Po nesreči pri Pipistrelu beležijo uspeh

FOTO: Svetovni rekord. S Pipistrelovim letalom preletela Tihi ocean

A.S./STA
22. 8. 2019, 10.23
Posodobljeno: 22. 8. 2019, 10.30
Deli članek:

Ajdovski proizvajalec ultralahkih letal Pipistrel je v sredo zabeležil nov uspeh. 23-letna Aarohi Pandit iz Mumbaija je postala prva ženska, ki je sama preletela Tihi ocean z ultralahkim letalom. Pot je opravila s Pipistrelovim enomotornim letalom. Eno od njihovih letal je medtem moralo pred dnevi na Norveškem zasilno pristati.

Instagram (osebni profil)
23-letna Aarohi Pandit iz Mumbaija je postala prva ženska, ki je sama preletela Tihi ocean z ultralahkim letalom.

Panditova je po poročanju tujih medijev vzletela iz mesta Unalakleet na Aljaski, pot pa končala v regiji Čukotka na vzhodu Rusije. Podvig ji je uspel v sklopu njene letalske poti okoli sveta, na kateri je doslej postavila še več drugih rekordov. Med drugim je kot prva ženska sama preletela Atlantski ocean in Grenlandijo.

"Let prek Pacifika je bil lepši od leta prek Atlantika in je bil nasploh eden mojih najboljših letov. Počaščena sem, da dosegam te rekorde za Indijo in vse ženske," je dejala.

Mlada pilotka leti s Pipistrelovim enomotornim letalom Sinus 912. Sprva je bila njena sopotnica prijateljica Keithair Misquitta, pozneje pa je morala Panditova nadaljevati sama, da je bilo v letalu dovolj prostora za rešilni čoln, zaloge kisika in druge potrebščine.

Prejšnji teden pri Pipistrelu zabeležili slabo novico: zasilno pristalo njihovo letalo

Poleg dobrih novic je Pipistrel nedavno sicer zabeležil tudi eno slabšo. Prejšnji teden je namreč po poročanju Forbesa na Norveškem zasilno pristalo njihovo dvosedežno električno letalo, ki je bilo v lasti upravljavca norveških letališč Avinor. Pilotiral ga je direktor družbe Dag Falk-Petersen.

Letalo je vzletelo 285 kilometrov jugozahodno od prestolnice Oslo, med poletom pa je pilot dobil opozorilo, da je nekaj narobe s pogonom. Motor je nato izgubil moč, letalo pa je nato zasilno pristalo na vodi. Med pristankom je po Falk-Petersonovih ocenah letelo s približno 70 kilometri na uro.

Reuters
Takole je letalo končalo v vodi.

Po ocenah Forbesa bi nesreča lahko vplivala na načrte norveških oblasti, ki želijo v letalski promet vpeljati več letal na električni pogon. Da temu morda vendarle ne bo tako, kaže odločitev Norvežanov, ki so kljub incidentu naročili dve dodatni letali istega modela.

Iz Pipistrela so po dogodku za medije sporočili, da so aktivirali svojo skupino strokovnjakov in ponudili takojšnjo neposredno pomoč pri preiskavi vzrokov za neljubi dogodek. Prve ocene po njihovih navedbah kažejo na izgubo moči.

Kot so poudarili, poškodovanih ni bilo, kar potrjuje učinkovitost varnostnih mehanizmov v letalu. Ko sta bila letalo in posadka v vodi, prav tako ni prišlo do visokonapetostnega šoka. Poudarili so še, da je dogodek uradno kategoriziran kot incident in ne nesreča, saj je bil pristanek nadzorovan.

Za ta Pipistrelov model - do zdaj jih je bilo dobavljenih več kot 60 - je bila to tretja nesreča. Januarja je moralo letalo kmalu po vzletu prav tako zasilno pristati zaradi izgube moči, oktobra lani pa je strmoglavljenje v nepojasnjenih okoliščinah zahtevalo smrtno žrtev.

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar