V letu 2017 je bilo v državah članicah Evropske unije opravljenih vsaj 1,4 milijona carskih rezov, kažejo podatki evropskega statističnega urada Eurostat. Gre za obliko poroda, kjer za izvlek ploda nosečnici naredijo kirurški rez v spodnjem delu trebuha skozi maternico.
Carski rez je lahko posledica zdravnikove odločitve, ko bi lahko normalen porod bil tvegan za otroka ali žensko, lahko pa se ta izvede na željo nosečnice.
Najpogosteje so carski rez v letu 2017 izvajali na Cipru. Tam je bilo na tak način rojenih kar 54,8 odstotka vseh živorojenih otrok. Visok delež carskega reza imajo še Romunija – 44,1 odstotka; Bolgarija – 43,1 odstotka; Poljska – 39,3 odstotka in Madžarska – 37,3 odstotka.
Na drugi strani je bilo predlani najmanj rojstev s pomočjo carskega reza na Finskem, kjer je bilo takšnih porodov le 16,5 odstotka; malo jih je bilo tudi na Švedskem – 16,6 odstotka; v Estoniji in Litvi – 19,4 odstotka; ter v Franciji – 19,7 odstotka.
Slovenija je z dobrimi dvajsetimi odstotki bližje povprečju, a še vedno na strani držav, ki s carskim rezom izvedejo manj porodov.