Vrh v Madridu

Nato si išče aktualnega nasprotnika tudi v Kitajski

A.R.
30. 6. 2022, 08.35
Posodobljeno: 30. 6. 2022, 12.02
Deli članek:

Medtem, ko se Nato pripravlja na krepitev svoje prisotnosti v Evropi ter pri tem kot razlog navaja rusko agresijo, je pomembno mesto pri pogovorih na tokratnem srečanju članic zveze Nato v Madridu zasedala tudi Kitajska, poročata Reuters in Guardian.

Reuters
Generalni sekretar zveze NATO, Jens Stoltenberg.

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je včeraj ugotavljal, da za svetovno ureditev prihaja »obdobje strateške tekme... Kitajska opazno veča svojo moč, tudi skozi jedrsko oboroževanje ali nadlegovanje svojih sosed, kot je Tajvan

Ob tem je predstavil nov strateški načrt zavezništva, ki za razliko od tistega z leta 2010 daje večjo težo Kitajski, čeprav kot najpomembnejša grožnja ta hip ostaja Rusija. Kaj v zvezi s Kitajsko tako skrbi Nato?

Nejasne skrbi

Državni sekretar ZDA Antony Blinken je bil jasen, da Kitajska predstavlja resen izziv predvsem načinu, kako si svetovno ureditev predstavlja ZDA, ko je obtožil Peking spodkopavanja reda, »v katerega verjamemo in smo ga pomagali graditi

Strateški dokument, ki so ga spisale članice na srečanju, pa omenja »hibridne in kibernetske operacije, opozicijsko retoriko in dezinformiranje z namenom krniti varnost zavezništva«. V zvezi z vezmi, ki jih Peking sklepa z Moskvo, pa dokument v Kitajski vidi »spodkopavanje mednarodne ureditve«, kar velja razumeti skupaj z besedami državnega sekretarja ZDA predvsem kot spodkopavanje reda, kakršen ustreza ZDA in njenim zaveznicam.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Tajvan kot Ukrajina

V Madrid so bili vabljeni tudi predstavniki Južne Koreje, Avstralije, Japonske in Nove Zelandije, a je največ skrbi glede Kitajskih apetitov do Tajvana prišlo predvsem s strani Velike Britanije. Britanska skretarka zunanjega ministrstva Liz Truss je ponovila analogijo med Tajvanom in Ukrajino ter pozvala k čim prejšnji oborožitvi Tajvana.

»Vedno obstaja težnja – in to smo videli že pri vojni v Ukrajini – lahkomiselnega upanja, da ne bo prišlo do najslabšega«, kar je v Ukrajini po njenem privedlo do zamujene priložnosti predvsem za dostavljanje orožja napadeni državi. »To lekcijo momramo sprejeti in uporabiti v Tajvanu. Vsaka oprema, ki smo jo poslali, zahteva več mesecev urjenja«, je še pozvala Nato, naj se podviza pri svoji preventivni obrambi države, ki sicer ni članica Nata.

Kitajska Nato poziva k opustitvi »hladnovojne miselnosti«

Na izražene skrbi pa je predstavnik Kitajskega zunanjega ministrstva Zhao Lijian obtožil članice Nata, da predvsem hrepenijo po »novi hladni vojni« ter zabrusil, naj Nato »preneha povzročati zmedo v Aziji in svetu,« če to že počne v Evropi. Po njegovem je predvsem na Natu, da »opusti hladnovojno miselnost« in preneha s stalnim iskanjem sovražnikov.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025