Z letališča v Kabulu je danes vzletel še zadnji britanski evakuacijski let, namenjen civilistom. Britanci so v kaotičnih razmerah iz Kabula v zadnjih manj kot dveh tednih prepeljali približno 14.000 ljudi, naslednji leti pa ne bodo več namenjeni afganistanskim državljanom, ki so Britancem pomagali v vojni s Talibani. S preostalimi evakuacijskimi leti bodo v domovino prepeljali britanske vojake in manjše število oseb, ki ima za to posebno dovoljenje.
Na popoldanski tiskovni konferenci sta medtem zadnje informacije s terena pojasnila tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby in general William Taylor. Potrdila sta, da je ameriška vojska v napadu z brezpilotnimi letali ubila dva »vidna pripadnika« skupine Islamska država oziroma njene podružnice v Afganistanu ISKP. Še ena oseba je bila v napadu ranjena, med žrtvami pa naj ne bi bilo civilistov. »Šlo je za posamezno misijo s temi tarčami,« je pojasnil Kirby, ki je še enkrat ponovil, da je šlo za dva pripadnika ISKP, ki sta sodelovala v načrtovanju terorističnih napadov, kar da je »zadosten razlog.« Še vedno sicer ni znano, ali sta sodelovala tudi v načrtovanju četrtkovega napada.
Tiskovni predstavnik Talibanov Zabihula Mudžahid je na drugi strani za tiskovno agencijo Reuters dejal, da so bili v ameriškem napadu z brezpilotnim letalom ranjeni tudi dve ženski in otrok. »Američani bi nas morali pred zračnim napadom na to opozoriti. Gre za očiten napad na afganistanskem ozemlju,« je še dejal.
Biden svari pred novim napadom
Ameriški predsednik Joe Biden je medtem v izjavi za javnost dejal, da je nov teroristični napad v Afganistanu zelo verjeten. Pojasnil je, da se je zjutraj v Washingtonsestal s službo za nacionalno varnost in poveljniki na terenu, s katerimi so se pogovorili tudi o nočnem napadu z brezpilotnimi letali. »Rekel sem, da se bomo maščevali skupini, ki je odgovorna za napad na naše vojake in nedolžne civiliste v Kabulu, to smo storili,« je dejal ter dodal, da to ni bil zadnji ameriški napad in da bodo še naprej iskali vse posameznike, ki so bili vpleteni v četrtkov teroristični napad.
Biden je nato opozoril, da je »situacija na terenu še naprej zelo nevarna in da grožnja terorističnih napadov na letališču ostaja visoka. Poveljniki so me obvestili, da je napad v naslednjih 24 do 36 urah zelo verjeten.«
Začeli z evakuacijo ameriških vojakov
General Taylor je pojasnil še, da so z ameriškimi leti v zadnjih 24 urah iz Kabula evakuirali 6800 ljudi, še 1400 pa jih je na letališču že prestalo varnostni pregled in na let še čakajo. Evakuirali naj bi jih še danes. Dejal je, da je večina, ki so jih evakuirali doslej, afganistanskih državljanov, Kabul pa je zapustilo tudi 5400 ameriških državljanov. Skupaj naj bi iz Afganistana pomagali kar 117.000 ljudem. Sicer pa po njegovih besedah na letališču še vedno obstaja »resna in velika« grožnja novih terorističnih napadov, kar je potrdil tudi Kirby, ki pa je poudaril, da se glede časovnice evakuacije zaradi ni spremenilo nič. Potrdil je tudi, da so začeli z evakuacijo ameriških vojakov.
Pod vprašajem ravnanje po eksploziji
Kirby je moral sicer odgovoriti tudi na občutljivo vprašanje, ali so navedbe, da so ameriški vojaki med četrtkovim terorističnim napadom streljali na množico pred letališčem, o čemer je poročal dopisnik britanske BBC iz Afganistana Secunder Kermani. Kermani je namreč navedel, da je govoril z mnogimi očividci napada. Ti naj bi mu dejali, da je med mrtvimi veliko število ljudi, »ki so jih v paniki po eksploziji ustrelili ameriški vojaki.« Kot je pojasnil Kirby, tega »ne moremo potrditi, vsekakor pa hkrati nismo v položaju, da bi to zanikali.«
Taylor je ob tem znova zanikal poročila, da naj bi del letališča že nadzorovali Talibani. Dejal je, da bodo »letališče nadzorovali do konca« in s tem zagotovili nemoteno izvajanje operacije.