Smrtna kazen

V Iraku na smrt obsodili vse izročene pripadnike Islamske države

A.S./STA
3. 6. 2019, 14.39
Posodobljeno: 3. 6. 2019, 14.42
Deli članek:

Sodišče v Bagdadu je danes na smrt obsodilo še dva francoska državljana, ker sta se pridružila skrajni skupini Islamska država (IS). V Iraku so od pretekle nedelje na smrt tako obsodili vseh 11 francoskih pripadnikov IS, ki so jih v Siriji zajeli uporniki in izročili iraškim oblastem.

Reuters
Parada džihadistov IS (fotografija je simbolična).

32-letni Bilel Kabaoui in 41-letni Mourad Delhomme sta bila v skupini devetih drugih francoskih državljanov in enega Tunizijca, ki so jih v preteklem tednu že obsodili na smrt. Vsi obsojeni imajo 30 dni časa za pritožbo.

Irak je v zadnjih mesecih sprejel več tisoč džihadistov, med njimi tujcev, ki so jih v bojih proti IS v sosednji Siriji zajele Sirske demokratične sile. Od začetka 2018 so na sodišču obravnavali okoli 500 tujih borcev. Veliko od njih so obsodili na dosmrtno ječo ali smrt, a do sedaj niso usmrtili niti enega tujega člana IS.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Francoski državljani so bili obsojeni po zakonu, ki predvideva smrtno kazen za članstvo v teroristični skupini, tudi za tiste, ki se niso borili.

Nevladna organizacija Human Rights Watch sicer obtožuje iraške zasliševalce, da se poslužujejo mučilnih tehnik, ki ne pustijo sledi na človekovem telesu. Ob tem so bili kritični tudi do Francije, češ da namenoma prepušča sojenje domnevnim članom IS Bagdadu, ki ne preučuje očitkov o mučenju zapornikov.

Francija medtem vztraja, da bi morali odraslim, ki so jih zajeli v Siriji ali Iraku, soditi pred lokalnimi sodišči, a ostro nasprotuje smrtni kazni. Tiskovna predstavnica francoske vlade Sibeth Ndiaye je v nedeljo poudarila, da se predstavniki države trdno zavzemajo za to, da izrečenih smrtnih kazni ne bi izvršili.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025