Med najbolj hranljivimi
Oves spada med najbolj hranljivo in zdravju prijazno žito. Vsebuje ogromno vlaknin, ki so v ovsu v odličnem razmerju (55 odstotkov topnih in 45 odstotkov netopnih), prav tako pa vsebuje za žito nadpovprečne količine beljakovin. Poleg tega predstavlja bogat vir magnezija, kalija, cinka, železa, selena in mangana, vsebuje pa tudi vitamine B1, B2, D in E.
Oves pomaga obvladati stres in živčno izčrpanost, lajša nespečnost in tesnobo, pomaga pri glavobolih in lajša depresijo. Prav tako znižuje vrednosti holesterola, krvnega tlaka in sladkorja v krvi ter razstruplja črevesje in obnavlja organizem, če naštejemo le nekaj njegovih zdravilnih lastnosti. Vsekakor več kot dovolj razlogov, da ga vsakodnevno uvrstimo na jedilnik.
Ovseni kosmiči na 1001 način
Ovseni kosmiči so vsekakor zdrav zajtrk, pa četudi jih jeste za zajtrk prav vsak dan. Da pa zajtrki vendarle ne bodo preveč enolični, se poigrajte z dodatki. Enkrat ovsenim kosmičem dodajte sadje, drugič med, tretjič namesto mleka jogurt ali rastlinski napitek, lahko pa jih mešate tudi z drugimi žiti (na primer proseno kašo ali amarantom) ali jih vmešate v zelenjavno-sadne smutije. Za zdravje so najboljši ovseni kosmiči, ki niso predelani in toplotno obdelani, še bolje pa je, da so ekološkega izvora.
Še bolj hranljivi in veliko bolj polni vlaknin pa so ovseni otrobi, ki vsebujejo le zunanjo lupino ovsenega jedra, torej esenco zrna rastline. Otrobov se praviloma ne kuha, temveč jih lahko uporabite kot dodatek jogurtom, mafinom, smutijem, omletam ipd. Zaradi fine strukture so bolj izpostavljeni žarkosti, zato je priporočljivo, da jih shranjujete v temnem in hladnem prostoru.
Alternativa beli moki
Sveža ovsena moka je odlična za pripravo polpetov, palačink, piškotov in peko kruha ter je prava alternativa za vse, ki ste nehali uživati belo moko. Ali ste vedeli, da jo lahko zelo enostavno naredite kar sami doma? Potrebujete le ovsene kosmiče (najbolje ekološkega izvora), sekljalnik ali mlinček za kavo in fino cedilo.
Najprej v sekljalniku, ki ga napolnite do dve tretjini, na največji hitrosti ovsene kosmiče sekljajte približno dve minuti. Nasekljano vsebino nato s tresenjem »precedite« skozi fino cedilo tako, da na cedilu ostanejo grobi delci, v posodi pa ovsena moka. Grobe ostanke dodajte preostalim ovsenim kosmičem in ponovite postopek sekljanja, dokler vam ne zmanjka ovsenih kosmičev. S sekljalnikom boste dobili ovseno moko, ki bo na otip sicer podobna ostri moki, vendar pa nima lastnosti ostre moke, zato jo lahko uporabite tako za peko kruha kot slaščic. Če vendarle želite bolj mehko ovseno moko, namesto sekljalnika uporabite mlinček za kavo oziroma sladkor.
Od enolončnice do kroglic
Iz ovsenih kosmičev lahko pripravite številne jedi, na katere po navadi niti ne pomislimo. Z njimi lahko zgostite juhe, omake in prikuhe ali skuhate ovseno enolončnico. Ovsene kosmiče (lahko tudi ovseno moko ali zdrob) stresite v vročo vodo, primešajte drobno sesekljano zelenjavo in kuhajte približno dvajset minut. Na koncu dodajte še začimbe in hranljiva ovsena enolončnica je pripravljena.
Družino pa lahko presenetite tudi s posebno sladico – ovsenimi kroglicami, ki jih pripravite brez peke. Ovsenim kosmičem dodajte kakav (najbolje ekološki stoodstotni), sladkor (namesto trsnega je bolje uporabiti kokosovega ali kakšno drugo naravno sladilo), drobno sesekljane rozine, lešnikova, mandljeva in/ali orehova jedrca in toliko vode, da dobite lepljivo maso. Vse skupaj močno pregnetite, iz mase oblikujte kroglice in jih povaljajte v kokosovi moki.
Piškoti iz ovsenih kosmičev
Potrebujete:
1 kilogram ovsenih kosmičev
20 dekagramov moke (pirine, kamutove, riževe, lahko tudi ovsene)
25 dekagramov masla ali kokosove maščobe
15 dekagramov sladkorja ali drugega naravnega sladila
2 jajci
1 pecilni prašek
Priprava:
Vse sestavine zamesite v testo, ki ga pustite počivati dve do tri ure. Po največ treh urah iz testa oblikujte kroglice ali hlebčke in jih pecite pri 220 stopinjah Celzija do zlato rumene barve.