Pogodba

Evropska komisija zagotovila dobavo 400 milijonov odmerkov cepiva proti covidu

B.K./STA
27. 8. 2020, 18.23
Posodobljeno: 27. 8. 2020, 18.25
Deli članek:

Evropska komisija je z britanskim farmacevtskim podjetjem AstraZeneca podpisala pogodbo za nakup do 400 milijonov odmerkov potencialnega cepiva proti covidu-19. Gre za prvo pogodbo EU s kakšnim od farmacevtskih podjetij o nakupu cepiva, so sporočili danes v Bruslju.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Na podlagi pogodbe, ki je začela veljati danes, bodo lahko vse države članice kupile 300 milijonov odmerkov cepiva podjetja AstraZeneca z možnostjo za nadaljnjih 100 milijonov odmerkov. Odmerki se bodo med članicami porazdelili sorazmerno glede na število prebivalcev. Pogodba omogoča tudi darovanje cepiva državam z nižjimi in srednjimi dohodki ali preusmeritev drugim evropskim državam.

"Komisija si stalno prizadeva državljankam in državljanom EU čim prej zagotoviti varno in učinkovito cepivo proti covidu-19. Začetek veljavnosti pogodbe s podjetjem AstraZeneca je pomemben korak na tem področju," je ob tem dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Profimedia
Ursula von der Leyen

Dodala je, da se veseli dodatnih podpisov pogodb o nakupu potencialnih cepiv z drugimi farmacevtskimi podjetji. Kot so navedli v Bruslju, komisija nadaljuje pogajanje o podobnih sporazumih z drugimi proizvajalci cepiv. Pripravljalne pogovore je že uspešno zaključila s podjetji Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac in Moderna.

Komisarka za zdravje in varnost hrane Stela Kiriakides pa je poudarila, da ta podpis - ki so ga omogočila temeljna prizadevanja Francije, Nemčije, Italije in Nizozemske - zagotavlja, da bodo odmerki cepiva, če se bo cepivo izkazalo za učinkovito in varno, dobavljeni v vse države članice.

Podjetje AstraZeneca in univerza v Oxfordu sta združila moči za razvoj in distribucijo potencialnega rekombinantnega cepiva na osnovi adenovirusa, ki je namenjeno preprečevanju okužbe z novim koronavirusom.

Kandidatno cepivo je že v fazi II/III kliničnega testiranja velikega obsega. Faza I/II je prinesla obetavne rezultate glede varnosti in doseganja imunskega odziva, so sporočili iz Evropske komisije.