Umirjanje razmer

Protesti v Kazahstanu: vrača se internet, Rusi odhajajo

L.J.
11. 1. 2022, 09.51
Posodobljeno: 11. 1. 2022, 09.52
Deli članek:

V največjem kazahstanskem mestu Almati so po petih dneh ponovno vzpostavljene internetne povezave. Predsednik Tokajev pa je naznanil, da bodo ruski vojaki začeli zapuščati državo.

Reuters
Ruski vojaki, ki so v Kazahstan prispeli v sklopu misije CSTO, bodo državo zapustili v naslednjih desetih dneh, je napovedal kazahstanski predsednik Tokajev.

V Almatiju, nekdanji prestolnici države, so pred tednom dni zaradi nezadovoljstva z rastočimi cenami utekočinjenega plina, ki ga dobršen del kazahstanskih državljanov uporablja za gorivo, izbruhnili protesti. Poleg visokih cen goriva je proteste oplajalo tudi nezadovoljstvo z aktualno vlado, v kateri ima predsednik Kasim Jomart Tokajev. Kljub ponovni uvedbi državne regulacije cen se protesti niso umirili.

Kazahstanski predsednik Tokajevse je na proteste najprej odzval mirno, kasneje pa je zaostril razmere in na ulice Almatija vpoklical vojsko. Postopoma je zaostroval tudi svojo retoriko. Proteste je označil za poskus državnega udara, krivce pa je našel v "infiltratorjih," oboroženih skrajnežih iz Afganistana, Bližnjega vzhoda in Srednje Azije. 

Smrtne žrtve in aretacije

Kazahstanska vlada je sporočila, da je v protestih do sedaj umrlo že 164 ljudi. Vojska je na protestnike streljala tudi ko niso bili oboroženi, prav tako je ravnala po navodilih, naj s streljanjem usodno poškodujejo protestnike. Ni jasno, koliko smrtnih žrtev se je znašlo med protestniki, in koliko med člani policije in vojske. Po poročanju tujih medijev je bilo do sedaj zaradi protestov v državi aretiranih že blizu 10 tisoč protestnikov.

Reuters
Protestniki so v jezi nad vlado požgali tudi upravno enoto mesta Almati.

Proteste zatrli s pomočjo tujih vojakov

Tokajev je prejšnji teden v državi uvedel izredne razmere in z njimi policijsko uro. Pozval je Organizacijo pogodbe o kolektivni varnosti (CSTO), ki pod vodstvom Rusije združuje šest držav nekdanje Sovjetske zveze. Več kot 2000 vojakov CSTO, ki jo poleg Rusije in Kazahstana sestavljajo še Armenija, Belorusija, Kirgizistan in Tadžikistan, je v vrhuncu protestov prejšnji teden prispelo v Kazahstan.

Državne varnostne sile so skupaj s tujimi vojaki v nekaj dneh zatrle nemire. Sedaj je Tokajev naznanil, da bodo vojaki CSTO državo začeli zapuščati. Odhod naj ne bi trajal več kot deset dni.

Tokajev okrepil svoj politični položaj v državi

Kazahstanski predsednik Tokajev je na položaj nastopil leta 2019 in tako nasledil prvega predsednika Nursultana Nazarbajeva, ki je še do nedavnega veljal za prvega politika države in je do pred slabim tednom dni vodil varnostni svet. Nazarbajev velja za nekakšnega "strica iz ozadja" kazahstanske politike, na vodilnem položaju v varnostnem svetu pa ga je nasledil kar Tokajev sam. Prav tako je s položaja razrešil nekatere druge zaveznike Nazarbajeva, med drugim direktorja obveščevalne službe Karima Masimova.

Ob izbruhu protestov je odstopil predsednik vlade Askar Mamin, na položaj pa je Tokajev takrat začasno imenoval podpredsednika Alihana Smajlova. Na predlog Tokajeva je Smajlov položaj predsednika vlade zavzel za stalno, danes pa ga je potrdil tudi kazahstanski parlament. Smajlov je Tokajev dolgoletni prijatelj in zaveznik.

Tokajev je tako ob izbruhu protestov pograbil priložnost in ošibil vpliv Nazarbajeva, hkrati pa ojačal svoj vpliv tudi z nastavljanjem svojih zaveznikov na vplivne položaje.