Hrvaško zunanje ministrstvo je danes v luči slovenske napovedi implementacije arbitražne sodbe pozvalo slovenske državne organe, naj se izogibajo incidentom in enostranskim ukrepom, ki bi bili namenjeni poskusom spremembe stanja na terenu v škodo Hrvaške. Izrazili so pripravljenost za neposreden dogovor o rešitvi spora o meji.
V diplomatski noti, ki so jo danes poslali slovenskemu veleposlaništvu v Zagrebu, so pozvali Slovenijo, naj ostane zavezana mirnemu reševanju odprtih vprašanj, kot se spodobi za dve sosednji državi članici EU in zveze Nato. Obenem so opozorili, da bi bile enostranske poteze, s katerimi bi poskusili spremeniti stanje na terenu v škodo Hrvaške, nesprejemljive.
V diplomatski noti vztrajajo: arbitražne odločitve ne more in ne bo sprejela
"Vsaka takšna poteza je nesprejemljiva. Ukrepi, ki bi vključevali tudi grožnje s silo ali izvajanje sile bodo v skladu z listino Združenih narodov huda kršitev mednarodnega prava," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, ki je objavljeno na spletni strani hrvaškega zunanjega ministrstva.
Izrazili so tudi pričakovanje, da se bo Slovenija, predvsem v interesu prebivalcev obeh držav, ki živijo ob meji, vzdržala delovanja, ki bi lahko povzročilo incidente in po nepotrebnem povečalo napetosti.
Ministrstvo je v sporočilu še zapisalo, da je izvajanje arbitražnih odločitev "popolnoma prepuščeno prostovoljnemu izvajanju in dogovoru med strankama v sporu". Dodali so, da je bila Hrvaška "popolnoma jasna" v svojih sporočilih, da ne more sprejeti arbitražne odločbe in je ne bo izvajala.
Izrazili so pripravljenost, da v neposrednem dialogu s Slovenijo uredijo "še vedno odprto vprašanje meje". Zapisali so še, da je Hrvaška za to predlagala ustrezen pravni okvir in se je pripravljena pogajati o končni mejni črti, ki bo v interesu obeh držav in njunih prebivalcev.
Hrvaška policija bi branila ribiče
Hrvaška policija je danes hrvaškim ribičem svetovala, naj po 29. decembru nadaljujejo običajno delo v Piranskem zalivu v Umagu, je povedal umaški ribič Daniele Kolec. Kot je dodal, je hrvaška policija ribičem dejala, naj lovijo do sredinske črte v Piranskem zalivu ter da jih bodo zaščitili pred slovensko policijo, če bo potrebno.
"Policija nam je dejala, da lahko še naprej delamo do sredinske črte kot običajno vsak dan ter da bodo oni opravljali svoje delo in nas zaščitili," je povedal Kolec, ki je član združenja ribičev Mare Croaticum. Potrdil je, da je bilo na današnjem srečanju s policijo približno 25 hrvaških ribičev.
Kolec je še povedal, da je policija svetovala ribičem, naj sami ne "delajo težav" ter naj se izogibajo provokacijam in incidentom. Ocenil je, da so slovenski policisti tudi danes provocirali, ko so "z brzostrelkami skočili na ladjo dveh hrvaških ribičev".
Kot je dodal, so hrvaški ribiči danes šli na posvetovanje s policijo, da bi izvedeli, kako ravnati, ker so "ljudje nekoliko živčni" glede napovedi Slovenije, da bo po 29. decembru uveljavila mejo na morju v skladu z arbitražno razsodbo, ki jo Hrvaška zavrača. Arbitražno sodišče je določilo približno tri četrtine Piranskega zaliva Sloveniji.
Kolec je tudi dejal, da je na nedavnem srečanju s slovenskimi kolegi iz Pirana znova predlagal kondominij v Piranskem zalivu. Povedal je tudi, da nasprotuje izvajanju ribiškega dela sporazuma o maloobmejnemu prometu in sodelovanju, ki slovenskim ribičem omogoča ribolov do Vrsarja na Hrvaškem.
Hrvaška policija je potrdila, da so imeli redno srečanje z ribiči, niso pa želeli potrditi, da so svetovali ribičem, kako naj se obnašajo v Piranskem zalivu. Na vprašanje hrvaškega uredništva regionalne televizije N1, ali bodo v petek okrepili nadzor v Piranskem zalivu, so v policijski upravi hrvaške Istre odgovorili, da bodo ravnali v skladu z običajnimi dnevnimi dejavnostmi.