Posebna odposlanka Združenih narodov za Libijo Stephanie Williams v dogovoru vidi "ključen znak upanja za prebivalce Libije", ki se je po strmoglavljenju dolgoletnega voditelja Moamerja Gadafija pogreznila v kaos. Obenem pa je posvarila, da je pred njimi še veliko dela pri uveljavljanju zavez iz dogovora.
Prekinitev ognja je po njenih besedah trajna, začela pa bo veljati nemudoma. V skladu z dogovorom se vse v boje vpletene enote vračajo v svoja oporišča, vsi tuji borci pa morajo Libijo zapustiti v roku treh mesecev, je povedala na novinarski konferenci, ki jo povzemajo tuje tiskovne agencije.
V z nafto bogati Libiji že vse od strmoglavljenja Gadafija leta 2011 divja državljanska vojna. Za oblast se sedaj borita parlament v Tobruku, ki je naklonjen Haftarju ter mednarodno priznana vlada v Tripoliju, ki jo podpirajo Turčija, Katarj in Italija. Združeni arabski emirati, Rusija in Egipt podpirajo Haftarja.
Strani sta konec avgusta dosegli dogovor o takojšnji ustavitvi sovražnosti. Odtlej sta se sešli na mirovnih pogovorih v Maroku, na katerih so pripravili osnutek procesa za oblikovanje novega predsedniškega sveta in imenovanje novega predsednika vlade.
Predsednik vlade v Tripoliju Fajez al Saradž je pred približno enim mesecem sporočil, da namerava v prizadevanjih za sklenitev mirovnega sporazuma v državi v šestih tednih odstopiti.