Kaspijsko jezero je ponoči zatresla močna eksplozija, ki je izbruhnila v neposredni bližini azerbajdžanskega nahajališča nafte in zemeljskega plina. Vzrok eksplozije, ki je v zrak pognala steber ognja in dima, še ni uradno določen, a iz azerbajdžanskega državnega naftnega podjetja Socar so sporočili, da je najverjetneje šlo za izbruh takoimenovanega “blatnega vulkana”.
Blatni vulkani, ki so v Kaspijskem jezeru zelo pogosti, so geološki pojavi, kjer iz zemlje nenadoma izbruhne večja količina vročega blata, pomešanega z vnetljivImi plini. Ne gre za prave vulkane, saj jih ne povzroči gibanje magme pač pa plinov in blata. Tokrat je bil “izbruh” le 6 kilometrov oddaljen od nahajališča zemeljskega plina Umid. Prav na tem mestu je že leta 1958 prišlo do podobne, a večje eksplozije, ki je segala 600 metrov v višino in 150 metrov v širino.
Azerbajdžan je sicer znan kot ognjena pokrajina, prav zaradi pojavov kot so blatni vulkani. Pod površjem, tako na suhem kot v vodi, se namreč nahaja večja količina zemeljskega plina, ki tu in tam izbruhne na plano. O nenavadnih zubljih na tem območju je tako pisal že beneški trgovec iz 13. stoletja Marco Polo, ki je na poti do Kitajske potoval tudi preko ozemlja, ki danes pripada Azerbajdžanu.