Estrada

Kako aktiviramo naravne samozdravilne potenciale svojega telesa?

Lara Jelen, Pomagaj si sam
23. 9. 2017, 13.00
Deli članek:

Zdravnica Tatjana Trajkovska o čudodelni moči samozdravljenja.

Čuječnost in meditacija. Meditacijo mnogi izvajamo, pa se tega niti ne zavedamo. Meditiramo takrat, ko gremo v naravo, jo opazujemo in resnično vidimo. Kadar namesto misli na sestanek, ki nas čaka, prisluhnemo ptičjemu petju in se sprostimo. Meditacija je tudi, kadar z ljubeznijo kuhamo kosilo in nas to sprošča.

Tehnika EFT. Takoj ko nas nekaj skrbi, sprožimo v možganih stres. S tapkanjem ga nemudoma prekinemo, zato bi morali to početi vsakič, ko smo napeti.

Način razmišljanja, komuniciranja in delovanja. Naš namen ni samo iti skozi življenje in ga preživeti, temveč živeti polno in se izraziti na svoj enkratni način. Smo enkratna, čudovita bitja, vredna najboljšega! To je razmišljanje, ki bi nas moralo spremljati vsak dan. Pogosto je vzrok za nastanek bolezni to, da smo na nekem nivoju izgubili stik s seboj, zaradi česar se porušijo kemični procesi v telesu. Poskušajmo torej ozdraviti celoto in ne le kemičnih neravnovesij. Zavedajte se moči svojih besed, misli in dejanj in poskušajte v vsakem trenutku živeti najboljšo različico sebe.

Hodite prej spat! Počitek je tisti, po katerem začne naše telo hrepeneti, če tako ali drugače pretiravamo. Vsak potrebuje čas, da se telo in um spočijeta ter si nabereta nove moči. Tako je tudi v naravi, ki ima letne čase, obdobja rasti in mirovanja. Najbolje je, da se odpravimo spat okoli 22. ure, saj se v času od takrat do polnoči telo najbolj regenerira. Ne recite, da ne gre in ne iščite izgovorov! Preprosto naredite to. Zvečer pred spanjem pa poslušajte kakšno umirjeno glasbo ali se zleknite na kavč, prižgite svečko, opazujte plamen in dovolite, da se misli umirijo. Morda lahko sedete na balkon ter opazujete nebo, zvezde in si privoščite skodelico metinega ali melisinega čaja. Če ste bolj nemirne sorte in ne morete zaspati, poskusite s sproščujočo tehniko dihanja. Na stol, posteljo ali tla sedite z zravnano hrbtenico in pokrijte s palcem desne roke desno nosnico. Pet minut počasi in umirjeno dihajte samo skozi levo nosnico. Tako boste aktivirali desno možgansko polovico in se umirili pred spanjem. To dihanje (tehnika iz kriya joge) lahko izvajate tudi minutko ali dve čez dan, kadar se morate na hitro umiriti.

Premaknite se. Ali veste, da je naše telo narejeno za gibanje? Danes pa nas večina le še sedi. Kako naj se energija v našem telesu premakne, če samo sedimo? Kako naj izboljšamo prekrvitev, potenje in s tem izločanje odpadnih snovi? Gibanje je zelo pomembno tudi za presnovo, prebavo in psihično počutje. Med športom se namreč sproščajo številni pomembni hormoni, ki zboljšujejo naše razpoloženje.