: Miren kraj v stanovanju, kjer se sprostimo in pomirimo.
Način: Razvijte svoj način sproščanja in ga izvajajte nekaj minut dnevno: na primer z zaprtimi očmi globoko dihajte, poslušajte glasbo, meditirajte, izvajajte jogo …
Prehrana: Enkrat tedensko si skuhajte najljubšo jed oziroma njeno bolj zdravo različico. Zamenjajte živalske maščobe z rastlinskimi in sladkor z medom.
Nujna pomoč: Premislite, kaj je vedno pomagalo, kadar ste bili bolni kot otrok (kokošja juha, obkladki).
Spanje: V katerih pogojih dobro spite? Vključite jih v svoje življenje. Vas partner moti pri spanju? Ločite spalnici.
Sanjarite: Prepustite se sanjarjenju, sladkajte se s svojimi željami.
Samoodločanje: Ostanite vedno sami oblikovalec svojega življenja. Če boste izgubili suverenost nad njim, jo boste težko pridobili nazaj. Moč samoodločanja krepi imunski sistem.
Dnevnik sreče: Zapišite trenutke, ko ste bili srečni in zdravi. Ne le časovno, temveč tudi vzroke za to stanje. Kakšno je bilo vreme, kaj se je zgodilo, kako ste se počutili? Vsaj en mesec pišite dnevnik in prepoznajte, kaj vse vas osrečuje.