Kajenje
Če ste opustili to razvado, vam je treba čestitati in vas občudovati, kajti gre za obliko zasvojenosti, ki se je je najtežje rešiti. Z vsakim letom brez dima zmanjšujete ogroženost za boleznimi srca, dihalnimi težavami in rakom na pljučih, ustih, grlu, požiralniku in trebušni slinavki. Po desetih letih ste za polovico do dve tretjini manj ogroženi kakor redni kadilci, po dvajsetih letih pa ste skoraj na ravni tistih, ki niso nikoli kadili. Če sprejmete dodatne ukrepe, pa lahko okrevanje še pospešite in ste na koncu celo bolj odporni proti boleznim, ki so najbolj povezane s kajenjem.
Izogibajte se pasivnemu kajenju, uživajte veliko sadja, zelenjave in polnozrnatih žit, redno hodite na zdravniške preglede in spremljajte znake pljučnih težav, kot so vztrajen kašelj, zasoplost in bolečina v prsih. V tem primeru je treba takoj k zdravniku.
REHABILITACIJA: 20 let.
Sončenje
Kar osemdeset odstotkov škode na koži zaradi sonca nastane do osemnajstega leta starosti. Čim bolj ste bili izpostavljeni soncu, tem verjetneje imate, ko se po petdesetem letu pogledate v ogledalo, na obrazu gube, lise, pege in razbarvano kožo. Še nevarnejše pa je povečano tveganje za kožnega raka. Škode žal ne morete popraviti, vendar pa vam takojšnje ukrepanje pomaga preprečiti nadaljnjo škodo za vašo kožo in dovolj zgodaj odkriti morebitnega kožnega raka. Imeli boste tudi manj vnetij kože, kar pomeni manjšo obremenitev za imunski sistem. Skrijte se pred soncem vsaj med 10. in 16. uro, uporabljajte kremo za sončenje z zaščitnim faktorjem najmanj 30 in s širokim spektrom delovanja, ki vas ščiti pred UVA- in UVB-žarki. Z zaščitno kremo za obraz se mažite tudi pozimi, predvsem na snegu, omislite si kakovosten balzam za ustnice in zaščitna sončna očala. Nikar ne uporabljajte solarijev, tudi v zimskem času ne, saj žarki iz »sončnih komor« škodujejo koži še bolj kot sonce. Naročite se na pregled pri dermatologu, ki bo odločil, kako pogosto ga morate obiskovati, natančneje pa vas bo tudi poučil o rednem samopregledovanju kože. V glavnem si zdravnikovo pozornost zasluži vsako znamenje, ki spreminja barvo in obliko oziroma se dvigne nad kožo ali celo zakrvavi.
REHABILITACIJA: Škode žal ne morete popraviti.
Pitje alkohola
Popivanje v dvajsetih poveča ogroženost z depresijo, srčnimi zapleti, kroničnim bronhitisom in sladkorno boleznijo po štiridesetem letu. Pijančevanje pri moških poveča tveganje za raka na prostati, pri ženskah pa predvsem za raka na dojki. Najnevarnejše je seveda redno, hudo pijančevanje; če ste le enkrat popili neverjetnih 25 pijač v dnevu, je vaša ogroženost z boleznimi srca pozneje v življenju celo za sedemkrat večja. Na srečo lahko škodo popravite tako, da takoj popolnoma prenehate piti alkohol, saj lahko en sam požirek pomeni zdrs nazaj v odvisnost. Rasli boste tako telesno kot duševno! Hkrati prenehajte kaditi, opravite vse potrebne preglede za raka, uživajte veliko sadja in zelenjave ter bodite pozorni na znake depresije, ko vam je dolžan pomagati tudi zdravnik.
REHABILITACIJA: Takoj po prenehanju.
Menjavanje spolnih partnerjev
Čim več spolnih partnerjev ima ženska, tem bolj je ogrožena z rakom materničnega vratu v kateri koli starosti. Raka materničnega vratu povzročajo nekateri sevi humanega papiloma virusa (HPV), ki lahko ždi vrsto let, preden odkrijejo raka. Bolj ogrožene so kadilke, ženske, ki so večkrat rodile, in ženske, ki so več kot pet let jemale oralno kontracepcijo. Škode ne morete popraviti, lahko pa se testirate in začnete zdraviti, in če še vedno niste v resni zvezi, se v prihodnje zaščitite s kondomom. Opravite dvojno testiranje, tako bris PAP kot pregled za HPV. Če je test pozitiven, si lahko daste zgodaj odstraniti okužene celice, še preden nastane škoda. Povprašajte ginekologa o cepivu zoper HPV, vsak dan uživajte sadno solato ter rumeno, oranžno in rdečo zelenjavo, bodite pa pozorni tudi na znake drugih spolno prenosljivih bolezni in se pravočasno zaupajte ginekologu.
REHABILITACIJA: Škode žal ne morete popraviti.
Hujšanje in rejenje
Škoda je večja, kot bi si lahko mislili, saj jojo diete spreminjajo sestavo telesa. Zmanjšuje se količina mišične mase in povečuje delež telesne maščobe, zmanjšuje se skupna poraba kalorij in sposobnost uravnavanja krvnega sladkorja. Vse to pa vodi k še večjemu pridobivanju telesne teže in s tem povezanim zdravstvenim težavam. Še posebno nevarna je trebušna debelost, ki pogosto sledi ravno jojo dietam. Vprašanje je tudi, ali dobivate dovolj hranilnih snovi, kot so kalcij, beljakovine in številni vitamini in antioksidanti v sadju, zelenjavi in polnozrnatih žitih.
Škodo lahko popravite tako, da se začnete zdravo prehranjevati, svojemu vsakdanu pa dodajte predvsem vaje za moč, kar bo pospešilo presnovo in izboljšalo ravnotežje na račun pridobivanja mišične mase. Vse to lahko dosežete v nekaj mesecih. Načrtujte tri normalno velike obroke na dan in tri majhne prigrizke ter nikoli ne dopustite, da bi bili zelo lačni.
REHABILITACIJA: Nekaj mesecev.
Preberite tudi: Se vas loteva prehlad ali gripa? Kliknite TUKAJ!