Kot smo že poročali, so bila pogajanja med Kosovom in Srbijo glede registrskih tablic neuspešna. Srbski predsednik Aleksandar Vučić in kosovski premier Albin Kurti namreč včeraj v Bruslju v kar osemurnih pogovorih nista uspela doseži rešitve, s katero bi zmanjšala napetosti po kosovski napovedi, da bodo lastnike vozil s srbskimi registrskimi tablicami začeli kaznovati. Kurti je namreč ostal neomajen.
Večji del odgovornosti za neuspela pogajanja je Kurtiju pripisal tudi visoki zunanjepolitični in varnostni predstavnik EU Josep Borrell, ki je skupaj s posebnim odposlancem EU za dialog Miroslavom Lajčakom posredoval v pogovorih. Kosovska predsednica Vjosa Osmani je na drugi strani Borrella po srečanju obtožila pristranskosti, Srbijo pa označila za agresorja.
Pritisk ZDA
Neomajni Kurti se je ponoči, ko so posredovali iz ZDA, vendarle nekoliko omehčal. Sprejel je ameriški predlog, da za 48 ur preloži začetek izrekanja glob. Preložitev začetka veljavnosti ukrepa je zahteval ameriški veleposlanik v Prištini Jeff Hovenier, da bi ZDA in Evropska unija s Prištino in Beogradom v tem času našli odgovor na rešitev krize. Obenem je izrazil zaskrbljenost ZDA, ker voditeljem Kosova in Srbije ni uspelo doseči sporazuma glede trenutne krize na Kosovu.
"Zahvaljujem se ambasadorju Hovenierju za njegovo predanost in angažiranost. Sprejemam njegovo zahtevo po 48-urni odložitvi izrekanja kazni za nezakonite 'KM' (in druge) tablice. Veselim se sodelovanja z ZDA in EU pri iskanju rešitve v naslednjih dveh dnevih," je danes ponoči na Twitterju zapisal Kurti.
Včerajšnje srečanje je sicer sklical Borrell, potem ko je Priština v okviru procesa zamenjave tablic s kosovskimi napovedala, da bo danes začela izrekati globe v višini 150 evrov tistim, ki na vozilih ne bodo imeli kosovskih tablic. Pred tem ni pristala na poziv mednarodne skupnosti, naj ukrep preloži za deset mesecev.