Estrada

Opravljanje je lahko tudi koristno

Revija Maja
25. 10. 2017, 16.00
Deli članek:

Ameriški psihologi so pred kratkim ugotovili, da sta opravljanje in družbeno izločanje nepriljubljenih ljudi lahko zelo učinkoviti orodji.

S katerima člani različnih okolij spodbujajo tesnejše sodelovanje in hkrati »prevzgajajo« sebičneže, samoljubneže in nasilneže.

Opravljanje in izločanje nezaupanja vrednih posameznikov (tako imenovani ostrakizem) sicer spodkopavata medsebojno zaupanje in krhata odnose v skupini, vendar pa imata, kot so ugotovili znanstveniki, lahko tudi pozitivne posledice. Z opravljanjem ter odrivanjem in izobčanjem nepriljubljenih posameznikov je namreč mogoče spodbuditi egocentrike in nasilneže, da bi se vsaj delno poboljšali, ter na ta način zmanjšati medsebojno izkoriščanje in spodbuditi boljše sodelovanje in odnose med vsemi člani skupine ali kolektiva. V skupinah, kjer člani opravljajo, ta pojav očitno spodbuja sodelovanje in zavira sebičnost, in to bistveno bolj kakor v okoljih, kjer opravljanja praktično ni. Če opravljanje privede celo do izobčenja egoističnega ali izkoriščevalskega posameznika, pa je, še ugotavljajo strokovnjaki, sodelovanja in nesebičnosti še več.

Kako ustaviti opravljivca?

➽ Če vas je nekdo prizadel s svojimi (neresničnimi) izjavami o vas, je najbolje, da se z njim čim prej soočite na štiri oči. Pri tem pa nikar ne uporabljajte posrednikov za zaveznike, saj ti niso del težave in vam pri reševanju ne morejo pomagati. Seveda pa lahko opravljivca preprosto prezrete in se ne ukvarjate s tem, kaj ima povedati o vas. Saj veste, kako pravijo, da se za dobrim konjem vedno kadi.

➽ Če ste se znašli pred usti obrekovalca oziroma opravljivca, pa vam svetujemo, da poskušate preusmeriti pogovor ali pa izpostavite dobre lastnosti človeka, ki je na tapeti. Če to ne deluje, se obrnite proč oziroma ne poslušajte obrekovanja in opravljanja. Obrekovalca raje spodbudite, da se pogovori z osebo, o kateri vam tako izčrpno poroča, saj pogovor dela čudeže. In ne delajte si utvar; zavedajte se, da oseba, ki tako rada vlači po zobeh druge ljudi, za vašim hrbtom zagotovo grdo govori tudi o vas.

Majin nasvet

➽ Opravljivca vprašajte, zakaj vam pripoveduje vse te stvari. Njegov odziv bo sprva verjetno eno samo presenečenje, nato pa se bo (vsaj sam pri sebi) primoran vprašati, kaj ga tako moti na človeku, ki ga obrekuje. S tem boste takšni osebi postavili ogledalo - ali se bo znal pogledati vanj, je odvisno od njegove sposobnosti samorefleksije. Nedvomno pa bo naslednjič dvakrat premislil, preden bo z vami delil sočne podrobnosti življenja nekoga drugega.

➽ Če se boste (spet) sami znašli v vlogi opravljivca ali obrekljivca, pa se prav tako vprašajte, kaj vas tako moti na dotični osebi. Psihologi namreč pravijo, da nas na drugih ljudeh najbolj motijo prav tiste stvari oziroma lastnosti, ki jih ne maramo pri sebi. To pa je vredno razmisleka!