Služabnik naroda, ki je do letos komajda obstajal, v vrhovni radi pa trenutno nima nobenega poslanca, bo danes glede na zadnje javnomnenjske raziskave pobral med 42 in 52 odstotkov glasov. Za to novo stranko kandidirajo novi, večinoma mladi obrazi. Služabnik naroda je, tako kot še ena novoustanovljena stranka, stranka Glas, prepovedal, da bi na njegovih listah kandidirali dosedanji poslanci.
Poleg Služabnika naroda bodo danes po anketah petodstotni parlamentarni prag prestopile še tri ali štiri stranke, med njimi prorusko zavezništvu Opozicijska platforma - Za življenje, stranka Domovina nekdanje premierke Julije Timošenko, Evropska solidarnost nekdanjega predsednika Petra Porošenka in morda omenjena stranka Glas.
Petletni mandat
Za glasove volivcev se sicer danes bori več kot 20 strank. V Ukrajini 225 poslanskih sedežev volijo po proporcionalnem sistemu, preostale pa v enem krogu po večinskem sistemu. Enodomna vrhovna rada ima petletni mandat, šteje pa 450 sedežev, med katerimi jih bo 26 ostalo nezasedenih, saj pripadajo Krimu in območjem na vzhodu države.
Po ocenah poznavalcev bo Služabnik naroda po volitvah verjetno oblikoval koalicijsko vlado, sicer pa bi lahko bilo v novem sklicu vrhovne rade kar 75 odstotkov poslancev novincev.
Ukrajinci so namreč očitni siti političnega establišmenta, ki se že leta otepa korupcije, medtem ko gospodarstvo šepa, konflikt na vzhodu Ukrajine pa se nadaljuje. Prav na tej podlagi je aprila na predsedniških volitvah zmagal tudi Zelenski, ki je nato predčasne parlamentarne volitve sklical z namenom, da unovči trenutno visoko podporo javnosti in še utrdi svoj položaj.