Pandemija

WHO opozarja na zaskrbljujoče razmere v Braziliji in Mehiki

L.K./STA
30. 11. 2020, 21.49
Deli članek:

Storili bodo vse, da ugotovijo izvor novega koronavirusa pri živalih.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je v pandemiji covida-19 danes kot zaskrbljujoče izpostavil razmere v Braziliji in Mehiki. Zagotovil pa je, da bodo storili vse, da ugotovijo izvor novega koronavirusa pri živalih.

Znanstveniki so sprva mislili, da je novi koronavirus na človeka prešel na tržnici z eksotičnimi živalmi v Wuhanu, sedaj pa v to več niso prepričani. Razširjena je tudi domneva, da se je virus razvil pri netopirjih, ostaja pa neznano, preko katere živali se je prenesel na človeka.

Tedros je izpostavil, da so razmere v Braziliji izredno resne, potem ko je število z 10.000 novih okužb z novim koronavirusom na dan v začetku meseca naraslo na več kot 50.000 okužb, stopnja smrtnosti zaradi covida-19 pa je bila v tednu dni devetkrat višja.

V Braziliji so danes poročali o 24.468 novih okužbah v zadnjih 24 urah, umrlo je še 272 bolnikov. Skupno so v državi potrdili 6,31 milijona okužb, umrlo je 172.833 bolnikov s covidom-19.

Pri WHO so zaskrbljeni tudi zaradi resnih razmer v Mehiki, kjer se je od sredine meseca podvojilo število okužb in smrti zaradi covida-19. Mehiške oblasti je Tedros pozval, naj se z vso resnostjo lotijo boja proti epidemiji.

Na redni virtualni tedenski novinarski konferenci v Ženevi je tudi zagotovil, da bo WHO storila vse, da ugotovijo izvor novega koronavirusa pri živalih. Kritike, ki WHO obtožujejo, da je preveč popustljiva do Kitajske, pa je pozval, naj prenehajo s politizacijo, saj da gre za tehnično vprašanje.

Upa, da bodo v kitajsko regijo Wuhan, kjer je izbruhnila pandemija, kmalu poslali mednarodno znanstveno skupino, ki zaradi pandemije tja še ni mogla. Poudaril je, da nimajo česa skrivati in da je stališče WHO zelo jasno - treba je poznati izvor virusa, ker nam to lahko pomaga pri preprečitvi prihodnjih epidemij.

V ZDA, kjer je covid-19 doslej zahteval največ življenj - več kot 262.000 - obtožujejo Peking skrivanja podatkov, WHO pa da je pod vplivom Pekinga. Nekatere druge države pa sumijo, da Peking proces iskanja izvora virusa zavira.