Majhni otroci so neprestano v gibanju, saj jim je to prirojeno. Za razliko od njih pa mladostniki svoj čas pogosto preživljajo pred televizijskim in računalniškim zaslonom. Ta statičnost, vključno s preobremenjenostjo s šolskimi in zunajšolskimi obveznostmi ter osebnimi težavami lahko hitro terja svoj davek.
Joga skrbi za našo dobrobit
Joga je koristna na več področjih. Naštejmo nekaj pozitivnih učinkov te priljubljene vadbe.
1. Joga izboljšuje dihanje, saj pomaga odpreti dihalne poti. Uči nas enakomernega, lahkotnega in temeljitega trebušnega dihanja skozi nos, z vplivanjem na izdih.
2. Redno izvajanje joge krepi mišice in posledično izboljšuje telesno držo.
3. Joga zahteva stabilnost in ravnotežje, kar dobro vpliva na koncentracijo in osredotočenost.
4. Z jogo krepimo imunski sistem in izboljšamo delovanje presnove. Če zbolimo, pa zaradi dobre telesne pripravljenosti, ki je prav tako posledica redne vadbe joge, hitreje okrevamo.
5. Ko osvojimo osnove joge, se po vadbi počutimo lahkotni, sproščeni in bolj spočiti.
6. Joga sprošča živčni sistem, ki je odgovoren za dober spanec, saj nas spodbuja, da osvobodimo in umirimo um, posledično pa bolje spimo.
7. Redna vadba joge izboljšuje krvni obtok in povečuje pretok krvi v možganih, zaradi česar lažje mislimo in pomnimo.
8. S pomočjo joge učvrstimo in raztegnemo svoje telo, hkrati pa ublažimo stres. Zmanjšanje količine stresnega hormona v telesu bo pomagalo znižati krvni tlak ter zmanjšati stres in tesnobo.
Otroke umirja in usmerja njihovo pozornost
Joga za odrasle temelji na statičnih položajih in dihanju, medtem ko je joga za otroke prilagojena njihovi starosti ter temu primerno igriva, živahna, raznolika, kreativna in, najpomembnejše, na otroka vpliva z igro. Otroci so nenehno v gibanju, zato je cilj joge za otroke umiriti otroka na zabaven način ter mu pomagati, da lažje izrazi doživeta čustva. Glavni namen te vadbe pa je otroka (na)učiti pozornosti.
Tudi pri otrocih joga deluje na več ravneh. S fizičnega vidika pomaga krepiti mišice in vezi ter spodbuja prebavni in dihalni sistem. Z emocionalnega vidika otroke umirja in sprošča, kar je še posebej opazno pri hiperaktivnih otrocih. Tudi z mentalnega vidika je zelo koristna, saj povečuje sposobnost koncentracije in krepi spomin.
In kdaj je najboljši čas, da otroka vpišemo v tečaj joge? Strokovnjaki svetujejo, da naj bi se to zgodilo okoli otrokovega petega leta starosti. Seveda pa lahko ob pomoči staršev vadijo jogo že tudi dojenčki in malčki.
Joga za dojenčke
Joga za dojenčke je namenjena mamicam z dojenčki oziroma spoznavanju in povezovanju mamice in njenega dojenčka ter aktivnemu preživljanju skupnega časa. Sestavljena je iz več posameznih delov, kjer vadita skupaj mamica in dojenček: dihalne vaje, razgibavanje, asane (te so prilagojene mamici po porodu in starosti dojenčka ter se nadgrajujejo, dodajajo, povečuje pa se tudi njihova težavnost) ter sproščanje.
Po vadbi sta mamica in dojenček sproščena in polna energije. Mamice se znebijo bolečin v križu, sprostijo napete mišice in prečistijo dihalne poti. Z redno vadbo mlade mamice poskrbijo tudi za pravilno telesno držo, okrepijo svoj center (težišče telesa se počasi vrne v stanje pred nosečnostjo oziroma na mesto, kjer je bilo pred večanjem trebuha) ter povečajo gibljivost sklepov. Najpomembnejše pa je, da se mamica umiri in poveže s svojim dojenčkom.
Joga za predšolske otroke
Joga v predšolskem obdobju izboljšuje dihanje, dobro vpliva na razvoj otrokove gibljivosti, pridobivanje moči, izboljšuje koordinacijo in ravnotežje ter pripomore k zavedanju celotnega telesa. Dobro vpliva tudi na samopodobo, saj uči sprejemanja in spoštovanja ter spodbuja k sodelovanju. Joga sprošča in pomirja, izboljšuje koncentracijo in pomaga razvijati samodisciplino. Vse to vaditelji joge dosežejo na različne načine, na primer z igračami, inštrumenti, umirjeno glasbo.
Joga za šolarje in mladostnike
Današnji šolarji so precej obremenjeni, saj imajo poleg šolskih tudi zunajšolske obveznosti, doma pa jih potem čakajo še naloge in učenje. Joga jim lahko pomaga, da se umirijo, sprostijo, se znebijo odvečne energije ter preusmerijo misli. Zato bodo manj pod stresom, posledično pa tudi bolj zdravi. Z redno vadbo joge se bodo mladostniki naučili samozavedanja in dobili občutek lastne vrednosti, s čimer se bosta krepili tudi njihova samopodoba in samozavest.
Joga pomaga ponovno vzpostaviti porušeno notranje ravnovesje zdrave presoje. Poleg tega pripomore k večji pozornosti in preko samospoznavanja razvija mnoge želene osebne kvalitete, oblikuje pozitivna vedenja in veščine ter krepi spominske funkcije.
Vadba joge za najstnike temelji na dinamičnih sekvencah, zato (tako kot zahtevnejše telesne vadbe) pripomore tudi k čvrstemu in lepo oblikovanemu telesu.