Estrada

Če roka boli, naj noga ne zaspi!

Mateja Bevk
25. 11. 2017, 11.01
Deli članek:

Kako torej ostati fit med lažjo oziroma težjo poškodbo?

Revija Maja

Aktivne ljudi, ki ne morejo brez športa in so ves dan v pogonu, lahko hitro ustavi poškodba. Vzrok zanjo je lahko pretiravanje z aktivnostjo ali nesreča. Bolečine v mišicah, lažji zvini, nategnjene tetive so zelo pogoste med športniki. Seveda je med okrevanjem potreben počitek, a to ne pomeni, da morate pasivno obležati na kavču. Rehabilitacija lahko poteka tudi med aktivnim počitkom, s katerim ohranjate pridobljeno kondicijo in mišično moč. Kako torej ostati fit med lažjo oziroma težjo poškodbo?

Zmerno gibanje tudi med poškodbo ali boleznijo izboljša naše čustveno počutje, ohranja vitalnost in pripomore k hitrejšemu okrevanju. Pomembno pa je izbrati pravo telovadbo glede na poškodbo oziroma stopnjo bolečine. Če imate na primer poškodovano koleno ali zvit gleženj, se boste osredotočili na vaje zgornjega dela telesa in obratno. Še pomembneje je prisluhniti, kaj vam sporoča telo. Že najmanjši napačen gib lahko napravi še večjo škodo in vas v prihodnje prisili k popolnemu mirovanju. Zato nikar preveč zaletavo, aktivnost povečujte po majhnih, premišljenih korakih.

Bolečina tipa 1

Kako jo občutimo: Manjše nelagodje samo po teku, kolesarjenju oziroma športu, s katerim se ukvarjate.
Dinamično okrevanje: Nadaljujte z gibanjem (denimo tekom po ravnih terenih) z zmanjšano intenzivnostjo in na takšno razdaljo, ki ne povzroča bolečin. Osredotočite se na lahke vaje raztezanja in sproščanja mišic (penasti valj, masaža) in krepitev tistih mišic, ki niso poškodovane.

Bolečina tipa 2

Kako jo občutimo: Manjše nelagodje se čuti med aktivnostjo in po njej, vendar se kasneje simptomi umirijo.
Dinamično okrevanje: Naslednjih 5 do 7 dni trenirajte v lahkem do zmernem tempu. Če bolečina v tem času mine, postopoma preidite na normalen tempo. Potrebne so tudi vaje raztezanja in sproščanja mišic.

Bolečina tipa 3

Kako jo občutimo: Bolečina je prisotna med gibanjem in po njem ter vas ovira. V tem primeru morate prekiniti dejavnost.
Dinamično okrevanje: Ko prestopite bolečinski prag, je zagotovo čas, da obiščete zdravnika. Ta vam bo pomagal sestaviti načrt okrevanja. Predlagal vam bo vaje, ki vas bodo okrepile tam, kjer ste šibki, in raztezale tam, kjer so vaše mišice zakrčene in napete.

Bolečina tipa 4

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Kako jo občutimo: Kronična, nenehna bolečina. Na tej stopnji najverjetneje okrevate po zlomu kosti ali natrganih mišicah.
Dinamično okrevanje: Posvetujte se z zdravnikom ali fizioterapevtom, katere vaje bi vam pomagale pri okrevanju. Če imate poškodbo na nogi, gre običajno za rehabilitacijo v vodi, na primer plavanje, vodno kolesarjenje, ergometer za zgornji del telesa, veslanje …

Revija Maja

Nasveti

1. Trening za moč in cilji
Osredotočite se na nepoškodovana mesta. Postavite si cilje, na primer, da naredite določeno število sklec ali počepov. Trening za moč se obrestuje za obdobje po poškodbi, saj prispeva k vzdržljivosti.

2. Razteg
Posvetujte se s fizioterapevtom, katere mišice lahko raztezate in katerih ne. Raztezanje pomaga lajšati napetost v rokah in ramenih, kadar ste na berglah, ter osveži telo.

3. Prehrana
Poškodba povzroči, da telo pokuri več kalorij kot sicer. Telo porablja energijo za okrevanje, zato mu ponudite kakovostne obroke. Na jedilniku imejte veliko listnate zelenjave, lososa, jogurta, sladkega krompirja. Uporabljate lahko tudi prehranske dodatke, na primer vitamin C ali D.

4. Spanje
Spanje je med okrevanjem še pomembnejše kot sicer. Zadostna količina spanja zmanjša hrepenenje po nezdravi hrani in s tem nevarnost, da se zredite, ter daje energijo.

5. Vzemite si čas
Da, gibanje je zagotovo pomembno tudi med okrevanjem, vendar po pameti. Ko vam postane nelagodno, se ustavite. Če si prisluhnete, vam bo telo sporočilo, kdaj je treba upočasniti tempo in se odpočiti. Tako boste preprečili nadaljnje poškodbe in se hitreje pozdravili.