Za mladostnike, ki so ravno postali mladoletni, a zapuščajo rejništvo ali drugo obliko institucionalnega varstva, bo država Wales v pilotnem projektu poskrbela s 1600 funti, oziroma 1900 evri mesečno.
Skupina mladostnikov, ki mora pri dopolnjenem 18. letu starosti zapustiti rejništvo, je ena najranljivejših skupin v Walesu. Zato so pri pilotnem projektu temeljnega dohodka imeli v mislih prav njih.
1900 evrov mesečno je približno 20 odstotkov manj od povprečne britanske mesečne plače, ki znaša okoli 2400 evrov. Če britanske parametre prevedemo v okvire slovenske povprečne plače, ki je v letu 2021 znašala 1270,30 evrov neto, bi temeljni dohodek pri 20 odstotkih manj od povprečne plače znašal približno 1015 evrov neto.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Pilotni projekt naj bi sprva vključeval zgolj 250 ljudi, a so nekateri člani velškega parlamenta izrazili skrb, da na podlagi tako majhnega vzorca o izsledkih prednosti in slabosti temeljnega dohodka ne bo možno pričati. Zato so v velškem parlamentu sprejeli odločitev, da v shemo pilotnega projekta vključijo prav vse velške mladostnike, ki bodo v letih 2022 in 2023 pri dopolnjenem 18. letu starosti zapustili rejništvo ali drugo obliko institucionalne oskrbe. Ocenjuje se, da bo tako zajel 500 mladostnikov.
V velškem parlamentu imajo večino laburisti, ki zasedajo točno polovico vseh sedežev. Opozicijo jim predstavljajo velški konzervativci ter leva velška nacionalistična stranka Plaid Cymru. Slednja je pozvala, naj se pilotni projekt še razširi, medtem ko so velški konzervativci laburiste obtožili, da gre pri projektu za popolno tratenje denarja.
Mladostniki bodo za obdobje dveh let od napolnjenega 18. leta starosti prejemali 1900 evrov mesečno, kar je več kot katerikoli drugi obsežen pilotni projekt na področju temeljnega dohodka. Temeljni dohodek bodo mladi prejemali brezpogojno in ga bodo obdržali tudi v primeru, da se zaposlijo.