Zastrašujoči prizori

VIDEO: Tako živijo piščanci, ki si jih serviramo na krožnik v Sloveniji

P.T./STA
16. 2. 2022, 17.22
Posodobljeno: 16. 2. 2022, 17.56
Deli članek:

Izdelke podjetje po navedbah nevladnikov prodaja tudi v trgovinah v Sloveniji, in sicer v trgovinah Lidl in Spar Slovenija.

Profimedia
Prizor, ki ga je razkrila španska socialna organizacija, kaže, da delavci niso grdo ravnali le s perutnino. Na sliki vidimo, kako ograde za živali uporabljajo kot stranišča in kako jagnje mečejo naokrog kot igračo.

Španska nevladna organizacija Equalia je objavila videoposnetek trpinčenja živali s farme piščancev v Italiji. Farma velja za četrtega največjega perutninarja v Evropi.

Videoposnetek je nastal med julijem in avgustom lani na farmi pitovnih piščancev v Italiji. Prikazuje razpadajoče ptice, ki jih kljuvajo žive ptice, pa ptice z različnimi deformacijami in zlomi, ki ne morejo vstati. Nekatere ne morejo priti do napajališča, kar še povečuje njihovo trpljenje. Posnetki razkrivajo tudi domnevne malomarnosti uslužbencev, brcanje in zadajanje udarcev. Vratovi nekaterih piščancev so zlomljeni, glave pa poteptane, so sporočili iz Društva za zaščito živali Ljubljana.

Na podlagi posnetkov je neprofitna organizacija Animal Law Italy pri italijanskih oblasteh vložila pritožbo zaradi praks, ki bi lahko pomenile kazniva dejanja zlorabe živali in javnega zdravja.

V ljubljanskem društvu za zaščito živali poudarjajo, da velika gostota piščancev na intenzivnih farmah predstavlja tveganje za javno zdravje. Med drugim so se zavzeli za rejo pasem počasne rasti, kar bi vodilo v večjo odpornost na bolezni.

Resne zdravstvene težave perutnine, prikazane na videoposnetku, so po njihovem posledica genetske hibridizacije, ki je uporabljena za doseganje maksimalne rasti v najkrajšem času. Hitro rastoče pasme piščancev so podvržene neizogibnim boleznim, ki jih industrija imenuje proizvodne bolezni. Te zdravstvene težave vodijo do velike uporabe antibiotikov za preventivne namene namesto za njihovo priporočeno terapevtsko uporabo.

V Društvu za zaščito živali Ljubljana so se tudi obrnili na trgovski verigi Lidl in Spar Slovenija s pozivom, da od dobavitelja AIA zahtevata odgovornost in prenehanje s tovrstnimi proizvodnimi praksami.