Ruski predsednik Vladimir Putin je včeraj, na 350. obletnico rojstva ruskega carja Petra Velikega, povlekel vzporednice med obema obdobjema in tudi voditeljema, sabo in čislanim ruskim carjem, ki da sta se oba znašla pred preizkušnjo, kako Rusiji povrniti izgubljena ozemlja.
Na 106. dan vojne oziroma »posebne vojaške operacije« v Ukrajini je po poročanju britanskega Guardiana pojasnil, da je »Peter Veliki vodil veliko nordijsko vojno 21 let. Zdi se, da je bil v vojni s Švedsko in jim nekaj vzel. Ničesar jim ni vzel, temveč le vrnil (Rusiji).« Putin je dogajanje na začetku 18. stoletja primerjal s trenutnim dogajanjem v Ukrajini. Dejal je, da je kot kaže zdaj na njih, da Rusiji vrnejo, kar je ruskega, in okrepijo državo. »In če izhajamo iz dejstva, da te osnovne vrednote tvorijo temelj za naš obstoj, bomo zagotovo uspeli v izpolnitvi nalog, ki so pred nami.«
Putin je tako v svojem nagovoru kot kaže vendarle snel masko in pozabil na svoje prvotne razloge za »posebno vojaško operacijo,« ki jo je sprva upravičeval s širitvijo Nata in grožnjo, ki jo ta predstavlja za njihovo varnost. Omenjal je denacifikacijo in demilitarizacijo Ukrajine, čeprav je že v preteklosti rad izpostavil, da Ukrajina nima resnične nacionalne identitete ali tradicije suverenosti.
Kot sicer poroča britanski Guardian, je bil Peter Veliki avtokrat napredne misli, ki ga cenijo tako ruski liberalci kot konservativci. Vladal je 43 let ter tudi ustanovil in poimenoval svojo novo prestolnico, Putinov rodni kraj Sankt Petersburg, ki se je v času Putinovega rojstva seveda imenoval Leningrad. Sankt Petersburg leži na ozemlju, ki ga je Peter Veliki takrat odtrgal Švedski, in je za takratno Rusijo pomenil »okno v Evropo.«