Se obetajo nova zdravila?

Dobre novice za kadilce, velik korak v boju proti odvisnosti od nikotina

S.R.
28. 12. 2017, 10.43
Posodobljeno: 28. 12. 2017, 10.58
Deli članek:

Znanstveniki so storili velik korak k razumevanju delovanja nikotina na naše možgane. Odkrili so skupino možganskih celic, ki so močno odzivne na nikotin.

Profimedia

Nikotin je močan parasimpatomimetik, učinkovina, ki se veže na receptorje v možganih, zaradi česar nevroni sproščajo različne nevrotransmiterje, zlasti dopamin, ki ga povezujejo z nagrajevalnim sistemom v možganih. 

Glede na podatke Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) se število smrtnih primerov zaradi uporabe tobačnih izdelkov po svetu še vedno povečuje. Zaradi kajenja umre približno šest milijonov ljudi na leto, pri čemer pri SZO predvidevajo, da bo do leta 2030 to število naraslo na osem milijonov. Posledično si znanost že dlje časa prizadeva odkriti skrivnosti odvisnosti od nikotina, saj gre za eno od odvisnosti, ki jih je najtežje opustiti.

Znanstveniki z Univerze Rockefeller so odkrili posebne kemične spremembe globoko v možganih, ki močno spodbujajo odvisnost od te snovi. Ugotovitve so objavili v reviji Proceedings of the National Academy of Science.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Rockefeller University
Interpedunkularno jedro v možganih miši.

S preskusi na miših so ugotovili, da redno »uživanje« nikotina spremeni delovanje posebne skupine nevronov v interpedunkularnem jedru, ki posledično spodbujajo odvisnost. Pri laboratorijskih miših jim je z manjšimi posegi v te celice, imenovane Amigo1, uspelo znatno zmanjšati njihovo odvisnost od nikotina. S tem niso samo uspešno razrešili del uganke na področju odvisnosti od nikotina, temveč so storili tudi velik korak k novim načinom zdravljenja te odvisnosti. Da bi končno razvili tudi nova zdravila, bodo znanstveniki zdaj te celice, vključno s kemičnimi spremembami, ki jih povzročijo, podrobneje proučili.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025