kriminal

To so nova evropska vozlišča pri dobavi kokaina

B.K.
8. 9. 2021, 12.11
Posodobljeno: 8. 9. 2021, 12.28
Deli članek:

Belgija in Nizozemska sta postali glavni središči za tihotapljenje kokaina v Evropo, so v torek sporočili z evropskega policijskega urada Europol.

Profimedia
Povečana uporaba kontejnerskih pošiljk kokaina je utrdila vlogo Nizozemske kot izhodišča za preprodajo. Na fotografiji: pristanišče v Rotterdamu.

Kokain v Evropo pride večinoma iz Kolumbije, kriminalne združbe pa ga na celino pretihotapijo skozi pristanišča v Rotterdamu, Hamburgu in Antwerpnu. “Epicenter trga s kokainom se je premaknil na sever,” piše v 27-strani dolgem poročilu, ki so ga policisti pripravili skupaj s Pisarno Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC). “Povečana uporaba kontejnerskih pošiljk v velikih pristaniščih v Antwerpnu, Rotterdamu in Hamburgu, je utrdila vlogo Nizozemske kot izhodišča za preprodajo.” Tako je “severnomorska obala kontinentalne Evrope prehitela Iberski polotok kot vstopna točka za kokain,” še piše v poročilu.

Samo lani so policisti v Antwerpnu zasegli skupno 65,6 tone kokaina, februarja letos pa so belgijske in nemške oblasti zasegle 23 ton kokaina v kontejnerskih zabojnikih.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Kriminalne združbe, ki se v Evropi ukvarjajo s preprodajo kokaina, naj bi izkoristile kaos pri proizvodnji kokaina v Kolumbiji, potem ko je tamkajšnja oblast sklenila mirovni sporazum z gverilsko skupino FARC. Ta je pred tem nadzorovala velik del izvoza kokaina iz Kolumbije, ki je zdaj padel v roke različnim manjšim izvoznikom. Ti so kokain začeli prodajati neposredno evropski mafiji, mimo posrednikov, kar je rezultiralo v cenejšem in čistejšem kokainu ter večjih pošiljkah.

Kokain je sicer druga najbolj priljubljena prepovedana droga v centralni in zahodni Evropi, takoj za konopljo. Lani naj bi ga uporabljalo približno 4,4 milijone ljudi iz teh regij.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025