AI diagnostika

Umetna inteligenca odkrila raka dojke, ki so ga zdravniki spregledali

A. M.
21. 3. 2024, 10.59
Posodobljeno: 22. 9. 2024, 09.45
Deli članek:

AI program, ki ga je testiral britanski NHS, je pri 11 testiranih ženskah uspešno prepoznal komaj zaznavne kazalnike raka dojke v tako zgodnjih fazah, da jih z dosedanjo zdravniško diagnostiko še ne bi zmogli odkriti. Sistem umetne inteligence, imenovan MIA, je analiziral mamograme več kot 10.000 žensk, predvsem takih, ki niso izkazovale nikakršnih že opaznih tveganj za pojav bolezni.

Profimedia
Nova stvaritev umetne inteligence je sposobna prepoznave raka dojke v zelo zgodnji fazi.

Večina ni imela raka, a je orodje uspešno označilo vse vzorce s simptomi – med njimi tudi dodatnih 11, kjer je bila nato bolezen naknadno odkrita, piše BBC. V svojih najzgodnejših fazah so tumorski zametki raka prsi izjemno težko zaznavni, a zelo invazivni in hitro napredujoči. Program MIA se je tako izkazal za izjemno obetavno orodje, ki bi lahko popolnoma spremenilo tumorsko diagnostiko.

Odkritje tumorja že pri velikosti 6 mm

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Ena izmed 11 prepoznanih pacientk je zahvaljujoč tehnologiji svojo diagnozo prejela že pri velikosti tumorja 6 mm, kar je posledice bolezni drastično omililo. Operacija odstranitve je bila relativno enostavna, nato pa je potrebovala le 5 dni nadaljevalne terapije z obsevanjem. Bolnice, pri katerih tumorska masa ob odkritju meri manj od 15 mm, imajo 90-odstotno možnost preživetja. Z vsakim dodatnim milimetrom se ta možnost eksponentno manjša. Brez pomoči umetne inteligence bi pacientki bolezen najverjetneje odkrili šele pri naslednji rutinski mamografiji tri leta pozneje, kar bi pomenilo popolnoma drugačno sliko okrevanja. Ker programsko orodje deluje hitro, tudi čakanje na rezultate diagnostike pacientki skrajšajo s 14 na samo 3 dni čakanja, pojasnjujejo razvijalci.

Tehnološke inovacije bodo spremenile medicino

Sistem umetne inteligence pa še ni popoln. Za njegovo maksimalno učinkovitost je potrebno nenehno posodabljanje baze znanja, kar pomeni, da več pacientk kot bo analiziranih, boljša bo njegova sposobnost prepoznavanja tudi bolj zahtevnih primerov bolezni. Program namreč trenutno prepoznava tudi nenevarne anomalije, kot so ciste ali benigne tvorbe, zato vsakega izmed primerov dodatno pregleda še radiolog. So si pa specialisti enotni – računalniška diagnostika bo pomenila ključen preobrat, ki bo zdravnike razbremenil in zmanjšal možnost napak, hkrati pa povečal njihovo časovno razpoložljivost za popolno posvetitev vsakemu izmed pacientov.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025