"le" 70-odstotna učinkovitost

Oxfordsko cepivo manjše razočaranje, a iz dveh razlogov ostaja v igri

J.P.
23. 11. 2020, 08.41
Posodobljeno: 23. 11. 2020, 10.02
Deli članek:

Cepivo proti covidu-19, ki ga je skupaj z britanskim farmacevtskim podjetjem AstraZeneca razvila oxfordska univerza, je razvoj simptomov omenjene bolezni preprečilo pri 70 odstotkih testiranih.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Rezultat je tako zmaga kot razočaranje, potem ko sta se cepivi farmacevtskih družb Pfizer in Moderna izkazali za več ko 90-odstotno učinkoviti. A gre vseeno pričakovati, da bo oxfordsko cepivo pri krotenju pandemije odigralo pomembno vlogo, če bo seveda dobilo odobritev regulatorjev: je precej cenejše od obeh tekmecev in manj zahtevno za skladiščenje. 

V bližnji prihodnosti

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Cepivo so izgotovili v približno 10 mesecih. Britanska vlada je prednaročila 100 milijonov odmerkov oxfordskega cepiva, kar naj bi bilo dovolj za 50 milijonov ljudi, poroča BBC.

V testiranje učinkovitosti cepiva je bilo vključenih več kot 20.000 prostovoljcev – polovica v Združenem kraljestvu, polovica v Braziliji. V skupini, ki je prejela dva odmerka cepiva, so zabeležili 30 primerov okužbe s covidom-19; v kontrolni skupni, ki je prejela placebo, pa 101. Kar pomeni, da je cepivo 70-odstotno učinkovito. Velja pa izpostaviti, da je učinkovitost narasla na 90 odstotkov pri skupini prostovoljcev, ki je sprva dobila polovico odmerka, čemur je sledil še celotni. Zakaj je temu tako, še ni znano.

V Združenem kraljestvu že imajo štiri milijone odmerkov, preostanek še čaka na dostavo. A dokler ni zelene luči regulatorjev, cepivo ne bo šlo v obtok. To bi se lahko zgodilo v prihodnjih nekaj tednih. Zaenkrat kaže, da bodo najprej cepljeni varovanci domov za starejše in njihovo osebje; sledili bodo zaposleni v zdravstvu in tisti, ki so starejši od 85 let.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025