zemeljski plin

Rusija vendarle polni plinovode; se obeta padec cen?

B.K.
9. 11. 2021, 12.16
Posodobljeno: 9. 11. 2021, 12.18
Deli članek:

Evropske države se še vedno soočajo s pomanjkanjem zemeljskega plina. Kot kaže, bo Rusija dobavo le povečala, a vprašanje kdaj.

Reuters
Fotografija je simbolična.

Potem, ko so v ponedeljek cene zemeljskega plina v Evropi spet poskočile, je danes na trgih opaziti njihov zmeren padec, ki ga gre pripisati znakom, da je Rusija začela postopoma povečevati oskrbo, kar je prejšnji mesec zagotovil ruski predsednik Vladimir Putin.

Ponedeljkov skok cen – ponekod so se zvišale za kar 10 odstotkov – naj bi bil posledica razočaranja nad premajhnim povečanjem oskrbe z ruskim plinom. Rusko podjetje Gazprom je sicer resda začelo povečevati zaloge plina v njihovih zalogovnikih v Avstriji in Nemčiji, a količina je trgovce razočarala, poroča finančni časnik FInancial Times.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Danes se je zgodba obrnila. Cene na nizozemski borzi so po poročanju tiskovne agencije Bloomberg padle za dobrih 6 odstotkov in se ustalile pri približno treh odstotkih nižje kot včeraj. Podatki namreč kažejo, da bo Gazprom le povišal dobavo preko plinovoda, ki teče skozi Ukrajino. Podjetje je namreč zakupilo za 10 milijonov kubičnih metrov dodatne kapacitete plinovoda. Številke so sicer še vedno nizke. Gre namreč za le osmino kapacitet, ki so bile na razpolago.

Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov je včeraj pozval k potrpežljivosti. “Očitno je, da bo trajalo nekaj časa [da se dobava poveča]. Pomembno je ostati potrpežljiv,” je dejal.

Rusija je izvoz plina zahodnoevropskim državam omejila na tiste, ki so z Gazpromom sklenile dolgoročne pogodbe, povečanje dobave pa pogojuje z začetkom obratovnja novega plinovoda Severni tok 2, ki je že izgrajen, a zaradi zahtev regulatorjev in geopolitičnega pritiska še ne obratuje.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025