Za ozemlje gre

Putin se primerja z osvojevalcem Petrom Velikim

S.R.
10. 6. 2022, 08.42
Posodobljeno: 10. 6. 2022, 08.52
Deli članek:

Vladimir Putin je kot kaže vendarle priznal, da je njihov cilj Rusiji vrniti njeno ozemlje.

Profimedia
Vladimir Putin

Ruski predsednik Vladimir Putin je včeraj, na 350. obletnico rojstva ruskega carja Petra Velikega, povlekel vzporednice med obema obdobjema in tudi voditeljema, sabo in čislanim ruskim carjem, ki da sta se oba znašla pred preizkušnjo, kako Rusiji povrniti izgubljena ozemlja.

Na 106. dan vojne oziroma »posebne vojaške operacije« v Ukrajini je po poročanju britanskega Guardiana pojasnil, da je »Peter Veliki vodil veliko nordijsko vojno 21 let. Zdi se, da je bil v vojni s Švedsko in jim nekaj vzel. Ničesar jim ni vzel, temveč le vrnil (Rusiji).« Putin je dogajanje na začetku 18. stoletja primerjal s trenutnim dogajanjem v Ukrajini. Dejal je, da je kot kaže zdaj na njih, da Rusiji vrnejo, kar je ruskega, in okrepijo državo. »In če izhajamo iz dejstva, da te osnovne vrednote tvorijo temelj za naš obstoj, bomo zagotovo uspeli v izpolnitvi nalog, ki so pred nami.«

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Putin je tako v svojem nagovoru kot kaže vendarle snel masko in pozabil na svoje prvotne razloge za »posebno vojaško operacijo,« ki jo je sprva upravičeval s širitvijo Nata in grožnjo, ki jo ta predstavlja za njihovo varnost. Omenjal je denacifikacijo in demilitarizacijo Ukrajine, čeprav je že v preteklosti rad izpostavil, da Ukrajina nima resnične nacionalne identitete ali tradicije suverenosti.

Kot sicer poroča britanski Guardian, je bil Peter Veliki avtokrat napredne misli, ki ga cenijo tako ruski liberalci kot konservativci. Vladal je 43 let ter tudi ustanovil in poimenoval svojo novo prestolnico, Putinov rodni kraj Sankt Petersburg, ki se je v času Putinovega rojstva seveda imenoval Leningrad. Sankt Petersburg leži na ozemlju, ki ga je Peter Veliki takrat odtrgal Švedski, in je za takratno Rusijo pomenil »okno v Evropo.«

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025