Med smernicami je še, da je kar se da zmanjšano tveganje za izbruh okužb v bolnišnicah, domovih za ostarele in drugih podobnih ustanovah. Četrta smernica govori o tem, da so vzpostavljeni preventivni ukrepi na delovnih mestih, šolah in drugih krajih, kamor morajo hoditi ljudje.
Poleg tega je pomembno, da so ljudje poučeni, vključeni in opolnomočeni za prilagoditev novim pravilom.
Ena od smernic WHO, ki jih je dobro upoštevati pri rahljanju ukrepov, je tudi nadzor nad tveganjem vnosa okužb iz tujine, navaja britanski BBC.
Pri smernicah, ki so zgolj priporočila, gre večinoma za to, kar se je mogoče naučiti iz kitajskega in južnokorejskega izhoda iz strogih omejitev in njunega izogibanja drugemu valu okužb.
Skoraj nobena država trenutno ne izpolnjuje vseh kriterijev. Kitajska sicer trdi, da dobro upravlja z razmerami, pri čemer so skoraj vse nove okužbe uvožene. Južna Koreja že od vsega začetka množično testira ljudi in ima nadzor nad širjenjem okužb.
WHO je v zadnjem času že večkrat posvaril, da je v večini držav še prezgodaj za rahljanje ukrepov, ki so jih te sprejele za zajezitev novega koronavirusa. O opuščanju določenih ukrepov sicer poročajo iz Avstrije. Ta je kot ena od prvih držav v Evropi danes odprla številne trgovine, ki so jih zaprli pred štirimi tedni v okviru boja proti pandemiji covida-19. Večina držav podaljšuje ukrepe, jih pa nekatere že postopoma odpravljajo.