Mangiacapra, sicer nekdanji odvetnik, je dalj časa zbiral podatke o duhovnikih in študentih teologije. Ko je zbral dovolj dokazov, jih je predal neapeljskemu nadškofu Crescenziu Sepi, ta pa jih je zapakiral in poslal naravnost na sveti sedež, kjer so pošiljko sprejeli z velikim nelagodjem. Mangiacapra je v dokumentih izpostavil imena 40 aktivnih duhovnikov in študentov, ki so mu plačali za spolne usluge. Kot pravi žigolo, je to storil zaradi moralnih razlogov. Kardinal Sepa pa je po tem, ko je odposlal težek paket s še težjo vsebino, dejal, da nihče izmed izpostavljenih ne službuje v Neaplju, ampak je pošiljko naslovil na papeža »zaradi resnosti primerov, za katere morajo tisti, ki so grešili, plačati ceno in se pokesati za storjeno«.
Črno na belem
Mangiacapra je priložil številne dokaze, med drugim kopije pogovorov z aplikacij WhatsApp, Grindr, Telegram in Facebook. Italijanskim medijem je povedal, da ne more več trpeti dvoličnosti v krogu katoliške duhovščine. »Ne želim škodovati omenjenim ljudem, ampak jim pomagati in razumeti, da njihovo dvojno življenje ne pomaga ne njim ne ljudem, ki naj bi bili kot duhovniki zgled,« je povedal. Italijanski novinarji, ki so dobili dostop do dokumentov, so poročali o enem kopiranih pogovorov, v katerem je eden od duhovnikov predlagal, da bi Mangiacapro imel za en dan zvezanega kot sužnja, čakajočega na izpolnitev vsakega njegovega ukaza.
Razlika med grehom in zločinom
Vseeno je Mangiacapra povedal, da nobenega od 34 duhovnikov in šestih študentov ne obtožuje spolnih odnosov z mladoletnimi osebami. »Gre za grehe, ne zločine,« je povedal Mangiacapra, ki je v zadnjih dneh postal tako popularen, da gostuje v številnih televizijskih oddajah in polni naslovnice italijanskega tiska. Seveda »Neapeljski dosje« ni njegovo prvo razkritje. Pred časom je razkril razkošno življenje duhovnika Luce Morinija, ki je tisoče evrov zmetal za drage restavracije, zabave, moške spremljevalce in celo droge.
Niz škandalov
Vatikan se v zadnjem času utaplja v škandalih in obtožbah, ki letijo na račun duhovščine. Prejšnji mesec je sodišče v Rimu obsodilo sodnika rimske kurije, monsinjorja Pietra Amenta, pri katerem so na računalniku našli otroško pornografijo. Velike težave ima Vatikan tudi v Južni Ameriki, kjer je bilo samo v Čilu spolnih zlorab mladoletnih oseb obtoženih skoraj 80 duhovnikov. Papež Frančišek je včeraj zagotovil, da ne bo nikoli pomilostil pedofilov, čeprav imajo pravico prositi za pomilostitev. Frančišek je še priznal, da se zaveda problema in da so ga začeli reševati pozno.