Tropski ciklon Idai, ki je s seboj prinesel silovite vetrove in nalive, je konec minulega tedna v Mozambiku in sosednjem Zimbabveju terjal več kot 170 mrtvih, številne ljudi pa pogrešajo.
Predsednik Mozambika Filipe Nyusi je opozoril, da bi lahko število mrtvih preseglo 1000. Njegova ocena temelji na stanju, ki so ga ocenili po preletu območjih s helikopterjem. Ciklon je opustošenje povzročil po celotnem jugovzhodu Afrike.
Idai je v četrtek najprej udaril v Mozambiku, kjer je v nevihtah in hudourniških poplavah umrlo najmanj 84 ljudi, najmanj 1500 jih je bilo ranjenih, so v nedeljo poročali lokalni mediji. Glede na informacije reševalcev in po preletu nad prizadetim območjem je Nyusi opozoril, da bi lahko ciklon terjal do 1000 smrtnih žrtev.
"To je resna humanitarna katastrofa," je dejal v televizijskem prenosu. Po njegovi oceni je zaradi posledic ciklona ogroženih več kot 100.000 ljudi.
Rdeči križ je medtem sporočil, da je ciklon poškodoval oz. popolnoma uničil 90 odstotkov mesta Beira, kjer živi okoli 530.000 ljudi. V nedeljo je tam popustil tudi velik jez in uničil zadnjo cesto v mesto, je še navedel Rdeči križ.
Po navedbah predsednika Mozambika so danes s poplavnih območij zaenkrat rešili več kot 400 ljudi.
Močni vetrovi in gosti oblaki preprečujejo polete
V Zimbabveju, kamor se je tropska nevihta premaknila po Mozambiku, je umrlo najmanj 89 ljudi, še 150 jih pogrešajo. Na najhuje prizadetem območju Chimanimani na vzhodu države so hudourniške poplave odnašale domove in mostove, do najhuje prizadetih območij še ni mogoče priti. Pomoč ni mogoča niti iz zraka, saj močni vetrovi in gosti oblaki preprečujejo polete vojaških helikopterjev.
Zaradi nastalih razmer je Svetovni program za hrano (WFP) sprožil operacije za pomoč najhuje prizadetim. Tropska nevihta je namreč še pred neposrednim udarcem že od začetka marca jugovzhodu Afrike prinesla močno deževje, ki je sprožilo poplave. V Mozambiku je tako že pred prejšnjim tednom v poplavah umrlo najmanj 66 ljudi, več kot 50 pa jih je umrlo v sosednjem Malaviju.
V več državah so celotne skupnosti odrezane od sveta, ljudje so ostali brez domov in obdelovalne zemlje. WFP načrtuje, da bodo hrano prizadetim dostavili s helikopterji pa tudi z ladjami.